Големина на текста:
УРОК по български език за работа с дете със специални образователни потребности
Четене на думи с буква “Л
Характеристика на ученика. Ученичката е за трета година на ресурсно подпомагане. В моята група е
за втора година. Диагностициране е от ЦПЗ като дете с обучителни трудности. В момента е в пети клас.
Тя е спокойна, тиха, плаха. С ниска мотивация за учебен и всякакъв вид труд. Свикнала е всички да я
обгрижват и да и помагат, дори за неща с които може да се справи сама. Затруднява се при ориентацията
в училище, особено сега в пети клас, когато сменят кабинетите. Затруднения има и в зрително-
пространствената ориентация, координацията око-ръка. Има богат активен и пасивен речник, не са
формирани умения за четене, писане, броене и смятане. Миналата учебна година основно се
запознавахме с печатните букви и четене на отворени и затворени срички. Тази година обучението е
насочено към четене на думи и кратки изречения.
Вид на занятието: Индивидуално в ресурсен кабинет.
Цели :
Образователни: Затвърждаване на умението за звуков анализ. Подобряване на механизма за четене на
затворени и отворени срички. Развитие на умението за слято четене на думи с буква “л”.
Затвърждаване знанието за правописа на имена.
Възпитателни: възпитаване на волеви качества като организираност, устойчивост на вниманието и
самоконтрол; повишаване мотивацията и развитие на интерес към четенето чрез интересни задачи;
Корекционни цели: подобряване концетрацията на вниманието и неговата устойчивост;
подобряване зрително-пространствената ориентация и ориентация в рамките на листа;
Методи и похвати:
Обяснително-илюстративен;
Беседа;
Материали: карти с печатните букви-разрезна абзука, работни листи за четене, Карти – срички,
дидактична игра “Българските букви”
Ход на урока.
Ученичката идва в ресурсния кабинеа. Сама се приготвя за час – изважда тетрадка и химикал.
І Актуализация на стари знания.
Да си припомним буквите. /Показвам букви, а ученичката ги назовава/
Сега сред тези букви се е скрила и главната и малка печатна буква “Л” – намери я и я отбележи.
Това е буквата “Л”. Хайде да произнесем заедно звука – ллл. Не казваме “лъ”, защото това е сричка
“лъ”.
Какъв звук беше звука “л” – гласен или съгласен? - ( отг. съгласен)
А звуковете “а,ъ,о,у,е,и” – те какви бяха? - ( отг. гласни)
Изваждам разрезната азбука. Аз показвам (подреждам срички) – тя чи чете.
Коя е тази буква? – ( отг. “л”), а тази ( отг. “а”) – подреждам ги една до друга.
Коя сричка образувах? - ( отг. “ла”) Браво!
А сега да им сменим местата. Първо поставям буква ...... ( отг. “а”), а сега до нея ...... ( отг. “л”).
Коя сричка образувах? - ( отг. “ал”)
Хайде сега ти образувай с картите сричка “ло”. Браво!
Сега прочети редичката от срички. – давам работен лист със отворени и затворени срички.
Хайде да изпеем нашат песничка за сричките, но този път като използваме буква “л” и буква “и”.
“Буквичката “л”, буквичката “и”
прави сричка “ли”.
Сричка “ли”, сричка “ли”
прави “Лили”
/Докато пеем показвам буквите от резрезните картинки.
А какво е “Лили” – сричка или дума? - ( отг. “дума”)
ІІ Въвеждане в темата
Днес с теб ще четем думички с малката и главна печатна буквичка “Л л”.
Това се специални карти, на които са нарисувани картинки, а названието на картинката (думата) е
разделена на срички. Твоята задача е да подредиш правилно картите със срички, така че да се получи
дума. / давам думите една по една/ Ето, аз ще ти покажа.
Това се сричка ”ко- “ и сричка “–ла”. Сега ще поставя първо “ко-“ и до нея “-ла” – и ето получи се
думата”кола”.
От колко срички се състои думата “кола”? - ( отг. от две)
Сега ти сама подреди правилно тази дума. Поставям последоватено думите: люлка, колело, телевизор.
Като за всяка дума питам от колко срички е съставена.
Сега погледни този лист. / давам работен лист/
В ляво /показвам/ е написана сричка прочети я. Срещу нея има колонка срички и те са свързани със
стрелки. Твоята задача е да прочетеш сричката и да я свържеш с всяка от сричките, написани в дясната
колонка. Постави пръстче под първата сричка. Сега плъзни пръстчето по стрелката към сричката вдясно
– прочети и нея. Хайде още веднъж, но този път заедно (слято). Коя е думата? - ( отг. мила)
Продължавай с втората дума. Браво, много добре се справяш!
Сега погледни следващата задача. Там от лявата страна на листа има колонка от срички, които са
свързани със стрелки със сричка вдясно. Свържи сричките, както ти сочат стрелките. Постави пръстчето
под първата сричка от колонката, плъзни го надясно към сричката, която е написана.
Коя дума се получи? - ( отг. “Лили”).
Браво! Много добре се справяш. Продължи с останалите думи. – Лили, Нели, Ели
Погледни отново колонката със срички. Забеляза ли, че те са написани с главни букви? Написани са с
главни букви, защото думите, които получихме са имена на хора.
Хайде сега да прочетеш думите в следващата колонка. Лили, Лило, Лиляна, Ели, Елена, Милена
Защо те са написани с главни букви? - ( отг. Защото са имена на хора.) Точно така имената на хората,
градовете, реките и т.н се пишат с главна буква.
Погледни към следващата задача. Какво е нарисувано на картинката? - ( отг. “Едно момиченце.”)
Какво държи в ръка това момиченце? - ( отг. “балони”)
Под картинката е написано името на момичето. За да разберем как се казва трябва да го прочетеш.
Постави пръстче под думата и я прочети. - “Лили” Добре, браво!
Колко балона държи Лили? - ( отг. “три”)
Какви са на цвят? - ( отг. “бял, лилав, зелен”)
Прочети думите до името на Лили, за да видим дали са цветовете от балоните на рисунката. / тя чете/
Свържи със стрелка думата с балона, на чийто цвят отговаря?
Сега ще поиграем на нашата игра с бъргарските букви. Погледни картинката , която ти показвам.
Какво прави момчето? - ( отг. “Момчето лови риба.”) Под картинката са написани няколко думи – да ги
прочетем. Постави пръстче под първата дума. Чети!
Как се казва момчето? - - ( отг. “Любо”)
Твоята задача е с буквите, които са пред теб да подредиш думите по същия начин, по който са
подредени на картинката.
Хайде да започваме. Коя е първата буква? - ( отг. “Л”) Точно така. Сега намери сред другите букви
букав – “л” . Постави я в първото квадратче на най-горния ред. /показвам/ и т.н / Работим заедно/
Браво! Много съм доволна!
ІІІ Обобщение
Днес ние четохме думи с една буквичка. Коя е тя? - ( отг. “л”) Да го кажем с цяло изречение.
/Заедно: Днес ние четохме думи с буква “л”/
Благодаря ти, свободна си!
Лили
Нели
Ели
Еми
Емил
Лили
Лило
Милен

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Четене на думи с буква "Л"

План на урок по БЕЛ за дете със специални образователни потребности при индивидуална работа. Урокът е за подобряване механизма на четене, уменията за звуков анализ и уменията за слято четене на думи с буква "Л"....
Изпратен от:
suny
на 2013-05-07
Добавен в:
Планове
по Български език
Статистика:
114 сваляния
виж още
 
Подобни материали
 

Норми на съвременния български език

25 ное 2006
·
2,117
·
14
·
3,259
·
1,123
·
1
·
2
·

Правописни норми- как да пишем правилно на български език.
 

Нещата, които дават смисъл на нашия живот

07 яну 2007
·
1,847
·
2
·
483
·
2

Семейството е едно от нещата,осмислящи в най-голяма степен живота на всеки човек.
 

Всяка сутрин будим абсурда

26 фев 2007
·
209
·
1
·
166
·
9
·
1

Когато човек се е трудил цял месец, за да получи определена сума пари, а я пропилее за ден, това отново е абсурд.Целият живот е изпълнен с абсурди.Всяка сутрин будим абсурда и вечер го завиваме с одеаяла.
 

Нормите в българския език (43 стр.)

08 дек 2007
·
1,129
·
43
·
5,471
·
1,147
·
1

Съдържа пунктуационни норми при различни видове изречения.
 

Как се пише есе?

12 яну 2008
·
129
·
5
·
656
·
1

Изборът на есето поставя въпроса за класификацията на литературните жанрове и акцентира върху литературата, но играейки върху фактическото и функционалното, субективното и обективното, естетиката и научността, краткостта и пространността...
1 2 3 »
 
Онлайн тестове по Български език
Граматика за 10-ти клас
изпитен тест по Български език за Ученици от 10 клас
Тестът е изпитен за края на 1-ви срок в 10. клас по новата програма. Всеки въпрос има само един верен отговор.
(Много лесен)
30
47
1
8 мин
24.10.2019
Части на речта
тематичен тест по Български език за Ученици от 6 клас
Тестът е подходящ за проверка на знанията на учениците върху части на речта. Всеки въпрос има само един верен отговор.
(Лесен)
18
53
1
1 мин
20.03.2020
» виж всички онлайн тестове по български език

Четене на думи с буква "Л"

Материал № 993366, от 07 май 2013
Свален: 114 пъти
Прегледан: 241 пъти
Предмет: Български език
Тип: План
Брой страници: 5
Брой думи: 897
Брой символи: 4,922

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Четене на думи с буква "Л""?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Ирен Кълвачева
преподава по Български език
в град Пловдив
с опит от  2 години
92 5

Ралица Тодорова Матеева
преподава по Български език
в град Русе
с опит от  4 години
94 5

виж още преподаватели...
Последно видяха материала