План-Разработка на УРОК по ГЕОГРАФИЯ и
ИКОНОМИКА за 10 ти клас
(за нови знания)
I. Тема на урока: Югоизточен регион
II. Цел: Учениците да могат да характеризират и сравняват различните региони в
България
III. Задачи:
Да се запознаят с географското положение, природните ресурси, селищата и
структурата на стопанството в Югоизточен регион на България
IV. Помагала на учителя за подготовка на урока:
1.Учебна и учебнопомощна литература – учебника по география и учебна
тетрадка.
2. Нагледни средства – атлас, карта, мултимедия.
1
V. Ход на урока
Макроструктура Микроструктура
1. Начало на урока
3-4 мин.
2. Проверка и оценка на придобитите
знания и умения.
10-12 мин.
3. Разработване на новия материал
20-25 мин.
План на урока
Югоизточен регион
1. Географско положение и граници
- 13,29 %от територията на страната
а ) граници:
източна- Черно море
южна- с Турция
западна- с източния Тракийско –
Родопски регион.
Северна- със Стара планина
Организация за работата /поздрав,
вписване на отсъствия и др./
Въвеждане в географско мислене
/методи и подходи/
Използва се фронтална беседа. Задават се
въпроси от първо и второ равнище от
предходни теми: географско положение;
граници и големина; стопанство на
източния Тракийско – Родопски регион.
Методи: Устен, фронтален
Съдържание: въпроси за проверка на
знанията на ученика за предходния
материал- Определете мястото на
източния Тракийско – Родопски регион
в националното стопанство. За целта
характеризирайтеспециализиращите му
производства по сектори. Дайте
конкретни примери?
Разкрийте специфичните особености на
географското положение и природната
среда на източния Тракийско – Родопски
регион
?
Мотивация на тема:
Формиране на знания за Югоизточен
регион.
Бележки по използваните при
разработката на отделните точки от
плана принципи, методи, прийоми,
дидактически материали; осъществени
интегративни връзки. Съдържание на
дейността на учителя и учениците.
Приложени са дидактически принципи за
дейност, научност, нагледност, достъп-
ност, системност. Използвани са
2
2. Природна среда и природни ресурси:
- релеф- (низинно-хълмист)
- климът (преходен; континентално
средиземноморски)
- воден потенциал
- почвени ресурси
- горски ресурси
3.Население и селищна мрежа
а ) население
- гъстота 54д/мк
- раждаемост-9,1 пр.; смъртност 13,5 пр.
- етнически състав: 85% българи
- миграционна подвижност
б ) селищна мрежа 486 населени места;
26 града – Бургас, Ямбол, Сливен,
Приморско и др.
4. Структура на стопанството:
а) Първичен сектор
б) вторичен сектор
в) третичен сектор
5. Административно териториално
устройство и градове:
Бургас
Приморско
Сливен
Нова Загора
Айтос
Котел
6. Развитие и регионална политика
обяснително-илюстративен и репродукти-
вен метод.
Въпроси и задачи по време на
преподаване на новия урок
1 въпр.: С помоща на картата се опитайте
на обясните географското положение на
Югоизочния регион.
2 въпр: Прочетете информацията за
административно- териториалното
устройство и градове, и направете
характеристика на туризма в региона.
3 въпр.: Какво място според вас заема
югоизточния регион в националното ни
стопанство?
4 въпр: Какви проблеми виждате във
вторичният сектор?
3