Тема: Сравняване на числата до 100
Цели: Да се формират знания и умения за сравняване на числата от 21 до 100.
Ход на урока:
У: Ученици отворете си учебниците на стр. 18 и погледнете към първата задача
(Сравняване на числата чрез нагледни опори - пръчици) Числото 5 по - голямо,
по - малко или е равно на 3?
Д: По – голямо
У: Защо? (Учениците отговарят защо числото 5 е по-голямо от числото 3 и
записват със съответния знак >)
У: чениците сравняват числата чрез нагледни опори – снопчета от пръчици. При
сравняване на двуцифрените числа, учениците използват знанията си за цифра и
число.
У: Хайде сега да погледнем към следващата задача.
Първо се сравнява броят на десетиците на двете числа. Ако той е различен, по –
голямо е това число, което има по – голям брой десетици. Ако броят на
десетиците при двете числа е равен – по голямо е това, което има по – голям
брой единици.
У: Числото 23 по - голямо, по - малко или е равно на 28?
Д: Числото 23 е по – малко от 28
У: Защо числото 23 е по – малко от 28? (Учениците отговарят и записват със
съответния знак <)
У: Погледнете към 3-та задача. Отговорете с вярно или не вярно е, че:
•Числото 100 е най – голямо от изучените числа?
Д: Да
•Всички числа се записват с десет цифри и те са: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Д: Да
•Числото 38 има 3 десетици и 8 единици
Д: Да
•С двете цифри 3 и 8 записваме и двуцифреното число 83
Д: Да
У: Браво! Сега погледнете към 4-та задача. Кой е най – млад? Иво, който е на 8
години, Асен на 70 години, Петър на 18 години или Камен, който е на 39
години?
Д: Асен, който е на 70 години.
У: Точно така! Сега да преброим всички нанизани топчета от картинката в
учебника хайде Ани преброй нанизаните топчета до 10, след което ще посоча
някой друг който да продължи, затова всички много внимавайте и проследявайте
с пръстче ( работа върху редицата от изучени числа).
У: Браво, чудесно се справихте всички. Погледнете сега към задача 5.
•Само с цифрата 8 запишете двуцифрено число. (Учениците пишат)
У: Кое двуцифрено число записахте?
Д: 88
У: Браво!
•С цифрите 5 и 4 запишете две двуцифрени числа.
У: Кои двуцифрени числа записахте?
Д: 54 и 45
У: Точно така.
•С цифрите 6, 7 и 8 Динко, Пламен и Ваньо записали следните числа:
Динко – 66, 67, 68 Пламен – 76, 77, 78 Ваньо – 86, 87, 88
Открийте приликите и разликите в записаните от тях числа. Сравнете ги. (Децата
откриват приликите и разликите и ги сравняват)
У: Отворете на следващата страница и сравнете числата от 1-та задача
(Учениците сравняват числата, след което поясняват защо така мислят)
У: Погледнете 2-та задача. Сравнете 21 кг възглавници по-голямо, по-малко или
е равно на 21 кг тухли?
Д: 21 кг възглавници са по – малко от 21 кг тухли .
У: Защо? (Децата отговарят)
А дядото, който е 68 кг по – голямо, по – малко или равно е на детето което е 18
кг?
Д: 68 кг е по – голямо от 18 кг
У: Защо? (Децата отговарят)
У: Отговорете с вярно или не вярно е, че:
9 дес. + 7 ед. 97 8 дес. + 17 ед.
9 дес. + 10 ед. 9 дес. + 1 дес.
100
9 дес. + 9 ед. 1 дес. + 10 ед.
(Учениците отговарят)
У: Да погледнем и към следващата задача.
•Запишете само с цифрата 4 двуцифрено число.
У: Кое двуцифрено число записахте?
Д: 44
У: Браво!
•Като използвате цифрите 3 и 9, запишете двуцифрени числа.
У: Кои числа записахте?
Д: 39; 93
•С помощта на цифрите 0, 5 и 7 запишете двуцифрени числа.
У: Кои двуцифрени числа записахте?
Д: 50; 70; 75
У: Погледнете към 5- та задача. Дочертайте така, че да се получат
правоъгълници. Измерете страните на всеки от тях. (Децата чертаят
правоъгълници, след което им измерват страните)