Големина на текста:
СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ
 „СВ.КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ
ФАКУЛТЕТ ПО НАЧАЛНА И ПРЕДУЧИЛИЩНА
ПЕДАГОГИКА
Магистърска програма: Логопедия
Дисциплина: Комуникативни нарушения при
интелектуална недостатъчност
ПЛАН ЗА ЛОГОПЕДИЧНО ЗАНЯТИЕ
Изготвил: Анна Начева Ръководител:
Проф. К. Караджова
План за логопедично занятие за дете с лека
умствена изостаналост
Име: Соня
Възраст: 6 г. 2 м.
Диагноза: Лека степен умствена изостаналост
Цел: 1. Диференциация на звук „В” и правилната му артикулация;
2. Стимулиране на експресивна реч.
Задачи:
Корекционно-развиващи:
1.Формиране на фонемен гнозис- умения за откриване на звук „В” сред
други изговорени звукове, в срички и в думи.
2.Развитие на мануален праксис и затвърдяване на буквен гнозис-звук
„В”.(Изработване на буква В от пластилин)
3.Развитие на артикулационен праксис.
- Отваряне и затваряне на долна челюст
- Усмивка-хоботче
- „Бонбон”
- Захапване и отпускане на долна устна
4.Постановка и автоматизация на звук „В” в сричка СГ с гласен „А”.
5.Развитие на експресивната реч.
5.1.Стимулиране на вербалната комуникация.
5.2.Формиране на умения за използване на дву- и трисловен отговор и
правилна употреба на предлозите НА и В.
( Използване на подходящ нагледен материал)
6. Развитие на когнитивните способности- внимание, мислене.
Образователни:
1. Обогатяване на речниковия фонд.
2. Припомняне, затвърдяване и научаване на нови думи по тема „мебели”.
3. Изграждане на граматически правилна реч.
Възпитателни:
1. Последователност в извършването на действията.
2. Самоконтрол.
Дидактични материали: камбанка, подходящи картини за задача 1, пластилин,
макети и картинки на мебели.
Ход на занятието
Организационен момент:
Здравей, Соня. Днес с теб ще учим правилно да произнасяме звук „В”. Ще си
припомним мебелите, ще научим нови и ще играем на много игри.
Основна част:
1. Формиране на фонемен гнозис- умения за откриване на звук „В” сред
други изговорени звукове, в срички и в думи.
Първата игра се казва „Тук ли е звукът”. Чуй как казвам звук „В” и го запомни.
Ще казвам много звукове, а когато чуеш звук „В” звънни с камбанката:
О, Е, В, И, В, А, В, У, М, Р, В, Н
Сега ще стане малко по-трудно. Слушай внимателно:
ВА, КЪ, ВА, ЗИ, РА, ВА
Добре. Сега ще ти показвам картини и ще ги назовавам. Ако в думата чуеш звук
„В” отново звънни с камбанката:
ВАЗА, ТОПКА, ВАНА, КУКЛА, МАСА, ВАГОН, РОКЛЯ, СТОЛ, ВЪЖЕ
2. Развитие на мануален праксис и затвърдяване на буквен гнозис - звук
„В”.
Соня сега ще направим буква В от този пластилин. Избери си цвят. Аз ще ти
показвам как и ти ще го направиш.
3. Развитие на артикулационен праксис.
Соня сега ще поиграем малко с устните и езика, за да ги раздвижим за
следващата ни игра. Аз ще ти показван ти ще правиш като мен.
Отваряне и затваряне на долна челюст
Усмивка-хоботче
„Бонбон”
Захапване и отпускане на долна устна
4. Постановка и автоматизация на звук „В” в сричка СГ с гласен „А”.
Соня време е за следващата ни игра - „Аз казвам ти повтаряш”. Миналия път
учихме как да казваме звук „В”, нека си припомним. Със зъби леко захапваме
долната устна, издишаме и пускаме моторчето. Хайде да опитаме заедно.
Захапваме долната устна В-В-В и отпускаме.
В, ВА, ВА-ВА, ВА-ВА-ВА
5. Развитие на експресивната реч.
Соня миналия път си говорихме за мебелите. Днес пак съм ги донесла, но има
и нов. Нека първо си ги припомним . Аз ще казвам, а ти ще ми показваш
картинката - стол, маса, диван и легло. Сега ще се разменим. Аз ще ги
показвам, а ти ще казваш какво е това

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
27 ное 2020 в 10:31 потребител на 22 години
25 ное 2020 в 16:12 студент на 31 години от Благоевград - Югозападен университет "Неофит Рилски", факулетет - Педагогически, специалност - Предучилищна начална и училищна педагогика, випуск 2017
20 ное 2020 в 23:33 студентка на 33 години от София - СУ "Св. Климент Охридски", факулетет - Педагогически факултет, специалност - Педагогика, випуск 2020
14 ное 2020 в 22:49 потребител
07 ное 2020 в 20:14 студент на 25 години от София - Медицински университет, факулетет - Медицински факултет, специалност - Медицинска сестра, випуск 2020
05 ное 2020 в 20:42 студент на 22 години от Велико Търново - Великотърновски университет "Св.Св.Кирил и Методий", факулетет - Педагогически факултет, випуск 2021
27 окт 2020 в 23:34 потребител
26 окт 2020 в 15:10 студент на 28 години от Благоевград - Югозападен университет "Неофит Рилски", факулетет - Педагогически, специалност - Предучилищна педагогика, випуск 2020
26 окт 2020 в 10:22 студент на 27 години от София - СУ "Св. Климент Охридски", факулетет - Факултет по начална и предучилищна педагогика, специалност - Логопедия, випуск 2020
24 окт 2020 в 18:53 в момента не учи на 50 години
 
Подобни материали
 

План конспект на логопедично занятие

25 яну 2012
·
663
·
4
·
599
·
814
·
6

Тема: Постановка на звук „С”...
 

Логопедическа ритмика

05 авг 2010
·
480
·
8
·
826
·
630
·
3

Общо двигателна мускулна релаксация на фона на тиха музика - ходене на пръсти със знаменца в ръце - ходене напред , назад с точно отмерване на крачките - разходка – ходене на пръсти и пети със смяна по даден сигнал...
 

Сравнителен анализ на алалия и дизартрия

17 мар 2010
·
290
·
10
·
1,443
·
340
·
3

Алалия и дизартрия - определение, етиология, класификация...
 

Логопедия

23 яну 2010
·
1,706
·
53
·
17,090
·
2,392
·
8

Логопедия-(от гр.”логос” –дума слово и „пайдео” –обучение,дете) наука за речта на децата или словообучение....
 

Дизартрия

27 апр 2011
·
356
·
10
·
1,245
·
416
·
4

Артикулационния апарат и много важните масажи с които всъщност трябва да започнем. когато вече е достигната известна нормализация можем да преминем към следващия етап, а именно самата артикулация...
1 2 »
 
Онлайн тестове по Специална педагогика
Училищно законодателство
изходен тест по Специална педагогика за Студенти от 2 курс
Теста съдържа въпроси по учебника на Пенка Костова - ''Училищно законодателство''. Той е за студенти 2-ри курс, специалност ''Социална педагогика''...
(Труден)
20
109
1
2 мин
15.11.2011
Приобщаващо образование
изпитен тест по Специална педагогика за Студенти от 1 курс
Основна разлика между интегрирано обучение и приобщаващото образование. Характеристики на масовото училище с приобщаващо образование. Модели на приобщаващо образование. Функции на ресурсния учител.
(Труден)
13
8
1
2 мин
07.08.2020
» виж всички онлайн тестове по специална педагогика

План на логопедично занятие

Материал № 948690, от 22 яну 2013
Свален: 922 пъти
Прегледан: 860 пъти
Предмет: Специална педагогика, Педагогика
Тип: План
Брой страници: 4
Брой думи: 598
Брой символи: 3,345

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План на логопедично занятие"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Последно видяха материала