Големина на текста:
СИТУАЦИЯ №3
Образователно направление: Български език и литература
Вид на ситуацията: Регламентирана
Група: Втора група
Тема: Стихотворението „Сърдитко” от Чичо Стоян
Зона: Моят свят
Ядро:Художествена литература
Глобална цел: Възприемане и изпълнение на стихотворението.
Задачи:
Чрез разговор върху творбата да се породи у децата весело
настроение.
Да се осмисли емоционално – образното съдържание.
Да се насочи вниманието на децата към експресивно –
стилистичното значение на думата ,,начумерен”.
Да се засили стремежът към изразително изпълнение, чрез вникване
в преживяванията на лирическият герой.
ХОД НА СИТУАЦИЯТА
Децата разглеждат илюстрация,свързана с идейната насоченост на
творбата.
У: Деца, кого виждате на картината?
Д: Дете.
У: Весело ли или сърдито е това дете?
Д: Намръщено е.
У: А как мислите защо е така намръщено? Защо е толкова сърдито?
Искате ли нещо да го питате? А дали то ще Ви отговори? Може да научим,
защо е сърдито това дете и от стихотворението ,,Сърдитко”
Учителката изпълнява стихотворението.
У: Деца, чуйте още веднъж стихотворението, за да разберете защо се сърди
момчето!
Учителката изпълнява още веднъж стихотворението.
У: За кого се разказва в стихотворението?
Д: За едно сърдито дете.
У: От коя дума разбираме, че то е сърдито?
Учителката отново изпълнява стихотворението като акцентира на
думата ,,начумери”.
У: Деца, опитайте се да отгатнете коя дума показва, че момчето
непрекъснато се сърди. Чуйте (следва изпълнение на стихотворението с
акцент на думата ,,все”). Хайде всички да покажем как се е начумерило
това момче.
У: А защо ли е ,,начумерено” детето? Кажете тези думи, но да разберем
колко е начумерено, колко е сърдито момчето (2 – 3 деца казват).
Учителката изпълнява следващите стихове.
У: Защо неговите другарчета му викат ,,сърдитко”? Кажете тези стихове,
но всички да разберем колко са недоволни другарчетата на момчето и
затова му казват ,,сърдитко’’(2 – 3 деца казват).
У: А сега кой ще се опита да каже цялото стихотворение за това сърдито
момченце. Аз ще му помагам (3 – 4 деца казват стихотворението).
У: Деца, ако срещнете някое дете като Сърдитко, какво ще му кажете?
Какво ще го посъветвате?
Д: Да не се сърди.
У: Деца, вие вече знаете и стихотворението ,,Сърдитко”. Ако някое ваше
другарче или пък друго дете се сърди като този ,,Сърдитко”, може да му
кажете и стихотворението. Навярно това дете ще се засрами. То ще
разбере, че не трябва да се сърди напразно.
У: А сега чуйте още веднъж стихотворението.
Занятието завършва с подходяща песен.
Сърдитко
Все за нещо ще намери
да се начумери:
ту му млякото горещо,
ту пък друго нещо.
И задето Петко вкъщи
често тъй се мръщи,
Николинка, Ваньо, Митко
викат му сърдитко.
(Чичо Стоян)
СИТУАЦИЯ №4
Образователно направление: Български език и литература
Вид на ситуацията: Регламентирана
Група: Трета група
Тема: „В гората от думички”
Зона: „Моят свят”
Ядро: Звукова култура на речта
Цели:
Запознаване със сричка и различаването й като елемент на думата.
Анализ на двусрични и трисрични думи с отворени срички.
Утвърждаване на детския стремеж към самостоятелност.
Определя броя на сричките в думите, чрез отмерване (пляскане с
ръце).
ХОД НА СИТУАЦИЯТА
У: Добър ден, деца!
Д: Добър ден!
У: С думичките деца, можем да говорим, да разказваме, да задаваме
въпроси и да отговаряме. Сега ще Ви разкажа за Мими. Тя си имала едно
папагалче Поли. Веднъж Поли избягал да види какво има по света. Озовал
се в гъста гора от думички. Излязъл царят и казал. Ще излезеш от тук, ако
кажеш от колко срички се състои твоето име? Хайде да му помогнем! Аз
ще плесна с ръцете а Вие пребройте, колко пъти съм плеснала! (пляскам
два пъти) Колко пъти плеснах деца?
Д: Два пъти.
У: Значи, от колко срички е името на Поли?
Д: От две срички.
Показвам картинка на куче.
У: Какво е нарисувано на картинката, деца?
Д: Куче.
У: От колко срички се състои думата „куче”?
Д: От две. „ку – че”
У: Хайде сега да изиграем една игра. Избирам две деца, те ще бъдат
срички, а Вие ще познавате какви думи образуват.
Първото дете е „ма” , а второто „са”. Коя думичка се получава?
Д: Маса.
У: Хайде сега да се размените! Кажете си пак сричките! (децата ги казват)
Сега коя дума се получава?
Д: Сама.

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

План-конспект на ситуация по български език и литература във втора група на детската градина

Тема: Стихотворението „Сърдитко” от Чичо Стоян...
Изпратен от:
slaitt_15
на 2012-12-09
Добавен в:
Планове
по Български език
Статистика:
1,769 сваляния
виж още
 
Домашни по темата на материала
"Обичам да пазарувам"-разказ по картина
добавена от petia_veleva_6262 20.02.2020
0
53
Подобни материали
 

Тест по Български език и Литература

17 яну 2009
·
185
·
6
·
689

Тест по Български език и Литература, който може да се ползва и класна работа.
 

Тест по български език и литература за зрелостници

13 яну 2009
·
302
·
14
·
1,429

Тест по български език и литература за зрелостници.
 

Матура по Български език и литература

01 юни 2008
·
1,316
·
10
·
1,504
·
12

Това е матурата по Български език и Литература,която се проведе на 1.06.2008г.
 

ТЕСТ по Български език и Литература

14 мар 2008
·
351
·
12
·
1,136
·
2

Примерен тест по Български език и Литература за кандидатстващите след седми клас(с отговори).
 

Тест по български език в 8 клас

30 дек 2007
·
452
·
3
·
265
·
1

Тестът е за учениците от 8 клас. Може да се използва за проверка на техните знания през първия срок.
1 2 3 4 5 »
 
Онлайн тестове по Български език
Глаголи и причастия
междинен тест по Български език за Ученици от 6 клас
Тестът е за проверка на знанията по български език. Въпросите имат само един верен отговор.
(Труден)
10
39
1
2 мин
08.10.2019
Изходно ниво по български език за 4. клас
изходен тест по Български език за Ученици от 4 клас
Тестът обхваща учебен материал за 4 клас и е за проверка на усвоените знания през годината. Включени са въпроси само с един верен отговор.
(Лесен)
30
52
1
6 мин
05.12.2019
» виж всички онлайн тестове по български език

План-конспект на ситуация по български език и литература във втора група на детската градина

Материал № 925735, от 09 дек 2012
Свален: 1,769 пъти
Прегледан: 2,761 пъти
Предмет: Български език
Тип: План
Брой страници: 4
Брой думи: 697
Брой символи: 3,808

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План-конспект на ситуация по български език и л ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Ралица Чомпалова
преподава по Български език
в град Пловдив
с опит от  33 години
54

Кремена Рикова
преподава по Български език
в град София
16

виж още преподаватели...
Последно видяха материала