ШУМЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ « ЕПИСКОП КОНСТАНТИН ПРЕСЛАВСКИ «
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
ПЛАН КОНСПЕКТ
НА
БЪЛГАРСКИ ЕЗИК ЗА ВТОРА ГРУПА ОТ ДЕТСКАТА ГРАДИНА
Изработил : Лиляна Петрова Проверил :
Задочен курс доц. д- р Янкова
ПУНУТ
План – конспект на педагогическа ситуация по БЕЛ от
Втора група на ДГ
1. Тема – “Веселото влакче” – I група
2. Времетраене – 20 мин.
3. Образователни задачи:
3. 1. Ядро “Свързана реч”:
„Диалогична свързана реч”
•участие в беседа за уточняване на разликите и приликите между две играчки,
съчиняване на последователни епизоди от разказ със заглавие „Веселото
влакче”;
„Монологична свързана реч”
•съчиняване и устно излагане на последователни епизоди от разказ със заглавия
„Веселото влакче”
3. 2. Ядро “Граматически правилна реч”:
•Построяване и изказване на кратко просто и просто разширено изречение;
•Обогатяване на опита за съгласуване на прилагателно и съществително име в
единствено и множествено число(синьо зарче, червено зарче-цветни
зарчета;жълто пате-жълти патета;червена човка-червени човки, розов балон,
цветен балон-цветни балони);
3.3. Ядро „Звукова култура на речта”:
•Изразяване на вежливост и внимание при изказване на поздрав(Добро
утро!,Добър ден!,Добър вечер!)
3. 4. Ядро “Речник”:
•Активизиране употребата на прилагателни имена в сравнителна степен(по-
висока-по-ниска;по-малка-по-голяма;по-млад-по-възрастен)
•Разпознаване и назоваване на цветовете(червено, синьо, жълто;розово, сиво,
кафяво;зелено, оранжево;черно,бяло)
3.5. Ядро „Моторика”:
•Участие в игри за ръкуване;
4. Очаквани резултати:
4. 1. Ядро “Свързана реч”:
„Диалогична свързана реч”
•Включва се при изграждане на влакче в детската градина;
•Отправя свои предложения за името на влакчето(Янтра,Синият Дунав,Веселото
влакче,Вълшебното влакче и др)
•Подбира по-големи и по-малки играчки и предлага вагончето, в което те могат
да пътуват;
•Съчинява разговор между предложените играчки и го представя пред
връстниците си;
•Участва в беседа за уточняване на разликите и приликите между две играчки
•Съчинява последователни епизоди от разказ със заглавие „Веселото влакче”
„Монологична свързана реч”
•Съчинява и устно излага последователни епизоди от разказ със заглавие
„Веселото влакче”;
•Очаква преценка на своя разказ от учителя и връстниците си;
4. 2. Ядро “Граматически правилна реч”:
•Построява и изказва кратко просто и просто разширено изречение;
•Наблюдава и различава количеството и признаците на един и много обекти и ги
назовава със словосъчетание от прилагателно и съществително име в единствено
и множествено число(синьо зарче, червено зарче-цветни зарчета;жълто пате-
жълти патета;червена човка-червени човки, розов балон, цветен балон-цветни
балони);
4. 3. Ядро “Речник”:
•Подрежда еднородни обемни тела в серии, като съобразява основен
признак(висок, по-висок, най-висок, нисък, по-нисък, най-нисък и др)
•Разбира образеца и указанията на учителя за посочване само на обекта, за който
казваме, че е по-нисък, по-висок...
•Употрябява прилагателни имена в сравнителна степен и разбира изказаното(по-
висока-по-ниска,по-малка-по-голяма)
•Разпознава и назовава цветовете(червено, синьо, жълто;розово, сиво,
кафяво;зелено, оранжево;черно,бяло)
4.4. Ядро „Звукова култура на речта”:
•Изразява вежливост и внимание при изказване на поздрав(Добро утро!,Добър
ден!,Добър вечер!)
4.5. Ядро „Моторика”:
•Участва в игри за ръкуване;
5. Методи, похвати и средства:
5. 1. методи – беседа, игрови метод;
5. 2. похвати – въпроси, отговори, словесна преценка;
5. 3. средства –кукли, за онагледяване на ситуацията, по които децата да описват;
6. Предварителна подготовка на учителя:
•запознат е с програмното съдържание;
•подготвя нагледните материали;
7. Предварителна подготовка на децата:
•правили са опити за разказ по две играчки;
8. Форма на педагогическата ситуация – ЗРС – обучаваща.
Ход на педагогическата ситуация:
Етапи на
педагогиче
ско
взаимодей
ствие
Дейност на учителяДейност на децатаЗабележк
и
1.
Насочване
към
предстоящ
ата речева
Деца, горските майки решили да повозят
децата си на «Веселото влакче». Влакчето
излязло от гората и стигнало в нашата
градина. Чуло, че децата от първа група са
Децата проявяват
интерес към
влакчето.