Големина на текста:
ПЛАН – КОНСПЕКТ
Български език – IV клас
Тема: Употреба и правопис на прилагателните имена
Вид на урока: Упражнение
Цели:Информативнопознавателни
?Да са затвърдят уменията за прилагане на правилото за двойно
-нн-;
?Да се развият уменията за слято и полуслято писане на сложните
прилагателни имена;
? Да се затвърдят уменията за членуване на прилагателни имена от
мъжки род единствено число;
? Да се усъвършенстват уменията за правилно степенуване на
прилагателните имена;
?Упражняване на правилото за струпани съгласни при
прилагателните имена.
Очаквани резултати на ниво учебна програма:
?Ученикът може да членува правилно прилагателните имена от
мъжки род
единствено число;
?Ученикът може да прави разлика между изговор и правопис на
членуваните прилагателни имена в мъжки род единствено число;
?Ученикът може да пише правилно степенуваните прилагателни
имена.
?Ученикът може да прилага правилото за струпани съгласни при
прилагателните имена.
Урокът покрива:
Ядро1, Стандарт 1: Ученикът може да разграничава и да употребява
правилно в речта си прилагателни имена, да ги съгласува по род и число със
съществителните имена, да определя как са образувани, да различава пълния
и краткия член за м. р., ед.ч., членуването на прилагателни имена от ж.р.,
ср.р., ед.ч, мн.ч.; да разграничава степенувани и нестепенувани прилагателни
имена, да познава частиците за сравнение.
Ядро 4, Стандарт 1: Ученикът може да пише правилно степените за
сравнение на прилагателните имена.
Междупредметни връзки:
Литература: използване на художествени текстове – разказ, приказка, част
от книга;
Човекът и природата: информация за растението здравец, като лечебно
/билка/;
Изобразително изкуство: работа с илюстративен материал.
Принципи: Нагледност, съзнателност, активност, спираловидност,
достъпност, системност,последователност, индивидуален подход.
Методи и форми: фронтална работа, беседа, групова работа, самостоятелна
работа, работа с учебната тетрадка
Дидактически средства: мултимедийна презентация, учебна тетрадка по
български език, материали от Интернет
Предварителна подготовка:
За учителя – методическа разработка на урока, подготовка на работни
листи, мултимедия, табла в класната стая.
За учениците – намиране на материали от Интернет /за растението здравец/.
ХОД НА УРОКА:
Равнища в урокаДейност на учителяДейност на
учениците
I.
Подготвително
ориентировъчно
равнище
Проверка на домашна работа.
Запознаване с гостите от екрана /Мики Маус
и Магьосника/
Игра – думи /прил. имена, същ. имена/,
които се раздават от учителя.
Диктовка на изречение – „Днес веселият
Мики Маус и добрият Магьосник са
при нас на гости.”
-Ученици четат
домашната си работа
-четат думите и
отговарят на въпросите.
-Пишат изречението;
-Откриват прил. имена;
- отговарят на
въпросите;
II. Операционно
равнище
Актуализация и
преход към
темата:
Мотивирано съобщаване на темата.
Този час ще се упражняваме за употребата
прилагателните имена в българския език и
ще затвърдим правописните особености при
писането им.
Упр.1/ стр.38 от уч. тетрадка
-Обсъжда се условието на упражнението.
-Обясняват се непознатите думи /зной,
синева, изумруд/
- Проверката се прави на слайд.
Упр. 2/ стр.38 от уч. тетрадка
Записват заглавието в
работните тетрадки
Четат условието;
Работят самостоятелно;
Четат условието;
- Проверка на предварително зададената
задача /информацията, която са намерили от
Интернет за растението здравец/.
- Обсъжда се условието на
упражнението/студоустойчиво, тъмнозелени,
виолетовосини, петолистно, благоуханен/
Упр. 3/ стр.38 от уч. тетрадка
- Обсъжда се условието – припомня се
правилото за членуване на прил.имена от
м.р., ед.ч.
- Проверката се прави на слайд.
Следва игра :” или – нн
В презентацията
Упр. 4/ стр.38 на листи
Пред всяка група има пликове вътре да се
вземе съответно за 4 упр., където трябва да
зачертаят неправилно написаните прил.
имена.
- за проверка работните листи се поставят на
корковата дъска;
Упр. за групите на листи:
- I гр. - степенуване на прил. имена
- II гр.- образуване на прил. имена
- III гр. - съгласуване на прил. имена със
същ. имена
- IV гр. – редактиране на прил. имена със
струпани съгласни звукове.
Допълнително упражнение:
Някои от думите са разменили мястото си в
изречението. Напишете правилно.
- събира тетрадките за проверка.
- ученик чете няколко
изречения от
информацията си.
- Фронтална работа при
записване на сложните
прил. имена;
- самостоятелно
записват описанието;
- Ученици четат за
проверка.
- ученик чете
условието;
- самостоятелна работа
- отговарят на задачите
от играта;
- ученик чете правилото
за „-н или –нн”
- дават примери
- групова работа;
- говорителите на
групите прочитат
думите, които са
открили;
- за групова работа
- говорителите на
групите прочитат
думите, които са
написали;
- за самостоятелна
работа;
- записват изреченията
в тетрадките си.
III. Оценъчно –
затвърдяващо
равнище
Домашна работа – упр.5/ стр39. от уч.
тетрадка
- Условието на упр. се разяснява и тогава
учениците отбелязват, че е за домашна
работа.
Обобщаващо упражнение – „Какво
научих този час” тест
презентацията/
Въпросите от теста:
- На кой ред всички думи са прилагателни
имена?
- Кое от прилагателните имена е написано
правилно?
- На кой ред са написани само сложни
прилагателни имена?
- На кой ред всички прилагателни имена
са степенувани правилно?
- Коя е думата за проверка?
- Кое членуване е неправилно?
Преценка и оценка на работата на
- ученик чете
условието;
- ученик чете
въпросите;
- отговарят на
въпросите от теста;
Учениците получават

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

План-конспект на урок по български език за 4 клас на тема "Употреба и правопис на прилагателните имена"

Вид на урока: упражнение. Цели: информативнопознавателни; да са затвърдят уменията за прилагане на правилото за двойно -нн-; да се развият уменията за слято и полуслято писане на сложните прилагателни имена...
Изпратен от:
kader_Borcu
на 2012-06-01
Добавен в:
Планове
по Български език
Статистика:
814 сваляния
виж още
 
Домашни по темата на материала
какви са по вид изреченията
добавена от didialek_abv_bg 07.02.2016
0
15
план - конспект български език 4 клас
добавена от hanzo86 03.11.2016
1
83
Преразказ от неутрален разказвач
добавена от ivan.varbanov1 19.04.2015
2
7
Подобни материали
 

Словото - граница или мост?!

25 фев 2008
·
246
·
2
·
287
·
194

Животът ни е динамичен. Часовете се нижат безмилостно и дните минават бързо. Колко сиво и потискащо би било ежедневието ни, ако не общуваме помежду си?...
 

Перфектното училище

27 фев 2008
·
173
·
3
·
815
·
180

Училището – възторжено възхвалявано и не по-малко страстно оплювано. Гимназията, която още в древна Гърция свързвали с думите “Patemata matemata” (учението е мъчение) и за която се твърди, че ти дава толкова много...
 

Думите понякога могат да нараняват

08 мар 2008
·
96
·
2
·
213
·
123
·
3

Думите могат да нараняват Силвия и Ани били много добри приятелки. Никога не се разделяли, дори като деца все си били заедно. Те са почти като сестри. Имало само един проблем. И двете приятелки са влюбени в Том...
 

Звукове и букви

16 апр 2008
·
746
·
6
·
658
·
1,676

Правила за правопис в българския език. Гласни и съгласни букви. Думите при общуване, части на думата,значение на думата, видове думи. Части на речта. Изречения при общуване.Видове изречения и препепинателни знаци в изречението.
 

Урок по български език за първи клас

05 май 2008
·
595
·
4
·
512

Ученикът да може да прави връзка между илюстрация и текст и да възпроизведе част от позната приказка по картинни опори.
 
Онлайн тестове по Български език
Езиков тест
любознателен тест по Български език за Ученици от 12 клас
Тестът съдържа въпроси, свързани с правописната норма и е подходящ за всеки, който иска да провери знанията си по български език. Всеки въпрос има само един верен отговор.
(Лесен)
20
10
1
6 мин
11.04.2019
Тест по Български език за 5-ти клас на тема "Думата - строеж, значение, правопис"
междинен тест по Български език за Ученици от 5 клас
Тестът съдържа 14 въпроса, свързани със строежа, значението и правописа на думата. Всеки въпрос има само един верен отговор.
(Много лесен)
14
115
1
1 мин
28.08.2018
» виж всички онлайн тестове по български език

План-конспект на урок по български език за 4 клас на тема "Употреба и правопис на прилагателните имена"

Материал № 863641, от 01 юни 2012
Свален: 814 пъти
Прегледан: 1,305 пъти
Предмет: Български език
Тип: План
Брой страници: 5
Брой думи: 888
Брой символи: 5,456

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План-конспект на урок по български език за 4 кл ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Росица Георгиева
преподава по Български език
в град София
с опит от  5 години
36

Анелия Севова
преподава по Български език
в град Стара Загора
с опит от  3 години
50

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения