Големина на текста:
ПЛАН НА УРОК ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК
ТЕМА НА УРОКА: Местоимение. Притежателни местоимения
I.ЦЕЛИ:
1. Информативно-познавателни:
-да се припомни и систематизира вече познатата информация за
същността на местоимението и видовете местоимения;
-да се изясни същността на притежателните местоимениея;
-да се обсъдят функциите на притежателното местоимение в
изречението;
-да се очертаят формите на притежателните местоимения (пълни и
кратки форми);
2. Комуникативно-практически:
- чрез примери да се онагледят и обсъдят случаите, в които се използват
притежателни местоимения;
- да се разграничат практически пълните от кратките форми на
притежателните местоимения;
3.Развиващи
- осмисляне същността на притежателните местоимения;
- осмисляне разликата между кратки и пълни притежателни
местоимения с цел надграждане и разширяване на знанията относно
местоимението като част на речта;
- придобиване на умения за разпознаване на притежателните
местоимения;
4.Възпитателни
- посредством разгледаните примери и задачи да се предизвика у
ученика желание за работа в час;
- да убедим учениците в богатие изразителни възможности на
българския език;
II.ВИД НА УРОКА: За преговор и придобиване на нови знания
МЕТОДИ: репродуктивен; обяснително-илюстративен; проблемно
изложение;
ПОХВАТИ: отговор на въпроси за репродуциране; съобщаване на
лингвистични факти; езиково – стилово анализиране на текст; занимателни
задачи;
ФОРМИ: беседа; лекция; самостоятелна работа;
ХОД НА УРОКА
I.Въвеждаща част
Поздрав към учениците и проверка за отсъстващи. Проверка на
домашната работа от миналия път, ако има зададена такава.
II. Актуализиране на знанията за местоимение, посредством беседа
В предишните часове вие сте говорили за същността на местоимението
като част на речта и видовете местоимения.
# Би ли могъл някой да очертае накратко същността на местоимението? –
Местоименията са изменяеми самостойни части на речта, които
заместват имената (съществителни, прилагателни и числителни имена).
# А спомняте ли си за какво служат местоименията? -
Местоименията служат за връзка на изреченията в текст и за избягване
на повторенията.
# Някой може ли да ми каже каква служба изпълняват местоименията в
изречението?
Местоименията могат да изпълняват служба на всички части на
изречението, с изключение на сказуемо.
# Нека някой от вас да изброи частите на изречението, за да си ги
припомните.
Частите на изречението са: подлог, сказуемо, определение /съгласувано,
несъгласувано/, допълнение, обстоятелствено пояснение, приложение,
сказуемно определение.
# А сега някй от вас да очертае видовете местоимения, според това което
сте научили през изминалите часове.
Местоименията биват лични, притежателни, възвратни, показателни,
относителни, неопределителни, отрицателни, обобщителни,
въпросителни.
III. Съобщаване на нови лингвистични факти -
След като си припомнихме най – общите неща относно местоимението,
днес ще се запознаем по – конкретно с притежателните местоимения,
техните форми и употребата им в речта. Запишете заглавие на днешния
урок (план на урока – записва се на дъската):
ПРИТЕЖАТЕЛНИ МЕСТОИМЕНИЯ
1. Същност на притежателните местоимения –
Притежателните местоимения са думи, които изразяват
принадлежност. По произход са тясно свързани с личните местоимения и
освен категориите род и число, се менят и по категория лице. Формите
на притежателните местоимения зависят както от рода и числото на
притежавания предмет, така и на притежателя.
2. Форми на притежателните местоимения –
Притежателните местоимения се състоят от пълни и кратки форми.
Ще начертаем таблици, чрез които ще представим нагледно пълните и
кратките форми на притежателните местоимения.
А) пълни форми на притежателните местоимения:
числолице/родм.р.ж.р.ср.р.
1.моймоямое
ед.ч. 2.твой твоя твое
3. / м.р негов негова негово
/ ж.р. неин нейнанейно
/ ср.р. негов негова негово
мн.ч. 1.нашнашанаше
2.вашвашаваше
3. техен тяхна тяхно
Б) кратки форми на притежателните местоимения:
ед.ч.мн.ч.
1 л. ми 1 л. ни
2 л. ти 2 л. ви
3 л. /м.р. и ср.р./ му3 л. им
/ж.р./ и
Сега нека разгледаме изречението, което е посочено в учебника, а то е
следното:
Аз трябваше да доловя неговата нежност зад жалките му хитрини.
- неговата нежност – от текста по – горе разбираме, че под неговата
нежност се има предвид нежността на цветето;
- жалките му хитрини – може да се замени с жалките хитрини на
цветето;
Нека опитаме да напишем същото изречение, но по вече различен начин:

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
08 ное 2019 в 17:15 учител на 64 години от Стамболийски
05 ное 2019 в 12:33 в момента не учи на 22 години от София
05 ное 2019 в 12:28 учител на 39 години от Ардино - ОУ "Отец Паисий", с. Жълтуша, випуск 2020
30 сеп 2019 в 23:00 потребител
19 сеп 2019 в 09:52 студентка на 57 години от Варна - ВСУ "Черноризец Храбър", факулетет - Юридически факултет, випуск 2006
03 сеп 2019 в 00:43 учител на 40 години от Джебел - ОУ "Паисий Хилендарски", Припек, випуск 2019
07 авг 2019 в 10:35 студент на 26 години от Пловдив - ПУ "Паисий Хилендарски", факулетет - Филологически факултет, специалност - Български език и английски език, випуск 2016
16 юли 2019 в 14:14 ученичка на 24 години от Плевен - СОУ "Пейо Яворов", випуск 2014
20 май 2019 в 11:11 студент на 34 години от Шумен - Шуменски университет "Епископ Константин Преславски", факулетет - Факултет по хуманитарни науки, специалност - Българска филология, випуск 2020
14 май 2019 в 22:21 потребител
 
Домашни по темата на материала
Домашна по Български език 6 клас !!!
добавена от lusi279209 26.10.2014
1
45
СПЕШНО! Домашна по БЕЛ!
добавена от andrei.eftimov 06.10.2014
1
24
Подобни материали
 

Тестове по БЕЛ

16 мар 2008
·
688
·
19
·
2,984
·
8

Примерни тестове по БЕЛ за приемане на ученици след 7 клас.
 

Глагол

18 апр 2011
·
159
·
3
·
870
·
356
·
3

Глагол. Време на глагола. Вид на глагола. Наклонение на глагола...
 

„Ако Дядо Коледа можеше да разреши проблемите на младите хора в България..."

10 яну 2008
·
67
·
1
·
378
·
38

Младостта! Тя би трябвало да бъде най-хубавия период в живота на един човек. Спомените на нашите майки и бащи, винаги започват с рефрена : “А бяхме млади....”
 

Части на речта. Имена

28 яну 2012
·
145
·
10
·
210
·
306

Самостойни и несамостойни части на речта. Изменяеми и неизменяеми части. Упражнения...
 

Обстоятелствено пояснение

10 фев 2012
·
186
·
5
·
364
·
284

1. Тема на урока: Обстоятелствено пояснение; 2. Вид на урока: Упражнение; 3. Методи на урока: Разказ, беседа; 4. Цели на урока: Да се овладее информация за синтактичната служба обстоятелствено пояснение...
1 2 3 4 5 » 11
 
Онлайн тестове по Български език
Граматика за 10-ти клас
изпитен тест по Български език за Ученици от 10 клас
Тестът е изпитен за края на 1-ви срок в 10. клас по новата програма. Всеки въпрос има само един верен отговор.
(Лесен)
30
5
2
15 мин
24.10.2019
Български език и литература за 6-ти клас
входен тест по Български език за Ученици от 6 клас
За проверка на знанията, усвоени в 5-ти клас по български език и литература. Тестът съдържа 10 въпроса, само един верен отговор. Може да се ползва и като изходен тест за петокласници.
(Лесен)
10
80
1
2 мин
22.07.2019
» виж всички онлайн тестове по български език

План на урок по български език - притежателни местоимения

Материал № 834260, от 29 мар 2012
Свален: 462 пъти
Прегледан: 700 пъти
Предмет: Български език
Тип: Урок
Брой страници: 5
Брой думи: 816
Брой символи: 5,356

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План на урок по български език - притежателни м ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Лиляна Георгиева
преподава по Български език
в град София
с опит от  39 години
19

Калина Тошева
преподава по Български език
в град София
с опит от  7 години
19 1

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения