Големина на текста:
Предмет: Психология
Тема на урока: Етапи в развитието на личността
Вид на урока: Комбиниран
Цели на урока:
а) образователни цели:
- запознаване с основните понятия, свързани с етапите на
развитие на личността;
- усвояване на знания за етапите на развитие на всяка личност;
б) възпитателни цели:
- запознаване с човешки добродетели;
- осъзнаване важността на развитие на всеки един етап от
живота на личността;
в) развиващи цели:
- развитие на умения за пълноценно съществуване;
- развитие на умение за правилна самооценка;
- оценка на предпоставките за развитие на личността.
Задачи на урока:
а) образователни задачи:
- да се запознаят учениците с основните етапи от развитието на
личността;
- да усвоят знания за психо-социалното развитие на личността.
б) възпитателни задачи:
- възпитаване на чувство за добродетелност;
в) развиващи задачи:
- изграждане на правилна представа за това, кои са човешките
добродетели;
- да може ученикът да направи оценка на предпоставките за
развитие на личността.
Методи на обучение ; беседа, лекция, упражнение.
1
План на темата:
1.Възникване и развитие на детския организъм;
а) развитие в майчината утроба;
б) живот след раждането.
2.Етапи в личностното развитие
3. Интелектуално развитие на личността.
Основни понятия: Личност, Аз-образ, Самооценка, Развитие,
Интелект, Самосъзнание.
Ход на урока: 35 минути
І. Организационен момент
ІІ. Актуализация на стари знания – 10 минути (извършва се чрез
фронтално задаване на въпроси).
С какво се занимава науката психология?
Смятате ле, че човек се ражда личност?
Според вас, на какви етапи може да разделим човешкия живот?
Физическият растеж на човек може ли да се съпровожда и с личностен
растеж?
ІІІ. Формулиране на темата на новия урок. Записва се на дъската.
Следват въвеждащи думи на учителя като за това ползува част от най-
точните отговори на учениците.
ІV. Презентация на новия урок – следва се плана на темата и
поставените цели и задачи. Изнася се под формата на лекция като се
записват основните понятия и кратки обяснения. Дава се и възможност
учениците да поставят спонтанно възникнали въпроси и да дават примери
по темата.
1. Възникване и развитие на детския организъм
а) развитие в майчината утроба (лекция на учителя)
Въпрос: Каква е разликата между аборта и престъпното отнемане на
човешки живот?
Въпрос: Има ли причини, които биха оправдали аборта?
Въпрос: Бихте ли пожертва ли живота си и заради какво?
б) живот след раждането (лекция на учителя)
Въпрос: Разкажете първите си спомени?
Въпрос: Какво представлява самосъзнанието?
2
Ако учениците не достигнат до определение на самосъзнание, то се
дава от учителя. Самосъзнание – съзнаване от човека на самия себе си в
резултат на съотнасянето му с други хора.
2. Етапи в личностното развитие според Шарлоте Бюлер (лекция на
учителя)
а) етап І – от раждането до 15-годишна възраст.
б) етап ІІ е етапът на юношеството. През този етап Аз-образът и
самооценката за всяка личност придобиват завършеност и характерност.
в) етап ІІІ – от 20-25 до 40-45 годишна възраст и се нарича зрелост – най-
богатия и ползотворен период от човешкия живот.
г) етап ІV – продължава от 45 до 65 годишна възраст. През този етап
личността прави своята житейска самооценка и равносметка.
д) етап V – след 65-70 години. Хората се опитват да предадат смисъл и
завършеност на своето съществуване.
Въпрос: Ако имате възможност да живеете вечно, в кой от горепосочените
етапи искате да премине животът ви?
3. Интелектуално развитие на личността според Жан Пиаже. (лекция на
учителя)
а) Първи стадий: Сензомоторна интелигентност (от 0 до 2-годишна
възраст)
б) Пред-операционен стадий (от 2 до 7 години)
в) Стадий на конкретните мисловни операции (от 7 до 11-12 години)
г) Четвърти стадий: Формално-логическите операции (след 11-12
годишна възраст).
Въпрос: Кое ти носи по приятни емоции: да си спомняш за детството или
да мечтаеш за бъдещето?
V. Обобщение на урока: повтарят се основните акценти и ключови
понятия. Дават се допълнителни разяснения и се отговаря на въпроси
поставени от учениците.
Оценяват се учениците участвали активно в часа.
VІ. Домашна работа – Напишете есе на тема: Как си представям
бъдещето след 20 години?
Освобождаване на класа.
3

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
18 апр 2019 в 20:31 ученичка на 44 години от София - 0сновно училище "Св.св.Кирил и Методийй", випуск 2018
11 апр 2019 в 15:26 в момента не учи на 31 години от София
23 мар 2019 в 21:51 студент на 39 години от Варна - ВСУ "Черноризец Храбър", факулетет - Администрация и управление, специалност - Икономика, випуск 2019
18 мар 2019 в 08:43 студент на 39 години от Кърджали - Филиал "Любен Каравелов" на ПУ "Паисий Хилендарски", факулетет - ВУЗК, специалност - Туризъм, випуск 2016
29 яну 2019 в 14:35 ученик на 27 години от Пазарджик - ЕГ "Б. Брехт", випуск 2011
19 яну 2019 в 17:23 родител от София
16 яну 2019 в 21:22 ученик на 23 години от Пазарджик - ЕГ "Б. Брехт", випуск 2014
16 яну 2019 в 17:35 студент на 22 години от Пловдив - ПУ "Паисий Хилендарски", факулетет - Педагогически факултет, специалност - Психология, випуск 2019
 
Домашни по темата на материала
Спешна домашна по психология за студенти
добавена от memo98memo 04.10.2014
0
16
Подобни материали
 

Психология на личността

27 яну 2007
·
4,685
·
7
·
1,445
·
1,933
·
4
·
3
·

Предмет на психологията на личността - психиката на личността (психични процеси, явления, качества, състояния). Обяснява поведението на хората...
 

Агресия и агресивно поведение

12 дек 2006
·
4,786
·
5
·
2,185
·
863
·
4
·
7
·

Проблемът за агресията и насилието се поставят винаги, когато се търсят факторите и причините за разрушаване и прекъсване на социалната комуникация, за нарушаване на моралните и правните норми, а в най-крайните си форми - и за ценността на човешкия живот.
 

Формиране и развитие на личността.

06 апр 2008
·
428
·
14
·
2,392
·
262
·
1

Проблемите на човека като развиващо се и дейно същество са тясно свързани с понятието за човешката личност. Личността е носител на всички дейности, в нея те се интегрират, за да се формира и прояви поведението на човека в неговия всекидневен живот...
 

Психология и предмет на психологията

13 мар 2007
·
1,602
·
1
·
154
·
121
·
1

Наука за човека като личиност, наука за човешките отношения, наука за познанието на човека като социално същество. Психологията се занимава с познавателните процеси, усещания, възприятия, памет...
 

Какво ни прави личност ?

21 окт 2006
·
3,052
·
4
·
510
·
242
·
2

“Животът няма друг смисъл освен този,който човек му придава сам, разкривайки своите способности”- казва големият хуманист Ерих Фром.
 
Онлайн тестове по Психология
Тест по психология за 12-ти клас
матура тест по Психология за Ученици от 12 клас
Примерен тест за държавен зрелостен изпит (матура) предназначен за ученици от 12-ти клас. Въпросите са само с един верен отговор.
(Лесен)
40
508
1
13.08.2012
Тест по психология за 9-ти клас
изходен тест по Психология за Ученици от 9 клас
Изходен тест по психология за цялостна оценка на придобитите знания по предмета. Всички въпроси имат само един верен отговор.
(Лесен)
30
770
1
25.09.2012
» виж всички онлайн тестове по психология

План-конспект на уроци по логика и психология

Материал № 825181, от 14 мар 2012
Свален: 478 пъти
Прегледан: 759 пъти
Предмет: Психология
Тип: Урок
Брой страници: 34
Брой думи: 4,942
Брой символи: 30,910

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План-конспект на уроци по логика и психология"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Етиен Бенов
преподава по Психология
в град София
с опит от  4 години
23

Павлина Костадинова
преподава по Психология
в град София
с опит от  20 години
359

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения