Големина на текста:
Тема на урока: Да пазим околната среда
Вид: За нови знания
Цели: 1. Изграждане на навици за опазване на околната среда
2. Провокиране на екологично мислене и мотивиране на природозащитни
действия
3. Изграждане на представи за причините, водещи до замърсяване на
въздуха и почвата.
4. Възпитаване на любов към природата
Предварителна подготовка: наблюдение за установяване замърсяване на
околната среда в района на училището; провеждане на опит за установяване
степента на запрашеност на две растения, поставени за еднакво време на две
различни места- в стаята и на прозореца
Дидактичен материал: фланелограф, картина, филм
Ход на урока:
І. Психологическа подготовка и връзка със стария материал
1. Проверка на домашната работа
2. Работа с фланелограф – на фланелогрфа са залепени планина, поле,
море и едно човече, което тръгва на разходка / учителката го движи/ Като стигне
до всяко едно он тези места децата му подсказват какви животни и растения живеят
там и ги поставят на таблото – орел и еделвайс в планината;змия, мак и къртица в
полето; риба, мида, медуза и водорасли в морето.Човечето сяда да си почине
,оставя след себе си боклуци и продължава понататък. Като се връща обратно то не
среща животни и растения / учителката ги маха от таблото и остават само
боклуците/.
- Деца, къде ли са отишли животните и какво е станало с растенията?
ІІ. Поставяне на темата
- Днес ще се запознаем с това кой замърсява природата и как. Ще си
поговорим какво става когато се замърсят въздуха и почвата, как можем да
предотвратим това и ще разберете колко е важно за хората, животните и растенията
опазването на природата чиста.
ІІІ. Разработване на темата
1.Чрез насочващи въпроси децата разглеждат илюстрациите в учебника.
- Кой замърсява въздуха и почвата?
- Кои са видовете замърсители?
- На кого пречи замърсяването?
- Прахоуловителната роля на растенията.
- Как да предотвратим замърсяването? – природозащитни знаци
- Сравняване на предварителните наблюдния с илюстрацията от
учебника
2. Установяване степента на запрашеност на растенията, поставени
предварително на две различни места – в стаята и на открито.
- На кого пречи този прах във въздуха?
- Как можем да докажем, че белите ни дробове са изпълнени с този
въздух?
3. Разглеждане на картина с красива природа и животни и беседване
върху нея, с цел децата сами да достигнат до извода, че природата е красива и
полезна.
4. Засаждане на цвете в саксия – прахоуловител и шумозаглушител
5. Беседа по картините в учебника за разделното събиране на
отпадъците и тяхното рециклиране
- твърдите отпадъци замърсяват почвата
- отпадъците трябва да се събират отделно в контейнери
- от тях се произвеждат различни изделия
6. Прожектиране на филм за почистване на околната среда
7. Работа с помощния дидактичен материал
- попълване на кръстословица с /печатни букви/
ІV. Обобщение – чрез обобщителна беседа
- кой замърсява природата
- как и с какво се замърсява природата
- какви са последиците от замърсяването
- как трябва да се грижим за околната среда
V. Преценка и домашна работа
- оценяване работата на учениците
- самостоятелна работа – втора задача от помощния дидактичен
материал
VІ. Почистване на част от училищния двор от отпадъци

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
18 авг 2019 в 18:43 студентка на 31 години от Пловдив - ПУ "Паисий Хилендарски", факулетет - Педагогически факултет, специалност - Предучилищна и начална училищна педагогика, випуск 2016
31 яну 2019 в 16:46 студентка на 40 години от Благоевград - Югозападен университет "Неофит Рилски", факулетет - Педагогически, специалност - Начална училищна педагогика, випуск 2019
22 яну 2019 в 20:19 ученик на 18 години от София - 091 ГПНЕ "Проф. Константин Гълъбов", випуск 2019
20 окт 2018 в 13:24 учител на 51 години от Гоце Делчев - ОУ "Св. Климент Охридски", Борово, випуск 2017
13 окт 2018 в 17:55 студент на 34 години от Благоевград - юзу неофит рилски, факулетет - pedagogika, специалност - ПНУП, випуск 2018
 
Подобни материали
 

Екологично образование за устойчиво развитие

21 ное 2008
·
510
·
9
·
440
·
425

Екологично образование за устойчиво развитие, проектът служи за предмета свят и личност.
 

Човекът (реферат)

04 мар 2009
·
540
·
15
·
4,158
·
867
·
1

Човекът и обществото. Комуналният човек. Човекът-индивидуалист. Индивид и общество. Проблемът за идентичността. Комуналният човек. Манастирската общност - равенството пред Бога. Казармата - уеднаквяващата дисциплина...
 

Доклад за наркотиците

01 яну 1970
·
229
·
37
·
5,341
·
487

Какво е наркотик? Повечето недоразумения на този свят възникват, защото хорaта рядко уточняват какво имат предвид, когато използуват една или друга дума или термин....
 

Природа и общество.Противоречивото отношение между тях

18 апр 2010
·
308
·
10
·
1,445
·
573

Природа и общество. Противоречивото отношение между тях...
 
Онлайн тестове по Свят и личност
Природа и общество
междинен тест по Свят и личност за Ученици от 12 клас
Междинен тест след завършване на раздела "Природа и общество"
(Труден)
9
292
1
26.10.2011
» виж всички онлайн тестове по свят и личност

Да пазим околната среда

Материал № 810772, от 17 фев 2012
Свален: 49 пъти
Прегледан: 113 пъти
Предмет: Свят и личност, Философия
Тип: План
Брой страници: 2
Брой думи: 420
Брой символи: 2,578

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Да пазим околната среда"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Последно видяха материала
Сродни търсения