Големина на текста:
План-конспект на логопедично занятие
Изнесено от:
Фак. №
Дете: А.П.
Години: 7
Диагноза: Страничен сигматизъм
1.Тема: Постановка на звук „С”
2.Цел: Постановка на звук „С”
3.Задачи:
?Ориентация във фонемния строеж на езика
?Усъвършенстване на артикулационния праксис
?Отстраняване погрешния модел при артикулация на звук „С”
?Развитие на умение за правилно намиране на звук „С” в срички и думи
4.Дидактичен материал:
Словесен материал
Картинен материал
Логопедична сонда
Огледало
5.Ход на занятието:
?Организационен момент
Това е етапът, в който логопедът трябва да снеме напрежението у детето, за да може работата да
бъде резултатна. Провежда се беседа с детето, дава му се картинков материал (картинки с
животни: котка, жираф, слон; трябва да оцвети само животното, което започва със звук „С”) и
словесен материал.
?Упражнения за ориентиране на фонемния строеж на езика
?Разпознаване на звук „С” в серия изговорени изолирани звукове и срички.
Инструкцията, подадена на детето е: „Когато чуеш звук „С” в изговорените от
мен звуци и срички, плесни с ръчички”.
­М, Н, К, С, П , Р, С, О, Л, С, Т, Е, А, С, Ю, С,У, И, Б, Г, С
­КА, СА, РЕ, ТИ, СО, СЕ, МЪ, ЛУ, СИ, ВЕ, СЪ, ТА, ПИ, МИ, СУ
?Разпознаване на предявена сричка със звук „С” в серия изговорени думи
­РИБА, САКО, НОСИЛКА, БАНЯ, СЕВЕР, БИСЕР, АНАНАС, КОЛАН, ВЛАК,
САЛАТА, ПАРАХОД, САМОЛЕТ, ДЪРВО, КОФА, САЛФЕТКА, РОСА, ДОБЪР,
ТОПОЛА, СЛАДЪК
?Разпознаване на звук „С” в серия изговорени думи в начална, карайна и средна
позиция в думата
­СЕЛО, СТЪЛБА, СОМ, СРЕНАДА, СЕПТЕМВРИ, СИРОП, САКО, САЛАМ,
СОЛЕН
­МИНУС, БОКС, МАС, БОС, ПРИНОС, КОС, МИРИС, ЧАС, КЛАС, ХАУС
­ЛЕСЕН, ЛЕКСИКОН, ВЛАСИНКИ, ПЕНСИОНЕР, КАСА, ОСИ, КРАСИВ,
ПАСТА
6.Артикулационна гимнастика:
?Раздвижване на езика и устните:
Устните в усмивка разтегни,
след туй в муцунка си ги събери.
Бързо пак ги разтегни
и пак муцунка направи.
Уста широко отвори,
език навънка покажи,
вляво-вдясно ти го разходи
и щом се умори го прибери.
Зъбките здраво ти стисни,
езикът скрий да полежи,
че зимен вятър вън фучи
и мелничното колело върти: фиу-у.
?Дихателна гимнастика:
От начало се овладява физиологично дишане: издухването на памук, перце, хартийка и
загасянето на пламака на свещ, поставени пред устните. Едва след като се изработи контролът
над издишната струя и уменията за насочването й по средната линия, се правят опити за
произнасяне на звука с контрол над езика и устните.
7.Постановка на звук „С”
За изходна база на постановката при този вид сигматизъм може да послужи
произношението на други звукове, например на „Т” с леко изместен връх на езика към средата
на твърдото небце. Звукът „Т” се изговаря продължително, след което се иска да бъде изговорен,
като върхът му опира в долните резци. В тази позиция може да бъде насочен и фиксиран с
помощта на сонда. Други подходящи изходни звукове са „Ф” и „Х”. При удължено произнасяне
на „Ф” езикът се издава напред и върхът му опира в долните резци, при което се чува съскав
звук, който трябва да се шлифова. Друг приом е при шепотно изговаряне на звукосъчетанието
„ИХИ” да се даде инструкция то да бъде произнесено със стиснати зъби. Произвежда се звук,
подобен на „С”, който трябва да се усъвършенства.
Ако постановката на звук „С” не е постигната с изброените методи, се въвеждат помощни
средства. Едно от тях е логопедична сонда, с която езикът се притиска надолу в устната кухина,
в средната линия по неговата дължина. Така се образува улей и върхът на езика се фиксира зад
долните резци. Може да се наложи едновременно с това устните да се придърпват встрани с
пръсти. В случай, че се получи негативна реакция на сондата, се предлага притискане на езика
надолу със собственото кутре, като същевременно се изобразява „усмивка” с устните. Ако при
страничен сигматизъм упорито не се получава адекватна експирация, страничните отвори или
отвор се запушват с памук.
8.Домашна работа
?Закръгли звука „С”, където го видиш в следния текст:
Лесно ли е да си в първи клас?
Лесно ли е да се свири на контрабас?
Лесно ли се оправлява автобус?
Лесно ли се пипа кактус?
Лесно ли е да си Мис?
Лесно ли е да си все на бис?
Не е лесно да си бърз на крос!
Не е лесно да си с дълъг нос!

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

План конспект на логопедично занятие

Тема: Постановка на звук „С”...
Изпратен от:
tsetso
на 2012-01-25
Добавен в:
Проекти
по Специална педагогика
Статистика:
679 сваляния
виж още
 
Подобни материали
 

Сравнителен анализ на алалия и дизартрия

17 мар 2010
·
298
·
10
·
1,443
·
349
·
7

Алалия и дизартрия - определение, етиология, класификация...
 

Логопедическа ритмика

05 авг 2010
·
490
·
8
·
826
·
636
·
4

Общо двигателна мускулна релаксация на фона на тиха музика - ходене на пръсти със знаменца в ръце - ходене напред , назад с точно отмерване на крачките - разходка – ходене на пръсти и пети със смяна по даден сигнал...
 

Автоматизация на звук "С" в началото и в края на думата преминава и в изречение

16 фев 2019
·
119
·
12
·
401
·
125
·
3

План-конспект на логопедично занятие с дете на 6 години...
 

Логопедично занятие с дете на 7 години, работна логопедична диагноза - полиморфна дизартикулия

02 яну 2018
·
197
·
3
·
747
·
208
·
6

Тема – Автоматизация на звук „Ч” в думи, във всички позиции; Цел – Постигане на правилно произношение на звук „Ч”...
 

Диференциация звук "С" и звук "З"

28 фев 2018
·
233
·
5
·
367
·
208
·
8

План-конспект по логопедия, практически насоки и упражнения...
1 2 3 4 5 » 7
 
Онлайн тестове по Специална педагогика
Приобщаващо образование
изпитен тест по Специална педагогика за Студенти от 1 курс
Основна разлика между интегрирано обучение и приобщаващото образование. Характеристики на масовото училище с приобщаващо образование. Модели на приобщаващо образование. Функции на ресурсния учител.
(Труден)
13
8
1
3 мин
07.08.2020
Училищно законодателство
изходен тест по Специална педагогика за Студенти от 2 курс
Теста съдържа въпроси по учебника на Пенка Костова - ''Училищно законодателство''. Той е за студенти 2-ри курс, специалност ''Социална педагогика''...
(Труден)
20
109
1
2 мин
15.11.2011
» виж всички онлайн тестове по специална педагогика

План конспект на логопедично занятие

Материал № 799831, от 25 яну 2012
Свален: 679 пъти
Прегледан: 836 пъти
Предмет: Специална педагогика, Педагогика
Тип: Проект
Брой страници: 4
Брой думи: 599
Брой символи: 3,301

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План конспект на логопедично занятие"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Последно видяха материала