Големина на текста:
1.Образователно направление: БЕЛ
2.Вид на ситуацията:ЗРС
3.Тема на ситуацията: Разказваме по картинки
4.Образователни ядра: Свързана реч; Подготовка за четене и писане
5.Цел: Съставяне на повествователен текст- разказ по картина
6.Подцели: 1.Формиране на:
-умения за конструиране на кратък повествователен текст
-умения за отделяне на думите в изречение и определяне броя
им
2.Събуждане на любопитство и интерес към красотата и
всичко живо в природата
Ход на ситуацията:
-Деца, за да ни бъде приятен денят и премине в добро настроение ви
предлагам да си изиграем играта: „ Приятелю здравей!”
Аз те харесвам и ти ме харесваш.
Днес ще е пълен със обич деня.
Аз ще те слушам и ти ще ме слушаш
и така от игра, във нова игра
ще е весел деня.
-Да, деца.Днес ще е весели интересен деня и защото си имаме гости:
Директорката и всички госпожи от нашата детската градина. Нека да ги
поздравим с „ Добре дошли” и след това да седнем на столчетата.
-Деца, догодина вие ще бъдете първокласници и за да се подготвим още
по- добре, днес ще се опитаме да съчиняваме кратки разказчета. Ще
правим изречения и ще броим думичките в тях. Ще се запознаем и с една
нова буквичка Т.
1
-Разбира се, че ще има интересни и забавни игри. И за начало ще започнем
с една гатанка. Отговорът на гатанката ще ви подскаже за кого ще си
говорим днес. Слушайте внимателно!
Той е цял в бодли покрит
в храстите живее скрит.
Ходи с бавен лек вървеж
и се казва …..(таралеж).
-Браво! Отгатнахте безпогрешно! С кой звук започва думата таралеж? –Т
-Вече се досетихте, че ще правим кратки разказчета за на нашия приятел
таралежа.За разказчето ще ни помогне картинката от вашите книжки на
стр.55.Отворете и разгледайте внимателно картинката.
-Кои са главните герои изобразени на картинката?
-Как правят? Къде смятате, че отиват?
-Какво е времето, как изглежда природата,полянката?
-Какво се е случило с таралежите?
-Дали облачето се шегува или е ядосано?
-Как се чувстват таралежите, какво преживяват, какво настроение имат?
-Какво заглавие можем да поставим на разказчето?-децата, дават
предложения
- А сега се опитайте да разкажете цяло разказче. Помислете добре, за да
бъдат вашите разказчета хубави и различни от тези на другарчетата ви.
Подреждайте изреченията така, че да бъдат точни и ясни.да се разбира кога
започва разказчето, кога е средата и кога е края. Не забравяйте да
поставите и заглавие.
(2-3 деца опитват)
Преценка на учителката на техните разказчета.
-Искате ли да чуете аз какво разказче съчиних. То се казва:
„ Приключенията на таралежчетата” може и „ Шегата на облачето”
2
Времето беше хубаво. Край пътя на полянката имаше много гъбки.
Едно семейство таралежи тръгнаха на разходка. Облачето ги забеляза и
реши да се пошегува с тях. Пусна дъждовните си капчици. Мама тарежка и
малкото таралежче си сложиха листа вместо чадър. Най-малкото
таралежче неочаквано се спъна.
-Ах, каква изненада! Беше голяма гъба.
Таралежчето откъсна гъбата и я вдигна над главата си.Не можа да я
задържи и пад с нея. Всички се засмяха весело.
С такива чадърчета дъжда не е страшен.
-Сега предлагам да си изиграем играта: „Познай колко са думите в
изречението”.
-Кое изречение да си изберем от нашите разказчета и да видим от колко
думи е съставено.
1.На полянката имаше много гъбки.
2.всички се засмяха весело.
- За да ни е по- лесно за всяка дума аз ще рисувам по едно правоъгълниче.-
четем, броим….
- Как са подредени думите?- по смисъл
- Еднакво големи ли са думите?
Преценка
-А сега да отделим думите на още едно изречение само, че сега ще
оцветяваме по едно квадратче за всяка дума. ( работят самостоятелно)
Питам 2-3 деца.
Преценка
-Казвам скоропоговорката;
Тодор,телефон, трева
Топла тиква във тава
Трактор, теле,тюлен,
3

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Разказваме по картинки

Вид на ситуацията. Тема на ситуацията: Разказваме по картинки. Образователни ядра: Свързана реч; Подготовка за четене и писане. Цел: Съставяне на повествователен текст - разказ по картина...
Изпратен от:
Теодора Маджарова
на 2012-01-20
Добавен в:
Планове
по Методика на обучението
Статистика:
647 сваляния
виж още
 
Подобни материали
 

План-конспект на буква Я

14 апр 2015
·
327
·
4
·
741
·
395

Урок по Български език за 1 клас - буква Я запознаване и затвърждаване на буква Я. Урок за нови знания и затвърждаване...
 
Онлайн тестове по Методика на обучението
Тест по методика на обучението по математика
изпитен тест по Методика на обучението за Студенти
Тест, предназначен за студенти и педагози по математика на тема "Предмет, задачи и методи на изследване на методиката на обучението по математика". Съдържа 11 въпроса, всеки от които има само един верен отговор.
(Лесен)
11
97
1
1 мин
17.07.2013
Тест по Методика на обучението по Български език и Литература (МОБЕЛ) в Детската градина (ДГ)
междинен тест по Методика на обучението за Студенти
Тестът е междинен, за упражнение, и се състои от 11 въпроса, някои от които имат повече от един верен отговор. Предназначен е за педагози в детските градини, студенти и изучавщи МОБЕЛ в педагогическите специалности.
(Лесен)
11
76
1
18.10.2016
» виж всички онлайн тестове по методика на обучението

Разказваме по картинки

Материал № 796350, от 20 яну 2012
Свален: 647 пъти
Прегледан: 1,022 пъти
Предмет: Методика на обучението, Педагогика
Тип: План
Брой страници: 4
Брой думи: 669
Брой символи: 3,626

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Разказваме по картинки"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Последно видяха материала