Образователно направление,,Математика’’
Ядро:измерване
Измерване по дължина 3-4год.
Тема:Разпознаване на дължини по словесно
указание,,Дълги и къси в цвят’’
Вид на ситуацията: Игрово-познавателна ситуация
Група първа 3-4год.
Цел:Запознаване с дължината на предметите и
термините ,,по-дълго’’и ,,по-късо’’ в игрови ситуации с
овладяване на похвати за сравняване на обекти по
дължина.
Задачи:1.Затвърдяване на уменията за сравняване и
групиране по дължина
2.Изпробване на похвати:налагане,изравняване.
3.Практическо сравняване на предмети по
дължина от кн. на,,Моливко’’ стр.37
Материали:Музикален диск с класика-3-4год.и диск
,,Музикална приказка’’ -3-4 год.,голям дървен
конструктор за влакчета , два гребена ,два молива , два
гердана ( материали за въведението )
Емблеми в три цвята-червени, зелени и жълти-за три
групи деца , въженца с различни дължини и цветове
(материали за 1 задача)
Две хартиени ленти за всяко дете (материали за втора
задача)
Книжка за детето ,, Моливко в страната математика’’от
Дарина Гълабова за 3-4 год.стр.37 (материали за трета
задача)
Предварителна подготовка на учителя: дискове с
записи , влакче, изработване на емблеми и ленти, игри и
упражнение.
ВЪВЕДЕНИЕ-3 МИН.
Играта ,,Веселия влак’’
Ход на ситуацията
Да отидем с ,,Влак’’ на гости при Късокоска и Дългокоска
Под звуците на мелодията ,,Веселия влак’’(класическа
музика от Моцарт) разглеждат децата предварително
направени влакчета от голям дървен конструктор с
различни цветове и дължини.
У.Разгледайте ,,Влакчетата’’ от дървения конструктор.
Еднакво дълги ли са.
Покажете по-дългото влакче.
Д.Показват.
У.Покажете по-късото влакче.
Д.Показват.
У.Червеното кубче на кое влакче е поставено.
Д.На по-дългото влакче.
У.А зеленото кубче.
Д.На по- късото влакче.
У.Пътниците пътуват във влаковете с билети.Раздавам
билети с различни цветове.Децата със зелени билети да се
качат на влакчето със зеленото кубче,а децата с червените
билети на влакчето с червеното кубче.
Чува се сигнал на влак-запис от диск.Децата заемат
местата си .Пеят песента ,,Вие се влакчето’’,сигнал свирка
на локомотива.Ето,че пристигнахме в къщичката на
Късокоска и Дългокоска.
Децата се разделят на три групи-с емблеми.Децата със
зелените емблеми нека да открият въженцата които са
равни по-дължина.Децата с червените емблеми нека да
подредят въженцата,които са по-къси но с еднакви
цветове.Децата с жълтите емблеми нека да подредят
въженцата ,които са по- дълги но с различни цветове.
Кой ще направи стълбичка, за да стигне до Късокоска и
Дъкгокоска . За всяко дете нарисуван картон със стълба
,различни по цвят и дължини ленти (участват всички
деца).Лентите се допират по дължина ,налагат и
изравняват.
Практическо упражнение:Самостоятелна работа в
книжката ,,Моливко’’.Въвеждаме децата в света на
принцесите.
У.Деца познайте коя е Късокоска и коя е принцеса
Дългокоска,сравнете и дължините на моливите.Дългите
предмети трябва да се оцветят със зелен цвят,а късите с
жълт.След оцветяване на всяка група предмети децата да
назоват измерението.Зелената панделка е дълга ,а жълтата
е къса и т. н.Накрая децата да оцветят огърлиците на
принцесите,като свободно избират цветовете.Показват
кой гердан е дълъг и кой е къс.
Методи на педагогическо взаимодействие:
Предметно-оперативни методи-конструиране ,
предметни игри ,упражнявам ,наблюдавам.
Игрово-преобразуващи методи -дидактични
игри,музикални игри.
Практико изпробващи-експериментиране.
Информационно познавателен-
наблюдение,демонстрация.
Интерактивни методи-работа в група(с цялата),работа в
екип по групи