Педагогически факултет
Дисциплина: Детето и творбата
Тема:
Изготвяне на план-сценарий на урок по Изобразително
изкуство
на урок по Изобразително изкуство
за 3 клас
1.Тема :
2.Дата: м. март (24-та учебна седмица)
1
3.Вид на урока: Урок за разработване и усвояване на нови знания
4.Методически комплекс: Изобразителни материали и техники
5.Образователно ядро: Материали и техники
6.Цел на урока: Формиране на интерес към печатането като
изобразителна техника; Усъвършенстване на усета за ритъм,
симетрия и движение
7.Очаквани резултати и задачи:
•Избира и използва разнообразни материали и техники за
изобразяване върху плоскост и в действително пространство
•Проявява устойчиво внимание и интерес към прилагане на
съответните техники
•Избира и използва материали и техники за изразяване на
емоционални състояния
8. Контекст и дейности: На ученика трябва да се даде възможност да:
- прилага ръчни способи за печатане
- използва различни пособия за изграждане на графични структури
от бои, линии и петна
- работи самостоятелно и в група за изграждане на конструкции с
различно предназначение
- открива и анализира особености на използвани материали и
техники в ученически и други произведения, като изразява собствено
мнение
- проявява усет, чувство и въображение за съпоставяне на
емоционални състояния при работа с различни материали и техники
9. Ключови понятия:
Печатни форми – щампа с матрици от естествени и изкуствени
материали
Конструиране върху плоскост и в пространството
10.Междупредметни връзки:
Интеграция с „Човекът и природата” – осъществяват се връзки
между естетичиски и екологични аспекти на околната среда при
използване на материали от естествен произход
Интеграция с „Домашен бит и техника” – формира се основна
технологична грамотност и компетентност
11.Необходими материали: темперни бои, четки, различни листа с
интересна за отпечатване повърхност и с необходима форма (от
хербарии), кърпи за почистване на ръцете и работното място,
въженце с ярък цвят за представяне на художествените
произведения, моделите на учителя и готовите творби на учениците
12.Ход на урока:
Основни
2
структурни
компоненти
Учебно съдържание
1. Организация
на класа
Учениците са по местата си, подготвени да започнат
час по Изобразително изкуство.
Учителят предварително е подготвил необходимите му
пособия и материали и чинийки, в които има листа от
хербарии.
2. Емоционална
нагласа за
възприемане на
новите знания
* Игра - пъзел
* Кратък анализ
на трите картини
от учителя
- Здравейте, ученици! За днешните часове съм ви
приготвила изключително интересни игри. За да
работим по-бързо и да се насладим на няколко
картини ще е по-добре да се разделим на групи.
Учителят разделя учениците на три групи.
- Всяка група ще получи по един пъзел. След като ги
подредите ще разгледаме какви картини сте получили.
Учениците подреждат парчетата от пъзел, който
учителя им предлага. Картините, които се получават са
три.
Учителят следи за правилното сглобяване на пъзелите.
Учениците приключват работа.
- Браво, вече всички сте готови. Получихме три
красиви и интересни картини. Ще ви покажа как
изглеждат не като пъзел, а в действителност.
Учителят защипва на въженце три копия на картини:
„Св. Георги и змеят” на Паоло Учело, „Слънчогледите”
на Винсент Ван Гог и фотография на тема:”Морско
дъно”.
- Трите картини са съвсем различни по съдържание.
Да разгледаме картината на художника Паоло
Учело(Приложиние №1). Тя е нарисувана преди повече
от 500 години. Разказва историята за Св. Георги и
страшния змей. Всеки ден змеят долитал в града и
отвличал по една девойка. Дошъл ред и на царската
дъщеря. Тъкмо тогава през града минавал младият
Георги, яхнал белия си кон, който го победил. Да
разгледаме внимателно змея. Виждате ли огромните,
остри зъби и страшната му паст?
Учениците коментират картината.
- Да разгледаме и втората картина. Тя се нарича
„Слънчогледи”(Приложение №2). Нарисувана е през
1888 год. От великия художник Винсент Ван Гог. Той
рисува тази картина за свой приятел. Слънчогледите
3