РУСЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ „АНГЕЛ КЪНЧЕВ”
Факултет Природни науки и образование
План-конспект
по методика на обучението „Човек и природа”
в трети клас
на тема: Кой кого изяжда
Изготвил: Михаела Александрова Александрова,
Специалност: ПНУП, ІІІ курс, ф. № 076330
Русе, 2009 г.
Клас: ІІІ клас
Предмет: Човекът и природата
Тема: Кой кого изяжда
Цел:
?Учениците да усвоят знания за организмите от всяка среда на живот.
?Да се запознаят какво означава хранителна верига.
Очаквани резултати:
?Учениците да съставят хранителна верига
?Учениците да съставят хранителна верига при растенията
?Учениците да съставят хранителна верига с производител и потребител
?Учениците да съставят хранителна верига при хората
Вид на урока:
За разширяване и затвърдяване на знания
Хранителна верига – Кой кого изяжда
Образователни задачи:
1.Учениците да се запознаят с видовете хранителни вериги.
2.Да се затвърдят получените знания.
Възпитателни задачи:
1.Възпитаване на прецизност и съобразителност при разпознаване на
хранителните вериги.
Материалът е разработен на основата на съдържанието на учебника по
Човекът и природата – ІІІ клас, издателство „Булвест”
Ход на урока:
Гората е общ дом за много растения и животни.
Погледнете рисунката – заекът пасе трева, но той самият може да
послужи за храна на лисицата.
Хранителна верига
трева храна за заек храна за вълк
Нуждата от храна свързва организмите от всяка среда на живот. Те стават
зависими един от друг.
За да оцелее заекът се нуждае от трева, а лисицата от зайци.
Хранителната верига е поредица от организми, която показва кой кого
изяжда.
трева храна за агне храна за вълк
Разгледайте рисунката. Тя представлява схема на една хранителна верига.
Стрелките са насочени от храната към животното, което я изяжда. Всяка
стрелка означава «храна за». Тревата е храна за заека. Заекът е храна за
лисицата. Хранителната верига показва кой кого изяжда.