План – конспек по физическо възпитание и спорт
Изготвил:……………… фак.№…….. , IV курс ПУНУП – ……. обучение
Тема на урока: Подвижни игри
Ядро: Игри
Вид на урока: комбиниран
Цели:
Образователни задачи:
I Начално разучаване на играта „Защитена крепост”.
II Затвърдяване подаване и ловене на топка с две ръце от гърди от място – щафетна
игра
III Затвърдяване на подаване и ловене на топка с две ръце от гърди в движение
(Спортно – подготвителна игра „Ъглова топка”).
IV Развитие на физически качества – сила, сръчност, ловкост, бързина чрез игрите
от I, II, III.
Възпитателни :
I Приучаване към работа в екип, дисциплинираност, взаимопомощ.
Оздравителни :
I Повишаване работоспособността на организма.
II Включване на упражнения с оздравителен характер.
Необходими уреди и пособия: топки, ленти, конуси.
Място на провеждане: физкултурен салон
Ход на урока
Час
ти
УЧЕБНО СЪДЪРЖАНИЕдозировкаОРГАНИЗАЦИОННО – МЕТОДИЧЕСКИ
УКАЗАНИЯ
бр.мин.
П
О
Д
Г
О
Т
В
И
Т
Е
Л
Н
А
1.Приемане на класа
2.Мотивирано поставяне на
темата
3.Игра за внимание
3.Строеви упражнения на място.
4.Оздравителни упражнения
5.Вработване(разгряване)
а)Ходене и бягане в обход на
салона (редуват се).
б)Комплекс общоразвиващи
упражнения:
7-8
Поздрав, съобщаване на задачите за часа.
За да бъдете силни, здрави и ловки този час ще
продължим да се упражняваме да подаваме и
ловим топка от гърди. За целта ще изиграем
няколко познати ви вече игри и ще разучим една
нова, която се нарича „Защитена крепост”.
„Великани и джуджета”
(Команди: надясно, наляво, кръгом, наляво,
надясно, кръгом.)
Обход на салона с ходене (на пръсти, на пети, с
външната и вътрешната част на ходилото; с ръце
встрани и горе – във венец).
Бягане (гладко, с високо повдигнато коляно,
странично).
а) за главата – в 4 такта от изходно положение
„основен стоеж”:
напред – назад, вдясно – вляво;
б) за ръцете и раменния пояс:
и. п.............
Изпъване на ръцете напред и нагоре, разтърсване.
в) за кръста и таза:
и. п.................
г) за долните крайници:
и. п. основен стоеж с ръце напред – клякане в 8
такта(от 1 – 4 до клек; 5 – 8 разгъване на
крайниците до изходно положение)
и. п...................
О
С
Н
О
В
Н
А
1. „Защитена крепост” – начално
разучаване
А)Описание на играта
Б)Запознаване с правилата на
играта
Учениците са стоени в кръг. В центъра на кръга Учениците са стоени в кръг. В центъра на кръга Учениците са стоени в кръг. В центъра на кръга Учениците са стоени в кръг. В центъра на кръга Учениците са стоени в кръг. В центъра на кръга
има „крепост” (четири конуса) . Двама играчиима „крепост” (четири конуса) . Двама играчиима „крепост” (четири конуса) . Двама играчиима „крепост” (четири конуса) . Двама играчи
защитават крепостта, движейки се страничнозащитават крепостта, движейки се странично
около конусите. Останалите с топки се стремятоколо конусите. Останалите с топки се стремят
да я разрушат.
Хвърлящите по крепостта нямат право даХвърлящите по крепостта нямат право даХвърлящите по крепостта нямат право да
Х Х Х
х
х
хххх ххххх
хххх ххххх
ххххх ххххх
ххххх ххххх
ххххх ххххх
__________
х
х х
х х х
х х х