Големина на текста:
ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ „СВ.СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ”
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
НА УРОК ПО ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО
ІV КЛАС
ТЕМА:ПЕЙЗАЖ ОТ ПЛАСТИЛИН
ВЕЛИКО ТЪРНОВО 2010 г.
Тема: Пейзаж от пластилин
Цели: Формиране на умения за разграничаване на произведения от
изобразителното изкуство по вид и жанр
Очаквани резултати: притежаване на основни познания за видовото и
жанровото разнообразие на изящните и приложните изкуства
Необходими материали: цветен еко пластилин, приготвен в домашни
условия; дъска и ножче за пластилин; дървена клечка
Учебник за ІV клас, изд. „Просвета” София
Рецепта за пластилин
1 чаша брашно, 2 пакетчета лимонена киселина, 1/4 чаша сол, 1 супена
лъжица олио, 1 чаша вода, боя за пластилина – сок от червено цвекло,
боровинки, спанак, куркума, отвара от люспите на лука.
Смесва се всичко и се бърка на силен огън около 5 минути до получаване
на топка. Оставя се да изтине и се прибира в кутия. При съхранение в
хладилник се използва до 1 месец.
ХОД НА УРОКА
В изобразителното изкуство жанрът на дадена творба се определя от
нейното съдържание. Знаете ли кои са основните жанрове в
изобразителното изкуство? Днес ще поговорим повече за пейзажа като
жанр в изкуството. Той се дели на отделни видове: архитектурен,
индустриален, природен. В него се виждат често животни и хора, и може
да изобразява както съвременни, така и исторически места, а защо не и
фантастична и измислена среда. Отворете учебниците на стр.18.
Разгледайте картините. Какво изобразяват те? Всички ли са пейзажи? Към
кои видове изкуства принадлежат!/ живопис, графика, приложни изкуства/
А какви други видове познавате? /скулптура, архитектура/. От дърво и
метал също могат да се изобразяват пейзажи – изобразяват се релефно и се
наричат релеф. Вижте релефите на Р. Цанев и И. Минчева.
Погледнете сега на стр.19. Вижте колко красиви пейзажи са моделирани.
Вие също ще моделирате такива пейзажи, които ще бъдат релефни. Ще
използвате пластилин, който съм направило специално за вас. Той е много
мек и еластичен и лесно се работи с него. Предлагам ви една игра, за да е
по-интересно. Ще работите по двойки. Всеки ще направи основата на
пейзажа с негова собствена идея /напр. трева, море, плаж, небе, земя/,
коята няма да казва. След това ще си размените дъските и съученика ви ще
довърши пейзажа. Щом станете готови, ще обсъдим кои идеи са били
разпознати и обогатени и кои не. Може да моделирате каквото желаете,
разбира се съобразено с жанра пейзаж.
Започвате, като моделирате основата според вашата идея, а след това
„съседа” чрез налепване и наслагване на пластилин ще я обогати.
Помагайте си с учебника за техниките, ако е необходимо, използвайте
ножчето и клечката, за да издраскате или изрежете някоя от формите.
Съобразете фигурите си, да са съразмерни и цветово подбрани. Може да
работите и със студени, и с топли цветове, стига да са свързани с вашата
идея. Не забравяйте също да работите чисто и внимателно.
Приятна работа!
Учениците работят самостоятелно, учителят подпомага урока-игра,
поощрява и съдейства за качественото изпълнение на задачата.
След приключване на моделирането на пейзажа се оценява работата,
обсъжда се идеите дали са реализирани, учениците дават мнения,
преценки, говори се за това дали е било забавно, поощряват се
нестандартните решения и мнения, обсъжда се спазването на жанровата
специфика.
У: Предлагам да поиграем още малко. Това е моята награда за вашето
старание. Ще ви раздам части на пъзел. Ако ги съедините правилно, пред
вас ще се разкрият картини. А когато залепите частите върху прозрачната
плака с тиксо, което ще ви дам, и обърнете обратно, ще прочетете повече
за авторите на тези картини. След това ще ми кажете по какво си приличат
и по какво се различават те. Започваме играта! Разделям ви на 3 отбора.
Който отбор приключи пръв, може да отговаря на въпросите.
А аз ще подредя вашите прекрасни пейзажи на таблото-изложба.
Пъзели-картини: Марио Жеков – „Червеният кораб”; Исак Левитан –
„Голямата вода”; Григорий Гуркин – „Алтай”

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
26 ное 2022 в 15:54 студент на 35 години от Враца - вту,,филиал гр.Враца'', специалност - ПНУП, випуск 2024
 
Домашни по темата на материала
методика на изобразителната дейност на деца със соп
добавена от tontonela_ 03.07.2019
1
43
изобразително изкуство
добавена от Iliyncho79 16.10.2018
1
53
Подобни материали
 

Изкуството на древен Египет (таблица)

15 дек 2007
·
224
·
1
·
255
·
179

Където вярата в задгробния живот и стремежът да се стигне до вечността са постоянно желание, достига до нас благодарение на художествени свидетелства: пирамиди, храмове, стенописи и скулптури...
 

Леонардо да Винчи - биография

25 юли 2007
·
519
·
5
·
1,607
·
505
·
4

Леонардо да Винчи (на италиански Leonardo da Vinci) (15 април 1452 — 2 май 1519) е знаменит италиански архитект, изобретател, инженер, скулптор и художник от епохата на Ренесанса.
 

Разработка на ситуация по изобразително изкуство за детската градина

26 ное 2008
·
859
·
4
·
421
·
1,924
·
4

Програмни задачи: усъвършенстване на умението за колективно изпълнение ; активизиране на зрителната памет и умението да пресъздават чрез апликация с различни материали своите впечатления; развитие на усет към композицията...
 

План-сценарий на урок по изобразително изкуство

12 яну 2011
·
1,897
·
6
·
1,205
·
4,614
·
6

на урок по Изобразително изкуство за 3 клас 1. Тема : 2. Дата: м. март (24-та учебна седмица) 3. Вид на урока: Урок за разработване и усвояване на нови знания 4. Методически комплекс: Изобразителни материали и техники...
 

Основни етапи и характерни особености в развитието на детската изобразителна дейност

26 фев 2012
·
606
·
13
·
1,899
·
900

Периодизация. Според някои изследвания въпросът за периодите, през които преминава развитието на детската рисунка, занимава почти всички изследователи на детското изобразително творчество...
1 2 3 4 5 » 11
 
Онлайн тестове по Изобр. изкуство
Стилове и етапи в историята на европейското изкуство - част 3
изпитен тест по Изобр. изкуство за Студенти от 2 курс
Проект за тест на тема Стилове и етапи в историята на европейското изкуство. За историята на изкуството, специализираният език на изкуството, изобразителноизразни елементи, илюзията за пространство, композиция, художествено съдържание и форма. Тестът съдържа 25 затворени въпроса, всеки от които изисква един верен отговор.
(Лесен)
25
9
1
6 мин
26.02.2015
Тест по Изобразително изкуство за 6-ти клас
междинен тест по Изобр. изкуство за Ученици от 6 клас
Тестът е междинен и съдържа 10 въпроса, всеки от които има само един верен отговор. Предназначен е за ученици от 6-ти клас и покрива материала от първия срок, изучен по Изобразително изкуство.
(Лесен)
10
92
1
04.11.2016
» виж всички онлайн тестове по изобр. изкуство

План на урок по изобразително изкуство в НУ

Материал № 476978, от 19 мар 2010
Свален: 1,683 пъти
Прегледан: 4,128 пъти
Качен от:
Предмет: Изобр. изкуство
Тип: План
Брой страници: 3
Брой думи: 549
Брой символи: 3,141

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План на урок по изобразително изкуство в НУ"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Бояна Лазарова
преподава по Изобр. изкуство
в град Пловдив
с опит от  4 години
95

Ваня Иванова
преподава по Изобр. изкуство
в град Варна
с опит от  2 години
126 18

виж още преподаватели...
Последно видяха материала