План-конспект на ситуация
по математика в детска градина-ІІІ гр.
Тема : Правоъгълник
Цел: Формиране на геометрични представи.
Задачи:
1.Децата да се запознаят с правоъгълника и да се изгради
представа за него.
2.Да се сравнят сходствата и различията между квадрат и
правоъгълник.
3.Обогатяване на пространственото въображение на децата.
4.Да преобразуват по различен начин геометричните фигури.
Дидактични материели:
на учителя: 3 къщички, квадрат, триъгълник, кръг,
правоъгълник
на децата-за всяко дете- квадрат, кръг, триъгълник, син
триъгълник, червен правоъгълник, зелен кръг, жълт квадрат, по
10 пръчици, тетрадки за самостоятелна работа
Ход на ситуацията
У: Зная, че много обичате гатанки, за това ще ви кажа няколко:
1.Гатанка:Три върха, ъгли и стани
аз имам всеки знай.
Но кой от вас, дечица умни
сега ще ме познай?(триъгълник)
У:Ако в чинийките има такава фигура,можете ли да я покажете?
2.Гатанка:Той е мой добър познат.
Всеки ъгъл му е прав.
И четирите му страни
са с еднакви дължини.
1
Вижте моя стар познат.
Как се казва той?(квадрат)
(Познават го)
3.Гатанка:Аз нямам ъгли и страни,
но кръгличко съм знай
и бързо, бързо ме познай.(кръг)
(Познават го)
У:Всички се справихте отлично, затова ще изиграем една
интересна игра. На масичките пред вас има различни по цвят и
форма фигури. Вземете си по две различни по цвят и форма
фигури и елате при мен.Това е поляна, на която има 3 къщички.
На едната прозорчето е червен квадрат, на другата син
триъгълник и на третата зелен кръг. Но всички те са зачертани с
една черна линия, която е знак за забрана. Ще пусна музика, на
която вие ще танцувате, с избраните от вас фигури. Щом спре
музиката, всеки трябва да се скрие зад някоя къщичка като спазва
знака за забрана. Зад къщичка с червен квадрат могат да се
скрият деца, чийто фигури не са червени и не са квадрати. А кой
може да се скрие зад третата къщичка? Децата отговарят: Чийто
фигури не са зелени и не са кръгли.
У: Хареса ли ви играта? Сега седнете до масичките, защото ни
чакат и други интересни неща. В кутийките пред вас има
различни геометрицни фигури. Разгледайте ги и кажете има ли
фигура,която днес не участва в играта?
Д:Показват правоъгълника.
У: на магнитната дъска аз ще поставя моите фигури. Кои от тях
познавате. Това е......(триъгълник). Колко върха, ъгли и страни
има той? А това е.......(квадрат).Колко са ъглите, върховете и
страните му? А това е......(кръг). Той има ли ъгли, върхове и
страни?
А тази фигура се нарича правоъгълник. Огледайте предметите в
занималнята и кажете виждате ли нещо, което има същата
форма?( на дъската се оставя само правоъгълникът).
Хайде да разгледаме правоъгълника. Колко страни има той?/4/ А
колко върха? /4/ Колко са ъглите му?/4/ Страните на
правоъгълника равни ли са? Това ще разберем, като го измерим
ето с тази пръчица.
2
Дете излиза и измерва. Учителката му помага, като отбелязва с
маркер броя на пръчиците.
У:Кой ще дойде да го измери? Аз ще му помагам. А останалите
да броят, колко пъти пръчицата ще се нанесе върху една страна.
Разбрахме ,че в двете страни, които лежат една срещу друга,
пръчиците ги нанесохме 4 пъти, а в другите 2 пъти. Значи тези
две страни и другите две са равни, но двете са по-дълги от
другите две. Както и да обърнем правоъгълника, винаги двете му
страни са по-дълги, а другите две са по-къси. А сега да сложим и
квадрата до правоъгълника. Тези две фигури по нещо се
различават, и по нещо си приличат. По какво се различават?
/на квадрата всички страни са равни/ А по какво си приличат?
/ и двете фигури имат 4 ъгли и 4 върха/
У: На масите пред вас има пръчици . Нека всеки от вас да
построи правоъгълник с тях, като не забравя, че двете страни са
по-дълги от другите две страни. По колко пръчици сложихте за
всяка страна?
У: Отворете тетпадките, разгледайте най-горната картинка и
кажете има ли нарисувани правоъгълници? Какви цветове са?
Разгедайте и втората картинка. Има ли в нарисуваните сгради,
дървета и камион правоъгълници? /в 1-та сграда, във втория блок,
в третата сграда, в камиона, в дърветата.
На третата картина някои от геометричните фигури са
разкрасени.Които не са, какви фигури са?/правоъгълници/
Сега вие като истински художници ги разкрасете по подходящ
начин, за да приличат на останалите ида не се сърдят. Но това
трябва да стане бързо.
У:Днес всички се справихте отлично с поставените задачи.
Освен триъгълник, квадрат и кръг вие вече познавате и още една
геометрична фигура/правоъгълник/ Ние ще включим и нея в
нашите игри и те ще станат още по-интересни. Дойде време иза
любимите ни подвижни игри, но първо да приберем всичко от
масичките.
3