План-конспект
на урок по „Околен свят” за II клас
I.Тема: „Сезонни промени”
II.Вид на урока: за затвърдяване
III.Цели:
1.Образователни:
?да затвърдят основните си знания за разликите между
отделните сезони;
?да умеят да правят разлика между отделните сезони и техните
характеристики;
2.Възпитателни:
?Да се разшири представата за сезонните промени в неживата
природа;
3.Развиващи:
?да се формира умение за описание на сезонните промени по
картини.
IV.Предварителна подготовка на урока
?Предварителна подготовка на учениците: да са наблюдавали
промени в живата и неживата природа през различните сезони; да
знаят основни харктеристики на четирите сезона.
?Предварителна подготовка на учителя: фактологическа
подготовка – да знаят важни факти за промените през сезоните, да
са наясно с основни понятия като валежи, температурни разлики и
др.; методическа подготовка - план-коспект; илюстрации; разказ;
обяснение; палн на урока:
1.Промени през пролетта
2.Промени през лятото
3.Промени през есента
4.Промени през зимата
V.Ход на урока
1.Встъпителна част
- Здравейте, ученици! Облегнете се назад. Погледите в мен.
Учебниците затворени. Започва часът. За какво говорихме миналия
час? Кой иска да ми припомни? Имахте и домашно? Интересно ли
беше?
- Да-а-а.
- Радвам се. Нека да го прегледаме.
2.Встъпителна част
-Нашата родина е с много разнообразна природа. Това се дължи
на четирите ни годишни времена. Кои бяха те?
- Пролет, лято, есен, зима.
- Точно така. Кой е любимия ви и защо? Кой ще ми каже?
- Моя е лятото, защото ходим на море с мама и тати.
- Моя е зимата, защото има сняг и Коледа.
- Моя е есента, защото тогава е рожденния ми ден.
-Добре. Виждам, че главно се насочвате към подаръците. В това
няма лошо. Моя любим сезон е пролетта, защото тогава всичко се
ражда отново след дългата и студена зима и е много красиво. Ние
говорихме с вас какво се случва с природата около нас. На колко
вида разделяхме природата около нас?
- Жива и нежива.
- Коя беше живата?
- Хората и животните.
- Добре. А неживата?
- Всичко, което не е създадено от човека.
- Дай ми пример.
-Водата, въздухът, скалите, облаците, звездите.
-Точно така. В този час ще разгледаме промените в неживата
природа. Предлагам ви да решим една малка кръстословица.
-Добре се справихте. Сега запишете „работа в клас”, днешната
дата и първа точка. А тя е: Промени през пролетта. Отворете
учебника си на страница 30 и ми кажете коя от четирите картинки
отговаря на сезона пролет?
- Втората.
- Точно така. Как я позна?
- Ами по това, че дървото е цъфнало.
- Точно така. И това става само през пролетта. Друго какво
виждаш на картинката?
- Ами щъркела се е върнал от юг.
- Браво. Как се наричаха тези птици, които през есента отлитат
на юг, а се връщат през пролетта?
- Прелетни.