Големина на текста:
Тема на урока: Да пазим околната среда
Вид: За нови знания
Цели: 1. Изграждане на навици за опазване на околната среда
2. Провокиране на екологично мислене и мотивиране на
природозащитни действия
3. Изграждане на представи за причините, водещи до замърсяване на
въздуха и почвата.
4. Възпитаване на любов към природата
Предварителна подготовка: наблюдение за установяване замърсяване
на околната среда в района на училището; провеждане на опит за
установяване степента на запрашеност на две растения, поставени за еднакво
време на две различни места- в стаята и на прозореца
Дидактичен материал: фланелограф, картина, филм
Ход на урока:
І. Психологическа подгатавка и връзка със стария материал
1. Проверка на домашната работа
2. Работа с фланелограф – на фланелогрфа са залепени планина,
поле, море и едно човече, което тръгва на разходка / учителката го движи/
Като стигне до всяко едно он тези места децата му подсказват какви животни
и растения живеят там и ги поставят на таблото – орел и еделвайс в
планината;змия, мак и къртица в полето; риба, мида, медуза и водорасли в
морето.Човечето сяда да си почине ,оставя след себе си боклуци и
продължава понататък. Като се връща обратно то не среща животни и
растения / учителката ги маха от таблото и остават само боклуците/.
- Деца, къде ли са отишли животните и какво е станало с
растенията?
ІІ. Поставяне на темата
- Днес ще се запознаем с това кой замърсява природата и как.
Ще си поговорим какво ставо когато се замърсят въздуха и почвата, как
можем да предотвратим това и ще разберете колко е важно за хората,
животните и растенията опазването на природата чиста.
ІІІ. Разработване на темата
1.Чрез насочващи въпроси децата разглеждат илюстрациите в
учебника
- Кой замърсява въздуха и почвата?
- Кои са видовете замърсители?
- На кого пречи замърсяването?
- Прахоуловителната роля на растеията.
- Как да предотвратим замърсяването? – природозащитни
знаци
- Сравняване на предварителните наблюдния с илюстрацията
от учебника
2. Установяване степента на запрашенокст на растенията,
поставени предварително на две различни места – в стаята и на открито.
- На кого пречи този прах във въздуха?
- Как можем да докажем, че белите ни дробове са изпълнени с
този въздух?
3. Разглеждане на картина с красива природа и животни и
беседване върху нея, сцел децата сами да достигнат до извода, че природата е
красива и полезна.
4. Засаждане на цвте в саксия – прахоуловител и шумозаглушител
5. Беседа по картините в учебника за разделното събиране на
отпадъците и тяхното рециклиране
- твърдите отпадъци замърсяват почвата
- отпадъците трябва да се събират отделно в контейнери
- от тях се произвеждат различни изделия
6. Прожектиране на филм за почистване на околната среда
7. Работа с помощния дидактичен материал
- попълване на кръстословица с /печатни букви/
ІV. Обобщение – чрез обобщителна беседа
- кой замърсява природата
- как и с какво се замърсява природата
- какви са последиците от замърсяването
- как трябва да се грижим за околната среда
V. Преценка и домашна работа
- оценяване работата на учениците
- самостоятелна работа – втора задача от помощния
дидактичен материал
VІ. Почистване на част от училищния двор от отпадъци

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Да пазим околната среда (план-конспект на урок)

Предварителна подготовка: наблюдение за установяване замърсяване на околната среда в района на училището; провеждане на опит за установяване степента на запрашеност на две растения...
Изпратен от:
Борислав
на 2009-02-16
Добавен в:
Конспекти
по Екология
Статистика:
270 сваляния
виж още
 
Домашни по темата на материала
замърсяване от "Агрополихим"АД
добавена от vladito0o 18.04.2012
1
13
Подобни материали
 

Топлинно замърсяване

24 мар 2011
·
168
·
2
·
593
·
736

В енергетично отношение замърсяването на природната среда се изразява в разсейване в нея на големи количества топлина.Това е така нареченото топлинно замърсяване...
 

Опазване на чистотата на водата

11 фев 2009
·
300
·
5
·
1,069
·
745
·
1

Темата „Опазване чистотата на водите” се изучава от учениците в 5. клас. Чрез нея се актуализират и обобщават знанията за състава, свойствата на водата, водния кръговрат и водните басейни...
 

Глобални екологични проблеми - замърсяване на водите

08 фев 2011
·
546
·
14
·
296
·
1,178
·
1

Презентацията е на тема "Глобални екологични проблеми- замърсяване на водите". Има доста материал в нея и е подходяща като уводна за реферати на тази тема...
 

Опазване на природата на България

05 дек 2007
·
597
·
2
·
6
·
549
·
1

Биологичното разнообразие в страната е подложено на голям брой заплахи с различен характер, произход, място, време и интензивност на действие.
 

Топлинно замърсяване

02 юни 2012
·
45
·
10
·
278
·
148

Озоновият слой е защита за живота на Земята. Загубите на озон в определени моменти се изчисляват на 0,5 процента на ден! Липсата му води до парников ефект. Разрушаването на озона ще засили ултравиолетовата радиация на повърхността на Земята....
1 2 3 4 5 » 11
 
Онлайн тестове по Екология
Изпитен тест по агроекология
изпитен тест по Екология за Студенти от 1 курс
Изпитният тест по Агроекология е предназначен за студенти в Аграрния университет Пловдив и Земеделски колеж. Въпросите имат само един верен отговор.
(Лесен)
10
127
1
21.03.2013
Тест по агроекология
изходен тест по Екология за Студенти от 4 курс
Тест по агроекология. Въпросите имат само един верен отговор.
(Лесен)
51
47
1
7 мин
09.08.2013
» виж всички онлайн тестове по екология

Да пазим околната среда (план-конспект на урок)

Материал № 285582, от 16 фев 2009
Свален: 270 пъти
Прегледан: 472 пъти
Качен от:
Предмет: Екология
Тип: Конспект
Брой страници: 3
Брой думи: 296
Брой символи: 2,560

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Да пазим околната среда (план-конспект на урок)"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Последно видяха материала
Сродни търсения