
МЕТОДИЧЕСКА РАЗРАБОТКА НА УРОК
Тема: ВИДОВЕ ПРОСТИ ВЕЩЕСТВА
Преподавател: Мария Колева Димитрова
Училище: ОУ „Св. Паисий Хилендарски“
Клас/Паралелка: седми
Населено място: с. Роза
Община: „Тунджа“
Вид на урока: Урок за нови знания
Цели:
1.образователни:
?да се затвърдят и разширят знанията на учениците на емпирично-познавателно
ниво за видовете вещества и градивните им частици;
?да се затвърдят и разширят знанията на учениците за: строеж на веществата;
видове прости вещества – метали и неметали;
?да се усвоят знания за вида на простите вещества от естествения ред от химични
елементи;
?да се затвърдят понятията метали и неметали;
?да се осмисли значението на връзката: свойства на веществата – приложение на
веществата;
?да могат да се определят сходствата и различията между видовете градивни
частици на веществата, да се изгражда логическата връзка между строежа и
свойствата на веществото;
?да се систематизират признаците за описание на градивните частици на
различните видове вещества;
2.възпитателни:
? формиране на понятия свързани със свойставата на химичните елементите от
естествения ред, приложение на веществата и опазване на природната среда;
? формиране и развитие мисленето на учениците чрез използване на основни
логически операции: анализ, синтез, сравнение, аналогия, обобщение.
? обогатяване мотивационната сфера на ученика чрез учебното знание за
веществата
?формиране на правилен мироглед за структурата на веществата;
?екологично възпитание – изграждане на правилно отношение към природата;
3.развиващи:
?развитие на уменията на учениците за наблюдателност;
?развитие на уменията на учениците за анализ и обсъждане на резултати от опити
и правене на изводи;
?развитие на уменията на учениците за логическо мислене – анализ, сравнение,
обобщение, изводи;
Очаквани резултати:
Ученикът трябва да може да:
Химия и ООС - VII клас
1

МЕТОДИЧЕСКА РАЗРАБОТКА НА УРОК
?определя понятието химичен елемент на описателно и емпирично-познавателно
ниво;
?отъждествява понятието химичен елемент, с понятието за просто вещество;
?описва химичен елемент, просто вещество и го различава по зададен модел,
химичен знак, химична формула;
?сравнява свойствата на простите вещества на алкалните и халогенните елементи
по дадена схема.
?определя изучените прости вещества като метали и неметали по състав и
свойства.
?дава примери за прости вещества метали и неметали. По данни от таблица описва
физични свойства на метали и неметали.
?конкретизира с уравнения схеми за химичните свойства на метали и неметали.
?проучва значение на метали и неметали.
?анализира таблици, фигури и модели
Понятия: метали, неметали
Понятия за затвърдяване и разширяване: химичен елемент, прости вещества, сложни
вещества
Междупредметни връзки:
С Човекът и природата VI клас:химичен елемент, състав на веществата;
С Български език и литература: Развиване на техниката на четене и писмената
култура на учениците; обогатяване на езиковата им култура чрез използване на
специфична терминология на учебния предмет. Развиване на умения за работа с текста по
темата от учебника и извличане на съществената информация от него;
С математика- анализ и аргументация на основните понятия, свързани с
тематиката на урока, попълване на таблица и работа с нея;
Вътрешнопредметни връзки:
С Биология и ЗО: Химичните елементи в човешкия организъм. Зависимост на
физиологичните процеси от състава и концентрацията на отделните химични
елементи;
С Физика и астрономия: Използване на физични величини и зависимости при
разглеждане на свойствата на веществата.
Водещи тематични идеи: взаимна връзка между вида на елемента – метал и неметал, и
вида на образуваните от него прости вещества.
Методическа система на урока:
Подходи:
? Обяснителен подход;
? Комбиниран подход;
? Задаване на самостоятелна работа в часа и контрол върху нейното изпълнение;
?Дейностен подход
? други.
Методи:
Класически: разказ, беседа, самостоятелна работа
Съвременни логически: дискусия, проблемни ситуации
Химия и ООС - VII клас
2

МЕТОДИЧЕСКА РАЗРАБОТКА НА УРОК
Съвременни електронни: интерактивни методи – презентиране на отделни проблеми или
цели теми, онлайн преподаване,използване на уеббазирани продукти и др.
Прийоми (похвати): презентация, план, демонстрация, схема, работни листи
Средства за обучение: презентация, учебник, работни листи
Проблемен въпрос: Кои прости вещества са метали и кои неметали и какви свойства
притежават те?
План на урока:
1.Химични елементи
2.Прости вещества
а/ физични свойства на простите вещества
б/ химични свойства на простите вещества
3.Значение на простите вещества
4.Химичните елементи в живите организми
Ход на урока
1.Кратък организационен момент.
Проверка на отсъствията. Представяне на гост в часа. Отразяване на отсъстващите
ученици и темата на урочната единица в дневника на класа.
2.Проверка и оценка на знанията:
Фронтална/Групова ? устна ? писмена
3.Актуализиране на старите знания и връзката им с новото учебно
съдържание/новата тематика:
Актуализиране на знанията за химичен елемент, прости и сложни вещества чрез
презентиране на задачи свързани с коментиране и откриване на грешки в таблица, която
включва информация за веществата, които участват в състава на въздуха, техния вид и
елементен състав и означения.
4.Съобщаване/Презентиране на темата на урока и записване/презентиране на
дъската. Формулиране на проблемен въпрос/Задаване на казус.
Много процеси в природата се подчиняват на закономерности, които учените наричат
периодичност – смяната на деня с нощта, редуването на сезоните, лунните цикли и
свързаните с тях приливи и отливи, пролетният цъфтеж на дърветата и на други растения са
все примери за явления, които периодично се повтарят.
Има едно периодично явление, което се изучава от химията – периодичността в
свойствата на химичните елементи.
Знанията за него са отразени в периодичния закон, в периодичната система и в
периодичната таблица.
Защо насочвам вниманието ви към системата на химичните елементи, защо тя се
нарича периодична, защо се свързва с името на руския химик Дмитрий Менделеев? На тези
и на други въпроси ще намерим отговор в следващия раздел.
Вече познавате най-съществените признаци на различие между металите и неметалите,
както и свойствата на конкретни представители на алкалните метали и на неметалите на
халогенните елементи.
Химия и ООС - VII клас
3