Петър Петров
преподава по Химия
в град Пловдив
Големина на текста:
МЕТОДИЧЕСКА РАЗРАБОТКА НА УРОК
Тема: ВИДОВЕ ПРОСТИ ВЕЩЕСТВА
Преподавател: Мария Колева Димитрова
Училище: ОУ „Св. Паисий Хилендарски“
Клас/Паралелка: седми
Населено място: с. Роза
Община: „Тунджа“
Вид на урока: Урок за нови знания
Цели:
1.образователни:
?да се затвърдят и разширят знанията на учениците на емпирично-познавателно
ниво за видовете вещества и градивните им частици;
?да се затвърдят и разширят знанията на учениците за: строеж на веществата;
видове прости вещества – метали и неметали;
?да се усвоят знания за вида на простите вещества от естествения ред от химични
елементи;
?да се затвърдят понятията метали и неметали;
?да се осмисли значението на връзката: свойства на веществата – приложение на
веществата;
?да могат да се определят сходствата и различията между видовете градивни
частици на веществата, да се изгражда логическата връзка между строежа и
свойствата на веществото;
?да се систематизират признаците за описание на градивните частици на
различните видове вещества;
2.възпитателни:
? формиране на понятия свързани със свойставата на химичните елементите от
естествения ред, приложение на веществата и опазване на природната среда;
? формиране и развитие мисленето на учениците чрез използване на основни
логически операции: анализ, синтез, сравнение, аналогия, обобщение.
? обогатяване мотивационната сфера на ученика чрез учебното знание за
веществата
?формиране на правилен мироглед за структурата на веществата;
?екологично възпитание – изграждане на правилно отношение към природата;
3.развиващи:
?развитие на уменията на учениците за наблюдателност;
?развитие на уменията на учениците за анализ и обсъждане на резултати от опити
и правене на изводи;
?развитие на уменията на учениците за логическо мислене – анализ, сравнение,
обобщение, изводи;
Очаквани резултати:
Ученикът трябва да може да:
Химия и ООС - VII клас
1
МЕТОДИЧЕСКА РАЗРАБОТКА НА УРОК
?определя понятието химичен елемент на описателно и емпирично-познавателно
ниво;
?отъждествява понятието химичен елемент, с понятието за просто вещество;
?описва химичен елемент, просто вещество и го различава по зададен модел,
химичен знак, химична формула;
?сравнява свойствата на простите вещества на алкалните и халогенните елементи
по дадена схема.
?определя изучените прости вещества като метали и неметали по състав и
свойства.
?дава примери за прости вещества метали и неметали. По данни от таблица описва
физични свойства на метали и неметали.
?конкретизира с уравнения схеми за химичните свойства на метали и неметали.
?проучва значение на метали и неметали.
?анализира таблици, фигури и модели
Понятия: метали, неметали
Понятия за затвърдяване и разширяване: химичен елемент, прости вещества, сложни
вещества
Междупредметни връзки:
С Човекът и природата VI клас:химичен елемент, състав на веществата;
С Български език и литература: Развиване на техниката на четене и писмената
култура на учениците; обогатяване на езиковата им култура чрез използване на
специфична терминология на учебния предмет. Развиване на умения за работа с текста по
темата от учебника и извличане на съществената информация от него;
С математика- анализ и аргументация на основните понятия, свързани с
тематиката на урока, попълване на таблица и работа с нея;
Вътрешнопредметни връзки:
С Биология и ЗО: Химичните елементи в човешкия организъм. Зависимост на
физиологичните процеси от състава и концентрацията на отделните химични
елементи;
С Физика и астрономия: Използване на физични величини и зависимости при
разглеждане на свойствата на веществата.
Водещи тематични идеи: взаимна връзка между вида на елемента – метал и неметал, и
вида на образуваните от него прости вещества.
Методическа система на урока:
Подходи:
? Обяснителен подход;
? Комбиниран подход;
? Задаване на самостоятелна работа в часа и контрол върху нейното изпълнение;
?Дейностен подход
? други.
Методи:
Класически: разказ, беседа, самостоятелна работа
Съвременни логически: дискусия, проблемни ситуации
Химия и ООС - VII клас
2
МЕТОДИЧЕСКА РАЗРАБОТКА НА УРОК
Съвременни електронни: интерактивни методи – презентиране на отделни проблеми или
цели теми, онлайн преподаване,използване на уеббазирани продукти и др.
Прийоми (похвати): презентация, план, демонстрация, схема, работни листи
Средства за обучение: презентация, учебник, работни листи
Проблемен въпрос: Кои прости вещества са метали и кои неметали и какви свойства
притежават те?
План на урока:
1.Химични елементи
2.Прости вещества
а/ физични свойства на простите вещества
б/ химични свойства на простите вещества
3.Значение на простите вещества
4.Химичните елементи в живите организми
Ход на урока
1.Кратък организационен момент.
Проверка на отсъствията. Представяне на гост в часа. Отразяване на отсъстващите
ученици и темата на урочната единица в дневника на класа.
2.Проверка и оценка на знанията:
Фронтална/Групова ? устна ? писмена
3.Актуализиране на старите знания и връзката им с новото учебно
съдържание/новата тематика:
Актуализиране на знанията за химичен елемент, прости и сложни вещества чрез
презентиране на задачи свързани с коментиране и откриване на грешки в таблица, която
включва информация за веществата, които участват в състава на въздуха, техния вид и
елементен състав и означения.
4.Съобщаване/Презентиране на темата на урока и записване/презентиране на
дъската. Формулиране на проблемен въпрос/Задаване на казус.
Много процеси в природата се подчиняват на закономерности, които учените наричат
периодичност – смяната на деня с нощта, редуването на сезоните, лунните цикли и
свързаните с тях приливи и отливи, пролетният цъфтеж на дърветата и на други растения са
все примери за явления, които периодично се повтарят.
Има едно периодично явление, което се изучава от химията периодичността в
свойствата на химичните елементи.
Знанията за него са отразени в периодичния закон, в периодичната система и в
периодичната таблица.
Защо насочвам вниманието ви към системата на химичните елементи, защо тя се
нарича периодична, защо се свързва с името на руския химик Дмитрий Менделеев? На тези
и на други въпроси ще намерим отговор в следващия раздел.
Вече познавате най-съществените признаци на различие между металите и неметалите,
както и свойствата на конкретни представители на алкалните метали и на неметалите на
халогенните елементи.
Химия и ООС - VII клас
3

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Видове прости вещества

Методическа разработка на урок по Химия за 7-и клас. Да се затвърдят и разширят знанията на учениците на емпирично-познавателно ниво за видовете вещества и градивните им частици...
Изпратен от:
mdimitrova1975
на 2022-04-26
Добавен в:
Уроци
по Химия
Статистика:
7 сваляния
виж още
Материалът се намира в следните категории:
Уроци по Химия от Тунджа за Учители в ОУ "Св. Паисий Хилендарски", Роза несваляни с 6 страници Други
 
Подобни материали
 

Халогенни елементи

14 юни 2007
·
632
·
2
·
411
·
803
·
3
·

Халогенни елементи – флуор, хлор, бром, йод. Всички халогени са неметали. Но при йода се наблюдават слаби метални свойства.
 

Метали. Общи понятия. Пригодност на металите като машиностроителен материал

27 фев 2009
·
59
·
1
·
355
·
70

Имат идеален блясък, якост, способност да се поддават на пластична деформация , висока топло- и електро –проводимост. твърдото състояние на металите е обусловено от техния
 

Лекции по химия

24 фев 2008
·
1,162
·
10
·
9,336
·
1,118
·
5
·

В основата на квантовата теория на Нилс Бор за електронната обвивка на атомите стоят два постулата: 1) Електронът обикаля около ядрото на атома по точно определена...
 

Периодичен закон и периодична система на химичните елементи

17 фев 2007
·
869
·
8
·
2,497
·
2

През втората половина на 18 век започнало интензивно изучаване на химичните елементи, в резултат на което били открити много нови елементи. Докато към средата на 18 век били известни 15 елемента, към края на века техният брой станал 30...
 

Помощни материали по химия (систематизация в таблици)

17 фев 2007
·
1,252
·
2
·
111
·
394

Помощни материали по химия (систематизация в таблици).
1 2 3 4 5 » 11
 
Онлайн тестове по Химия
Химия за 7 клас - I-ва част
състезателен тест по Химия за Ученици от 7 клас
Тест за проверка на знанията по химия в 7-ми клас. Може да се ползва при тематични състезания или олимпиади. Тестът е разделен на три части и всички въпроси в него имат само по един верен отговор.
(Лесен)
34
14
1
10 мин
02.08.2019
Химия за 7-ми клас
изпитен тест по Химия за Ученици от 7 клас
Тест по химия за 7-ми клас. За упражнение и самопроверка. Тестът съдържа 15 въпроса, всеки въпрос има само един верен отговор.
(Лесен)
15
39
1
07.08.2019
» виж всички онлайн тестове по химия

Видове прости вещества

Материал № 1442318, от 26 апр 2022
Свален: 7 пъти
Прегледан: 9 пъти
Предмет: Химия
Тип: Урок
Брой страници: 6
Брой думи: 1,356
Брой символи: 8,685

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Видове прости вещества"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Петър Петров
преподава по Химия
в град Пловдив
с опит от  22 години
195 16

Аделина Маджарова
преподава по Химия
в град Стара Загора
с опит от  13 години
175 18

виж още преподаватели...
Последно видяха материала