
ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ“
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
Портфолио
по
Методика на обучението по конструиране, технологии и
предприемачество в детска градина
Разработил:…………………….. Възложил: проф. д-р Р. Гайдова
Специалност: ПНУП
Факултетен номер:
Дата:

I.План конспект по образователно направление Конструиране и
технологии по ПС „Моливко – Играя и зная“ за четвърта
подготвителна възрастова група
1. Образователно направление: Конструиране и технологии
2. Ядро: Конструиране и моделиране
3. Тема: Домашни любимци - „Куче и котка”
4. Цел:. Усъвършенства самостоятелната работа с разгъвка при ръчно обработване на
картон. Формиране на положително отношение към домашните любимци.
5. Очаквани резултати:
- знания: разширява представите за значението на системните грижи на човека
за физическото състояние на животните, анализира разгъвка, обяснява действията на
технологичните операции;
- умения: изпълнява конструкторска дейност по образец, систематизира
операциите в технологичен ред - рязане, прегъване, нанасяне на лепило върху полетата
за събиране на разгъвката;
- отношение: разбира и мотивира необходимостта от внимателно и грижливо
отношение на човека към животните, осмисля ролята им в природния свят;
6. Материали и инструменти: разгъвки от картон за изрязване, ножица, лепило
7. Ход на занятието
7.1. Мотивация
У: Здравейте деца! Днес съм ви подготвила две гатанки, готови ли сте да ги чуете.
Слушайте внимателно!
Зная аз една чистница
–
хубавица и умница.
Тази мила мърморана
–
казва се?
То на двора да играе
най-обича – всеки знае.
Още кокалче обича,
грабне ли го – тича, тича.
Що е то?
/кучето/
У: Деца, имате ли си домашни любимци?
У: Какви са вашите домашни любимци?
У: А вие грижите ли се за тях?
У: Какви грижи полагате за тях?
У: Точно така, когато имаме домашни любимци, ние трябва да полагаме грижи за тях, за
да ни обичат, да ни се радват и да бъдат здрави и щастливи. Храним ги, даваме им
водичка, разхождаме ги, къпем ги, за да са чистички и красиви.
7.2. Поставяне на темата:
У: Днес, деца, ще конструираме едно кученце и едно котенце. /показвам образец /.Вие
ще конструирате същият.
7.3. Технически анализ:
У: Погледнете моите животинки. От какъв материал са конструирани? - картон
У: Как са изработени котето и кучето? – чрез рязане, прегъване и лепене.
У: Какви линии са начертани на разгъвката? – прекъснати и непрекъснати.
У: Точно така. А какво действие се извършва по прекъснатата линия? – прегъване.
У: А по непрекъснатата? – рязане.
У: Точно така, деца. А от колко части е конструирано котето? – две, тяло и глава
У: А кученцето? – две, тяло и глава.
У: Как са съединени частите на животните? – лепене.
У: Къде нанасяме лепило? – върху белите полета.
7.4. Показ на действията:
У: Мили деца, сега ще ви покажа как и вие да конструирате тези животни.
Първо започвам да конструирам кученцето. Вземам разгъвката и режа по
непрекъснатата линия, това остава за коремче на кученцето. Обръщам я с бялата част
нагоре и първо прегъвам полукръга докато видя прекъснатата линия, прегъвам и
приглаждам остър ръб. Обръщаме отново и прегъваме долната част на полукръга.
Повдигам и прегъвам. След това прегъваме по другите дълги и къси прекъснати линии.