Методическа разработка
на план-конспект на урок по Технологии и предприемачество
за 6 клас на тема “Семеен бюджет”от Раздел „Икономика“
Клас: VІ
Тема: "Семеен бюджет"
Вид на урока: за нови знания
Предварителна подготовка: изработване на малък проект и план за реализация,
осигуряване на подръчни и отпадъчни материали за изработване на изделие "Касичка"
Материали: подръчни материали –буркан, пластмасова бутилка от минерална вода
или подходящо шише , ножица или макетно ножче, лепило, отпадъчни материали -
цветни текстилни ленти, дантела, прежда,пайети, мъниста, копчета, цветна хартия,
лепило, силикон.
Цели на урока
Образователни цели:
?Въвеждане на понятие семеен бюджет,приходи, разходи и подръчни материали;
?Изграждане на основни знания, умения и отношения, свързани със съвременния
икономически живот.
Развиващи цели:
?Развиване на умения за работа с подръчни и отпадъчни материали;
?Развиване на уменията за работа в екип;
Практически цели:
?Усъвършенстване на умения за обработване на хартия и картон
?Изграждане на умение за работа с подръчни и отпадъчни материали;
?Изграждане на умение за работа в екип.
Методи, използвани в урока
?Учебен метод: беседа, дискусия
?Метод за практическа дейност: самостоятелна и екипна работа
?Понятие: семеен бюджет, доход,разход, подръчни материали
Очаквани резултати:
?Разбиране значението на семейния бюджет, доходите,разходите и спестяването;
?Създаване на малък проект и дискусия за изпълнението му;
?Словесно описване на варианти и идеи за изработване на изделието от подръчни
и отпадъчни материали;
?Използване на подръчни и отпадъчни материали при изработване на изделието;
Междупредметна връзка: изобразително изкуство, математика.
Структура на урока:
?Поздрав към учениците.
?Отразяване на присъствието на учениците в дневника на класа.
?Мотивирано поставяне на новата тема "Семеен бюджет".
?представяне на темата „Семеен буджет и защо парите са важни“ и етапите на
изработване на изделие "Касичка" от подръчни и отпадъчни материали.
?Самостоятелна и екипна работа при изработване на изделието "Касичка" от
подръчни и отпадъчни материали.
?Оценка на работата на екипите, класа и отделни ученици през часа.
Ход на урока
1. Дискусия за имуществото на домакинството ( електрически уреди, мебели,
компютри, автомобил и други видове стоки
1.2 Обобщаваме , че цялото семейно имучество е закупено благодарение на
доходите на членовете на семейството
2. Даваме определение за доход – парични постъпления, които членовете на
семейството получават за положен труд и се използват за удовлетворение на
разнообразните им потребности. Източници на доходи – работна заплата,
предприемачество, собственост, социални помощи, домашно стопанство, продажба
на имущество, печалба от лотарията и др. .
2.1 Обсъждаме за какво се изразходват парите в домакинството
3. Даваме определение за разход
3.1 Обобщаваме, че парите се изразходват за задоволяване на потребностите от
храна, облекло, хигиена, поддържане на жилището, образование, развлечение,
здравеопазване, транспорт, почивка и др. и , че това са разходите , които правим.
3. Даваме определение за разход
4. Насочваме вниманието на учениците към това, че разходите трябва да се
планират, защото доходите обикновено не достигат за удовлетворяване на всички
желания. Чрез бюджета може да се определи кои разходи са неотложни, кои са
второстепенни и кои за удоволствие.
5. Въвеждаме понятието "Семеен бюджет" – план на паричните запаси на
семейството, в който се отчитат доходите и се планират разходите за определен
период от време. Той може да бъде държавен, личен, семеен, фирмен и др.
6. Практическа дейност на учениците за изработване на изделие: Спестяване на
пари. Изработване на касичка за монети от подръчни материали.
6.1 Дискусия за споделяне на идеи за изработване на касичка от подръчни и
отпадъчни материали с акцент върху необходимостта от опазване на околната
среда и природата; Предлагане на идеи за различни варианти за изработване на
изделие от подръчни и отпадъчни материали - касичка;
6.2 Демонстрация и дискутиране на технологията за изработване на изделието
като се спазват етапите на подготовка и обработка на елементите; начини за
неподвижно свързване и използване на възможностите за самостоятелна работа на
учениците;
6.3 Инструкция на учениците за основните правила за безопасна работа с режещи
инструменти и правилна организация на работното място;
Представяне на етапите на изработване на изделието:
І етап - технологични операции за изрязване и оформяне на прорез за поставяне
на монетите;
ІІ етап - технологични операции за прегъване; технологични операции за
облепяне с цветни текстилни отпадъчни ленти;
ІІІ етап - технологични операции за неподвижно съединяване чрез залепване и
естетическото оформяне на изделието;
6.4 Стимулиране на креативността и творческата изява при изработване на
изделието;
7. Основни дейности, методи и похвати: дискусия за значението на спестяването,
за възможностите на подръчните и отпадъчни материали за конструиране и
моделиране, изработване на касичка от подръчни и отпадъчни материали.
8. Преценка за работата на екипите, класа и отделни ученици, поставяне на
домашна работа
8.1 Самооценка и оценка на работата на другите по определени критерии чрез
използване на специфичен метод на оценка "ПЛЮС-МИНУС" с премерено и
уважително посочване на неуспехите и грешките, но и с посочване от учителя на
възможности, перспективи и поощрение. Така учениците развиват чувство на
значимост, увереност и удовлетвореност от постигнатото.
8.2 Оценяване на знанията по предприемачество чрез участието на учениците в
работа по проекта, чрез проучвателна работа и начално усвояване на икономически
понятия; предлагани идеи и решения чрез практическата работа;