Големина на текста:
ТЕМА: Растителни клетки и тъкани
ВИД НА УРОКА – лабораторно упражнение
Цели на урока :
-да се затвърдят знанията за многообразието на растителните клетки и тъкани;
- да се разширят уменията за изготвяне на нетрайни микроскопски препарати и
тяхното наблюдение;
- да се формират умения за изследване и приложение на теоретичните знания в
практиката;
-да се развият умения за описване и представяне на резултати от наблюдения;
Учителят поставя задачите предварително, като обръща особено внимание на
техниките за безопасност. Припомнят се правилата за изготвяне на нетрайни
микроскопски препарати и за работа с микроскоп.Провежда се инструктаж.
Компетентности като очаквани резултати от обучението:по време на
лабораторното упражнение учениците ще усвоят умения за :
-работа с микроскоп
-изготвяне на нетрайни микроскопски препарати
-наблюдение под микроскоп на растителни клетки и тъкани
-разпознаване на задължителни и специфични структури в растителни клетки,
растителни тъкани,
-регистриране на резултати от наблюдения
КОНТЕКСТ И ДЕЙНОСТИ:
-прилага правила за работа с микроскоп
-работи с микроскоп
-изготвя нетрайни микроскопски препарати
-наблюдава растителни клетки и тъкани
-разпознава задължителни и специфични структури на растителните клетки
-разпознава видовете растителни тъкани
-нанася резултати в таблица
-рисува наблюдавани обекти
-нанася резултати от наблюденията в таблица
-работи с учебника и учебната тетрадка
НЕОБХОДИМИ ПОСОБИЯ И МАТЕРИАЛИ:
-светлинни микроскопи, лупи, предметни и покривни стъкла, трайни микроскопски
препарати от растителни тъкани, пипети, ножчета, пинцети, чашки с вода, луголов
разтвор, покълнали семена от леща, кромид лук, лист от листнат мъх, листни
дръжки от бегония, лист от мушкато, здравец, индрише, ( учителят осигурява част
от изброените растения, с които може да се изпълняват задачите от учебника)
Методи- Работа в екип, самостоятелна работа, демонстрация
ПЛАН НА УРОКА:
I . ГРУПА
1 . Изготвяне на нетраен микроскопски препарат от ципа на кромид лук.
Оцветяване на обекта и наблюдение под микроскоп на задължителните структури
на растителната клетка.
2 . Наблюдаване с лупа на коренови власинки
3 . Изготвяне на нетраен микроскопски препарат от мушкато. Наблюдаване на
устица и власинки.
II . ГРУПА
1 . Изготвяне на нетраен микроскопски препарат от лист от мъх. Наблюдение под
микроскоп на хлоропласти.
2 . Наблюдаване с лупа на власинки от мушкато, индрише. Разпознаване вида на
власинките.
3 . Изготвяне на нетраен микроскопски препарат от напречен пререз на листна
дръжка от бегония. Наблюдение под микроскоп и разпознаване на покривна,
основнс, проводяща и механична тъкан.
ХОД НА ЛАБОРАТОРНОТО УПРАЖНЕНИЕ
Дейност на учителяДейност на ученика
1 . Актуализира чрез беседа знанията
за растителна клетка, растителни
тъкани.
Актуализира правилата за работа с
микроскоп и изготвяне на нетрайни
микроскопски препарати
1 . Участват в беседа, като назовават задължителните и
специфичните структури в растителните клетки, видовете
растителни тъкани.
Припомнят правилата за работа с микроскоп и изготвяне на
нетрайни микроскопски препарати
2 . Разделя класа на две групи. Дава
указание за задачите на всяка група в
учебника
Изисква от учениците да работят в
2 . Запознават се със задачите за своята група
Приготвят учебните тетрадки за вписване на наблюденията
учебните тетрадки
3 . Дава указания да извадят
микроскопите и да ги подготвят за
работа
3 . Приготвят микроскопите за работа. Приготвят покривните и
предметни стъкла.
I група II група
4 . Дава указания за изпълнението на
зад. 1 за всяка група
Наблюдава работата на учениците,
коригира, оказва помощ при
необходимост
Дава указания да отразят
наблюдаваното в учебните тетрадки на
съответните места
Зад.1, стр.36 в
учебника
Приготвят нетраен
микр.препарат
от ципа на кромид
лук, като го оцветяват
с луголов разтвор
Наблюдават и
разпознават клетъчна
стена,
цитоплазма, ядро.
Рисуват в учебните
тетрадките и правят
означения на
разпознатите клетъчни
структури
зад.1,стр.36 в учебника
Приготвят нетраен
микроскопски препарат от лист на мъх.
Наблюдават и разпознават клетъчна стена,
цитоплазма, хлоропласти .Възможно е да видят
и проводящо снопче
Рисуват в учебните тетрадките и правят
означения на разпознатите клетъчни
структури
5 . След приключване на работата по
изпълнение на зад 1,дава указание за
начало на работа по зад 2
Наблюдава работата на учениците,
коригира, оказва помощ при
необходимост.
Дава указания да отразят
наблюдаваното в учебн.тетрадки на
съответните места.
Зад.2 ,стр. 37 в учебника
Използват коренчетата на покълнатите
семена от леща.Наблюдават с лупа
кореновите власинки.Рисуват в учебните
тетрадки наблюдаваното и отговарят на
въпроса: Коя тъкан образува кореновите
власинки?
зад.2 ,стр. 37 в
учебника
Използват листа или
дръжки от мушкато,
индрише.Наблюдават
с лупа
власинки,определят
към кой вид са и
записват резултатите
в таблицата.
Отговарят на
въпроса: Коя
растителна тъкан
образува власинки по
листата и дръжките
им?
6 . След приключване на работата по
зад.2 дава указание за начало на
работа по зад.3
Наблюдава работата на учениците,
коригира, оказва помощ при
необходимост.
Дава указания да отразят
наблюдаваното в учебн.тетрадки на
съответните места.
Зад.3 стр. 37 в учебника
Изготвят нетраен микр. препарат от
епидермиса на мушкато..Наблюдават под
микроскоп устица и власинки. Рисуват в
учебните тетрадки наблюдаваните структури и
ги означават
Зад.3 стр. 37 в
учебника
Изготвят
нетр.микр.препарат
от най-тънкия
напречен пререз от
дръжката на лист от
бегония.Наблюдават
под микроскоп
растителни тъкани.
. Рисуват в учебните
тетрадки
наблюдаваните тъкани
и ги означават.
7 . В края на часа учителят изисква Докладват изпълнението на задачите си.Аргументирано обясняват

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Растителни клетки и тъкани

План-конспект на урок по биология, лабораторно упражнение...
Изпратен от:
Антония Табакова
на 2021-07-17
Добавен в:
Планове
по Педагогика
Статистика:
0 сваляния
виж още
Материалът се намира в следните категории:
Планове по Педагогика от Кърджали за Учители несваляни с 5 страници Други
 
Подобни материали
 

Устройство на микроскоп и правила за работа с него

20 апр 2009
·
65
·
5
·
512

Определение – апарат с който се извършва микроскопия на микроорганизми (невидими с просто око) с цел изучаване структури, а ако са живи обекти с цел изучаване тяхната морфология...
 

Клетки и тъкани

28 мар 2009
·
103
·
7
·
1,170
·
81

Науката, която се занимава с изучаването на тъканите, се нарича хистология. Под термина тъкан разбираме група от клетки и производните им междуклетъчни структури, които формират тялото при многоклетъчните организми...
 

Мезосистема – структура и процеси

26 ное 2007
·
123
·
2
·
129
·
279
·
1

Организмът е единно цяло, което се състой от системи. всяка система – от органи, всеки орган – от тъкани, всяка тъкан – от клетки и междуклетъчно вещество.
 

Микробиология

29 май 2009
·
28
·
2
·
267
·
33

Препараторна – помещения, в които се извършва приготвяне на микроскопски препарати с цел изследване на морфологията (форма, големина, грамова принадлежност) на микроорганизмите...
 

Тъкани. Епителна и съединителна тъкан

02 май 2010
·
178
·
3
·
781
·
151

Човешкия организъм, така както растенията и животните, е хармонично структурно и функционално цяло. Той е изграден от милиарди клетки, групирани в тъкани и органи, обединени в системи, които работят съгласувано...
1 2 3 4 5 » 11
 
Онлайн тестове по Педагогика
Тест по педагогика за учители
професионален тест по Педагогика за Учители
Тест по педагогика относно мотивирането на ученици, предназначен за учители. Съдържа 11 въпроса, някои от които имат повече от един верен отговор.
(Труден)
11
188
2
20.12.2013
Изкуство и възпитание
изпитен тест по Педагогика за Студенти от 5 курс
Учебен тест от материала по "Изкуство и възпитание" за студенти магистри. Въпросите имат само по един верен отговор.
(Лесен)
47
1
1
10 мин
03.10.2019
» виж всички онлайн тестове по педагогика

Растителни клетки и тъкани

Материал № 1420081, от 17 юли 2021
Свален: 0 пъти
Предмет: Педагогика
Тип: План
Брой страници: 5
Брой думи: 818
Брой символи: 5,055

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Растителни клетки и тъкани"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Любка Кунчева
преподава по Педагогика
в град Варна
с опит от  10 години
88

Борислав Борисов
преподава по Педагогика
в град Пловдив
с опит от  6 години
1 207 9

виж още преподаватели...