
ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ „СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ”
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
Катедра „Начална училищна педагогика“
Стажантска педагогическа практика в начално училище
ПЛАН - КОНСПЕКТ
ПО ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО В НАЧАЛНОТО УЧИЛИЩЕ
В 3. А КЛАС
Изготви: Женя Виделова Проверил:………………………
Спец. ПНУП, 4 курс
Форма на обучение: задочна (Ас. Светлана Гостилова)
Фак. №: 1805012897
Велико Търново
2021
I.Тема: „Познати образи и знаци“;
II.Области на компетентност: Визуална комуникация;
III.Клас: III;
IV.Вид на урока: За преговор и затвърждаване на получени знания и
усъвършенстване на практически изобразителни умения;
V.Методи: Разказ, наблюдение, беседа, работа с учебник, демонстрация,
самостоятелна изобразителна дейност;
VI.Организационна форма на работа: Групова и индивидуална;
VII.Изобразителна форма на работа спрямо натурата: Изобразителни дейности по
въображение;
VIII.Цели на урока: Урокът е за оценяване на ролята на визуалните знаци за предаване
и възприемане на информация;
IX.Задачи:
1.Образователни задачи:
-Разпознаване на визуалните знаци по общ смисъл и предназначение;
-Превръщане на познати образи на предмети и животни в знаци;
2.Развиващи задачи:
-Развиване на умения за изграждане на цялостен образ;
-Развиване на качествата: сръчност, прецизност и координация на движенията;
-Развиване и обогатяване на представите на учениците;
3.Възпитателни задачи:
-Проявява емоционално отношение към различните видове цветове;
-Формиране на интерес към знаците като средство за комуникация;
X.Очаквани резултати: Разпознаване на визуалните знаци по общ смисъл и
предназначение. Превръщане на познати образи на предмети и животни в знаци.
XI.Нови понятия: Силует;
XII.Материали и техники: материали: цветни моливи, флумастери, акварелни бои и
четка, скицник; техника: живопис;
XIII.Предварителна подготовка на:
1. Учениците: учебник по „Изобразително изкуство“ за трети клас;
2. Учителя:
А).Теоретико-методическа: учебна програма, годишно тематично разпределение, книга
за учителя, план на урока;
Б). Практическа: акварелни бои, четка, образец за анализ;
ХIV. Интегративни връзки с други учебни предмети: „Български език и литература“,
„Човек и природа“;
2

XV. Ход на урока:
Етапи:Дейност на учителя:Дейност на децата:Забележка:
Предварителна
подготовка на
учениците:
( 2 минути )
– Здравейте, ученици!
– Има ли отсъстващи в този
час?
– Всички ли си носите
необходимите материали?
Учениците са подготвили
необходимите материали
за работа през учебните
два часа.
Учениците отговарят на
поздрава на учителя и
съобщават, ако има
отсъстващи деца.
Урокът се провежда в
2 учебни часа с
времетраене 40
минути всеки.
Организационна
част:
( 5 минути )
-Отворете учебниците си на
страница №50 и №51.
-Днес, ученици, ще посетим
зоопарка в София, макар и
виртуално. Виждаме
картата на зоологическата
градина. Какво ви прави
впечатление? На нея са
показани изображения на
животните. Те ни служат
като указателни знаци, чрез
които да открием къде в
зоопарка се намира техния
дом.
Учениците подготвят
работното си място,
материалите,
инструментите и учебника.
Онагледяване
Подаване на
тема за новата
задача:
( 20 – 25 минути )
Темата се въвежда чрез разказ на
учителя:
-Днес с вас ще си поговорим за
знаците. Това е и заглавието
на днешната тема – „Познати
образи и знаци“.
-Знаците са навсякъде около
нас. Огледайте класната стая.
Можете ли да ми посочите
различни знаци?
-Знаците представляват
опростен образ на предметите
и животните, които показват.
Те ни служат, за да се
ориентираме по-бързо и по-
лесно в определена среда.
Художниците, които рисуват
знаците, го правят под
Учениците показват знаци,
намиращи се в класната
стая. Такива могат да са:
знакът за изход, знакът за
разделно събиране на
хартия.
Разказ
Дискусия
Онагледяване
3