
Великотърновски университет
„Св. Св. Кирил и Методий“
Педагогически факултет
План-конспект
Учебна дисциплина:
„Методика на обучението по Човек и природа и
Човек и общество в началното училище“
Изготвили:
Кристияна Кунева , фак. № 965ПН
Проверил: Олга Петкова
Специалност: ПНУП |……………………..|
Курс: III
Група: II
В.Търново
2020г.

1.Тема: „Природни бедствия“
2. Вид на урока: За нови знания
3. Клас: 1- клас
4.Цели:
Назовава различни природни бедствия.
Познава правила за поведение при пожар, земетресение и наводнение.
Знае как се постъпва в опасни за живота и здравето ситуации и към кого
да се обръща при нужда.
5. Очаквани резултати:
Изброява природни бедствия и правила за поведение при пожар,
земетресение и наводнение.
Демонстрира как се постъпва в опасни за живота и здравето ситуации и
към кого да се обръща при нужда.
6.Методи: разказ, обяснение, беседа, наблюдение, работа с учебника, игрови
метод, интерактивен метод
7. Необходими материали: учебник, учебна тетрадка, презентация
8.Нови понятия: природно бедствие
9. Междупредметни връзки: Български език и литература
10.Използван учебник и учебна тетрадка:
Учебник по Околен свят за 2. клас, издателство - Просвета, автори –
Людмила Зафирова и Снежа Лазарова
Учебна тетрадка Околен свят за 2. клас, издателство – Просвета, автори-
Людмила Зафирова и Снежа Лазарова

11.Ход на урока
Основни компоненти на
урока
Дейности на учителя Дейност на
ученици
Времетраене
1.Организация на
класа за работа
- Здравейте, ученици!
- Подредете работните си места за часа
по Околен свят, учебник и учебна
тетрадка.
- Сега ще проверя има ли отсъстващи.
Нека всеки, който чуе името си да
вдигне ръка.
-Здравейте,
госпожо!
(учениците
подготват
работните си
места за часа)
1 мин.
2. Актуализация на
опорни знания от минал
опит
- Днешният ни урок ще започне по
един различен начин. Подготвила съм
ви една кръстословица, в която се крие
дума загадка. Думата загадка ще
открием след като решим
кръстословицата. И така ученици,
готови ли сте? Погледнете насам, ето я
и кръстословицата. Слушайте
внимателно въпросите и гатанките,
които задавам, за да можете да дадете
верни отговори след това. А сега нека
започнем.
(Кръстословицата е включена в
презентацията)
Чуйте първият въпрос!
Метален е и с пет врати .
Щом качим се – и ръмжи.
Ако нещо му се развали,
Не иска да върви.
Когато татко аклкохол е пил,
Мама кара нашият....
АВТОМОБИЛ
- Нека проверим, дали сте
отговорили правилно. Браво!
Ученици, автомобилът какво
транспортно средство беше, сухопътно
или въздушно.
- Правилно, автомобилът е сухоземно
превозно средство.
- Диво красиво животно с
|Д: Автомобил
Д:Автомобилът
е сухопътно
транспортно
средство.
Д: Елен
7 мин.