Големина на текста:
МЕТОДИЧЕСКА РАЗРАБОТКА НА УРОК
ПО ПРЕДМЕТА „ОКОЛЕН СВЯТ” ЗА 3 КЛАС
РАЗДЕЛ: ПРИРОДАТА И ЧОВЕКЪТ
ТЕМА 1: Групиране на животните според начина на хранене: Нови
знания
Продължителност: 35 минути
ЦЕЛИ:
-Да се задоволи потребността на децата от знания за заобикалящата
ги природна среда и умения да се ориентират в нея като се формират
понятията растителноядни,месоядни и всеядни животни,
хищници,хранителни вериги;
-Да се обогатят уменията за групиране на организми по определен
признак и представата за разнообразието в животинското царство;
-Да се съдейства за развитие на интелектуалните способности,
умения за комуникация и екологично отношение към природата.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ:
-Дефиниране на понятията растителноядни,месоядни и всеядни
животни ,хищници,хранителни вериги;
-Групиране на животните в зависимост от вида на приеманата храна;
-Съставяне и проследяване на прости хранителни вериги.
ПРЕДСТАВИ И ПОНЯТИЯ: за разширяване и затвърдяване: живи
организми ,хранене ,месоядни ,всеядни ,тревопасни,хищници ,хранителни
вериги.
ДИДАКТИЧЕСКИ СРЕДСТВА И МАТЕРИАЛИ: учебник, учебна
тетрадка, слайдове с учебно съдържание от урока.
ИЗПОЛЗВАНИ МЕТОДИ: беседа, обяснение, наблюдение, разказ,
упражнение;
ХОД НА УРОКА:
-За да се създаде емоционална нагласа и се затвърдят знанията по
темата,свързана с оцеляването на растенията и животните се започва с
играта”Кой как оцелява?”.
-Цел на играта:развитие на умения за избор на познати обекти и
явления.
-На всеки ученик се подготвя работен лист,върху който са
изобразени различни растения и животни и срещу тях начина им на
оцеляване .
Гущер отлитане на юг
Мечка сън
Щъркел листопад
Заек дебело стъбло
Шаран бягане
Дъб заравяне в тинята
Кактус защитна окраска
-Учителят обяснява,че след като даде начало на играта всеки ученик
трябва бързо да свърже имената на всеки организъм растение или
животно с начина за оцеляване.Спечелилите играта се поощряват.
-Новата тема се въвежда като се провежда дискусия за храната на
различните животни.Използват се опитът и наблюденията на
децата.Учителят прави обобщение ,че в зависимост от храната,която
приемат животните са разделят на три групи.Вниманието на учениците се
насочва към илюстрациите в учебника,където има показани снимки.
Поставя им задача за се опитат да обяснят начина на хранене на тези
животни.Учениците достигат сами до извода ,че животните могат за
използват различни части на растенията за храна.Прави се обобщение ,че
животните ,който ядат растителна храна се наричат растителноядни.
-Следва демонстрация на презентацията,свързана с групирането на
животните според начина им на хранене.По време на презентацията на
отделните слайдове се коментира и се правят различни
обобщения.Въвежда се понятието тревопасни животни-тези ,който се
хранят предимно с трева и клонки.Децата се опитват самостоятелно на
базата на своя опит да дадат и други примери.
Животните, които се хранят с
трева,листа и клонките на растенията се
наричат ТРЕВОПАСНИ ЖИВОТНИ.
Слайд 3 Слайд 5
-За въвеждането на понятието месоядни животни се коментират
илюстрации в учебника и слайдове с подходящи примери.
Животни които улавят и
изяждат други животни,
се наричат ХИЩНИЦИ.
Слайд 8
-Въвеждат се понятията хищник и жертва .Коя е жертвата и кой е
хищникът на отделните рисунки и слайдове?Какви са начините за
достигане и улавяне от хищниците?Какви приспособления имат развити?
Дават се примери за различни хищници в природата.Следва обобщение ,че
организмите са свързани по между си.Показва се снимка на лешояд.
Обяснява се ,че освен хищниците с месо се хранят и животните,който ядът
умрели животни/мърша/.Те са полезни защото почистват природата и ние
ги определяме като „санитари на природата”
Един от най –големите хищници е лъвът.Той гони зебрата
за да използва за храна.
Уловените животни за жертва /плячка/ за хищниците.
??
Слайд 9 Слайд 10

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Групиране на животните според начина на хранене

Методическа разработка на урок околен свят за 3. клас...
Изпратен от:
todorovahris12
на 2020-04-20
Добавен в:
Планове
по Човекът и природата
Статистика:
32 сваляния
виж още
Материалът се намира в следните категории:
Планове по Човекът и природата за Студенти несваляни с 5 страници Други
 
Подобни материали
 

Взаимодействие между растенията и животните. Хранителни вериги

05 апр 2016
·
239
·
10
·
841
·
282
·
2

Учебни предмети: Човекът и природата 3 клас. Тема на урока: Взаимодействие между растенията и животните. Хранителни вериги. Цели на урока: а) Образователни: да се усвоят и затвърдят знания за взаимодействие между растенията...
 
Онлайн тестове по Човекът и природата
Изходящ контрол по "Човекът и природата" - 5. клас
изходен тест по Човекът и природата за Ученици от 5 клас
Тестът е за проверяване на знания и умения на учениците в пети клас. Въпросите са по теми от учебното съдържание и само два от тях имат повече от един верен отговор.
(Лесен)
28
75
1
3 мин
22.10.2019
Входно ниво по "Човекът и природата" за 6 клас
входен тест по Човекът и природата за Ученици от 6 клас
Тестът съдържа 15 въпроса от затворен тип - само с един верен отговор.
(Лесен)
15
197
1
17.09.2020
» виж всички онлайн тестове по човекът и природата

Групиране на животните според начина на хранене

Материал № 1374151, от 20 апр 2020
Свален: 32 пъти
Прегледан: 55 пъти
Предмет: Човекът и природата
Тип: План
Брой страници: 5
Брой думи: 706
Брой символи: 4,301

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Групиране на животните според начина на хранене"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Евелина Владимирова
преподава по Човекът и природата
в град София
с опит от  2 години
82

Ралица Василева
преподава по Човекът и природата
в град Варна
с опит от  26 години
192

виж още преподаватели...
Последно видяха материала