
Тракийски университет – Стара Загора
Педагогически факултет
Издание:1.0
Вид на документа:
Оперативен документ
№ на документа:
7.5.1 _OD_1.2.11_PF
В сила от:14.09.2011
Име на документа
Реферат
(Самостоятелна работа, Задание на студент, Тест)
Страница:1 от 8
Дисциплина :Артикулационни нарушения
ПЛАН – КОНСПЕКТ
ПО ЛОГОПЕДИЧНО ЗАНЯТИЕ
Тема : Постановка на звук „С”
Изготвил: Емилия Гочева
/магистратура логопедия – 1 –ви курс, фак.№370/
Проверил:
Доц.д-р Генчо Вълчев
Ас.Бояна Боюклиева
19.08.2019 г.
Актуална версия на типовата бланка за този документ може да бъде изтеглена на адрес:
www.unisz-iso.org

Тракийски университет – Стара Загора
Педагогически факултет
Издание:1.0
Вид на документа:
Оперативен документ
№ на документа:
7.5.1 _OD_1.2.11_PF
В сила от:14.09.2011
Име на документа
Реферат
(Самостоятелна работа, Задание на студент, Тест)
Страница:2 от 8
Гр.Стара Загора
План за индивидуално занятие
1.Лични данни
2.Статус – сигматизъм
3.Етапи на работа
4.Времетраене –
5.Тема
6.Цел
7.Задачи
8.Материали
9.Методи
10.Речник
1.Лични данни : В.Н.Е.
ЕГН : 110214
Адрес: Димитровград
2.Статус- Сигматизъм
3.Етапи на работа
*подготвителен –базов и основен за успешната корекционна работа.
*същински
*заключителен
Ход на занятието
Организационен момент /3-4 мин./
логопед-Здравей Вили !Как си днес ?
Вили –Здравей ,добре съм.
Логопед-Заповядай седни до мен да видя чантата ти .Нова ли е ?
Вили-Да ,баба ми я купи вчера.
Логопед-Много е хубава.А вътре ли е домашната която ти дадох миналия път?/да открие и
огради буква „С” на работен лист /
Вили –Да в чантата е ./детето изважда домашната.
Актуална версия на типовата бланка за този документ може да бъде изтеглена на адрес:
www.unisz-iso.org

Тракийски университет – Стара Загора
Педагогически факултет
Издание:1.0
Вид на документа:
Оперативен документ
№ на документа:
7.5.1 _OD_1.2.11_PF
В сила от:14.09.2011
Име на документа
Реферат
(Самостоятелна работа, Задание на студент, Тест)
Страница:3 от 8
Същинска част 26 мин.
Логопед –Вили днес ще работим върху звук „С”.
Подготвителни упражнения
Започваме с дихателни упражнения /редуваме в серия по 5 пъти/,заедно с детето изпълняваме
упражненията в следните положения вдишване –издишване.Вдишване през носа издишване
бързо през устата.После вдишване през носа издишване бавно през устата,примерно срещу
памук.Упражненията задължително правим на отворен прозорец.Целим постигане на
максимална дължина при издишаната струя.
Продължаваме с артикулационните упражнения .Изпълняваме ги заедно с детето задължително
пред огледалото.Гъделичкане на зъбите горе и долу по 3 пъти.После 5-6 пъти усмивки
,продължаваме с червило 5-6 пъти,бонбонче 3-4 пъти на всяка страна .
„Дебел човек”-издуване на бузите,”Жабка”-усмивка с отворена уста и оголени зъби,”Дълга
змия”-усмивка вдишване и дълбоко издишване с произнасяне на звук С.
Гимнастика на езика
„Люлка”-ляво-дясно –езика се движи бавно към ъглите на устната
„Фунийка”-крайщата на езика се повдигат нагоре от двете страни и се образува улейче.
„Чашка”-повдигане върха и крайщата на езика.
Започваме постановка за поставяна на звук „С” като предлагам упражнения игри за :
*разпознаване на звук С самостоятелно в серия изговорени изолирани звукове
С,А,У,О,Ш,К,Щ,Ъ,А,К,Р,С,Ж,Г,Д,И,Щ,В,Ш,С,П
*разпознаване на звук „С” сред думи съдържащи звука в началото ,вътре и в края на думата.
*посочване на предмети които започват или завършват със звук „С”
*разпознаване на буквата на звук „С”
*изработка на буквата на звук „С” от различни подръчни материали /хартия,да я изреже с
ножица или пластелин да я моделираме/
*откриване на буквата на звук „С” в писмен текст и ограждане на буквата на звук С
*рисуване на картина по темата /рисуваме снежен човек/
*сглобяване на фигури
Като финал на упражненията за дишане на артикулационни органи поставям и вокални
упражнения за дишане и за произнасяне на гласни звукове с различни „команди” от моя
страна /логопед/ -продължително,високо,ниско ,с промяна на височината или силата на гласа.
Логопед-Изговаряй продължително като мен гласните звукове
А Ъ О У Е И
Първо изговаряме заедно и след това детето само.
Логопед –А сега кратко : А,Ъ,О,У,Е,И
Пак изговаряме първо заедно и после детето само.
Логопед –А сега от по-тихо гласче ,към по-високо гласче : А,Ъ,О,У,Е,И
Пак по същия начин първо заедно после детето само.
Логопед –Браво!Справи се отлично !
Детето е доволно.
Логопед-Готово!Магията стана !
Актуална версия на типовата бланка за този документ може да бъде изтеглена на адрес:
www.unisz-iso.org