Големина на текста:
План-конспект по Околен свят
Тема: Човешко тяло
Клас: 2.
Тип на урока: за нови знания
Цели на урока:
- запознаване с частите на човешкото тяло;
- изграждане на грижливо отношение към собственото тяло.
Очаквани резултати:
- назовава частите на човешкото тяло – глава, торс, крайници
- посочва сетивните органи на човека, тяхното предназначение и
хигиенните правила за опазването им
Методи на обучение: беседа, дискусия, устно изложение
Нови понятия: сетивни органи
Дидактически материали: електронен учебник, учебна тетрадка
Ход на урока:
Дейност на учителя Дейност на ученика
Уводна част
Начало на часа с похвати за
организиране на часа. Поздрав към
учениците.
Урокът започва със запознаване с
частите на тялото с помощта на
рисунката от учебника, чрез което
се въвежда темата.
Обяснявам и показвам на дъската от
електронния учебник:
Ученици, всяко едно тяло е
изградено от глава, торс и крайници.
Крайниците са ръцете и краката.
Посочвам ученик, който да излезе
да покаже частите, от които се
състои неговото тяло. Отворете
учебника на стр. 48. Днешната тема
е „Човешкото тяло”.
Показват и назовават частите на
тялото.
Основна част
Запознаване със сетивните органи и
техните функции като част от
човешкото тяло.
Всяко едно човешко тяло има очи,
уши, нос, език и кожа. Те се наричат
сетивни органи. Чрез тях усещаме и
се ориентираме какво става около
нас – виждаме, чуваме,
помирисваме, вкусваме и
докосваме. Чрез очите ние виждаме,
чрез носа усещаме миризмата, чрез
ушите улавяме звуци, чрез езика
усещаме вкуса на храната, дали тя е
сладка, солена, кисела или горчива.
Самостоятелен прочит на новата
информация от зеления
правоъгълник.
Както вече казах и прочетохте, всяко
човешко тяло има глава, торс,
крайници и сетивни органи.
Има хора, при които някои органи
са увредени. Те не могат да виждат,
да чуват, да се придвижват без
чужда помощ. Хората с увреждания
също учат, работят и постигат
успехи. На тях не трябва да се
присмиваме или да ги обиждаме.
Разгледайте картинката към упр.1.
Кой ще излезе да назове на
картинката частите на тялото?
Разгледайте картинките към упр.2.
Кой сетивен орган използва детето,
за да чуе музиката?
Кой сетивен орган използва детето
на втората картинка?
Кой сетивен орган използва детето
на следващата картинка?
Кой сетивен орган използва детето
Учениците четат новата
информация.
Показва на дъската от електронния
учебник.
Частите на тялото са глава, торс,
крайници, които са ръцете и
краката.
За да чуе музиката, детето използва
ушите си. Чрез ушите чуваме звуци.
Детето използва носа, за да
помирише цветята. Чрез носа ние
усещаме миризмата.
Използва очите, за да се види,
защото само с очите виждаме.
на следващата картинка?
Кой сетивен орган използва детето
на следващата картинка?
Как да се грижим за сетивните си
органи?
Какво да направим, ако нещо
попадне в окото ни или в друго
сетиво?
Ще ни навреди ли, ако докосваме
сетивата си с мръсни ръце?
Как може да помогнем на хората с
увреждания?
Прочитане на „Още нещо за…”.
Детето използва езика, за да
разпознае, че яде лимон, който е
кисел.
Детето осъществява допир чрез
дланта си.
Може да се грижим за тях, като не
ги докосваме с мръсни ръце, не
слушаме силна музика, не
докосваме остри и горещи неща, не
ядем горещи храни, не гледаме
много телевизия, за да не увредим
очите си.
Трябва веднага да потърсим лекарка
помощ и да не го пипаме, за да не
попадне още по-навътре.
Да, защото може да вкараме
бактерии и да се разболеем. Ръцете
ни винаги трябва да са чисти.
Ако са слепи и трябва да пресекат
улицата, може да им помогнем, като
им кажем да се хванат за ръката ни
и заедно с нас да пресекат. Ако са
неми може с жестове да има кажем,
което искаме. Ако не могат да ходят,
може да им тикаме количката, ако
трябва да минат от някъде където е
трудно за тях.
Четат „Още нещо за…”.
Заключителна част
Чрез упр. 1 в УТ се проверява, дали
са постигнати целите на урока.
Отворете УТ на стр.29.
Прочетете условието.
Кой глагол ще поставите на първото
празно място?
Кой глагол ще поставите на
следващото място?
Кой глагол ще поставите на
следващото място?
Кой глагол ще поставите на
Прочитат условието.
Ще поставим глагола виждаме.
Ние виждаме с нашите очи.
Ще поставим глагола чуваме.
Ние чуваме с нашите уши.
Ще поставим глагола усещаме.
Ние усещаме с нашите длани.
Ще поставим глагола опитваме.

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Човешко тяло

План-конспект на урок по околен свят 2. клас...
Изпратен от:
Таня Чолакова
на 2020-02-12
Добавен в:
Конспекти
по Педагогика
Статистика:
1 сваляния
виж още
Материалът се намира в следните категории:
Конспекти по Педагогика от Пловдив за Студенти несваляни с 4 страници Други
 
Подобни материали
 

Анализ на учебник

02 мар 2008
·
277
·
5
·
873
·
340
·
1

Анализ на учебник по български език за 3 клас.Подробно описание на съдържанието, предимствата и недостатъците му.
 

Форми на организация на учебния процес

07 фев 2008
·
331
·
15
·
3,262
·
258

Учебният процес по биология се осъществява чрез разнообразни организационни форми , които са тясно свързани помежду си и придават цялост и единство на този процес...
 

Планиране на обучението

28 дек 2006
·
1,435
·
2
·
360
·
601
·
1

Нива на планиращия процес. В зависимост от обема на учебното съдържание и учебното време,за което то трябва да се усвои разграничаване годишно,тематично и урочно планиране.
 

Анализ на учебник по математика

03 апр 2007
·
637
·
10
·
1,194
·
498

На какво трябва да се обучават децата по математика ? До колко трябва да ги затрудним , за да отговорим и да бъдем в съответствие с нуждите на всички ?
 

План - конспект на урок по домашен бит и техника – 3 клас

27 авг 2008
·
792
·
4
·
359
·
753

Методи и средства - разказ, беседа, демонстрация, работа с учебник, самостоятелна работа.
1 2 3 4 »
 
Онлайн тестове по Педагогика
Тест по Спортна педагогика за студенти от 1-ви курс
междинен тест по Педагогика за Студенти от 1 курс
Тестът е създаден за изпит по ТМФВ за ВТУ магистърска степен при проф.Цонкова (Кадинова). Съдържа 15 въпроса, всеки от които има само един верен отговор.
(Лесен)
15
25
1
2 мин
18.11.2016
Тест по педагогика за учители
професионален тест по Педагогика за Учители
Тест по педагогика относно мотивирането на ученици, предназначен за учители. Съдържа 11 въпроса, някои от които имат повече от един верен отговор.
(Труден)
11
175
1
20.12.2013
» виж всички онлайн тестове по педагогика

Човешко тяло

Материал № 1364079, от 12 фев 2020
Свален: 1 пъти
Предмет: Педагогика
Тип: Конспект
Брой страници: 4
Брой думи: 718
Брой символи: 3,717

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Човешко тяло"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Борислав Борисов
преподава по Педагогика
в град Пловдив
с опит от  5 години
1 12 1

Виолета Филипова
преподава по Педагогика
в град София
с опит от  23 години
9 1

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения