Ваня Петрова
преподава по Педагогика
в град София
Големина на текста:
ПЛАН – КОНСПЕКТ
ПО
ЧОВЕКЪТ И ПРИРОДАТА
Раздел: „Човекът и здравословният начин на живот“
Урок: „Основни органи в човешкото тяло
I.Учебен предмет: Човекът и природата, 3 клас
II.Тема на урока: Основни органи в човешкото тяло (автори: Мария Кабасанова, Ели Пещерска, изд.
Просвета Плюс)
III.Цели на урока
1. Образователни цели:
Да се формират знания за разпознаване (по схема) на основните органи в човешкото тяло
Да се усвоят знания за функциите на основните органи в човешкото тяло
Да се усвоят знания за дейността, която извършват основните органи в човешкото тяло
Първоначални знания за устройството и функциите на човешкото тяло
2. Възпитателни цели
Да се възпита интерес към изучаване и опазване органите на човешкото тяло
Да се изградят хигиенни навици на основните органи
3. Развиващи цели
Разширяване и задълбочаване на знанията за основните органи в човешкото тяло
IV.Тип на урока: за нови знания
V.Форми на организация на обучението:
Фронтална беседа – използва се в хода на урока
VI.Дидактически принципи:
Научност
Нагледност
Системност и последователност
Съзнателност и активност
Достъпност
VII.Дидактически методи:
Беседа
Устно изложение
Дискусия
Опит
VIII.Дидактически средства: излюстративни нагледни средства: мултимедия, презентация.
IX.Предварителна подготовка:
На учителя: план-конспект, избиране на подходящи картинки за онагледяване на човешките органи,
избор на дидактически задачи, презентация.
X.Вътрешнопредметни връзки:
1. Предшестващи: усвоени знания за частите на тялото (глава, торс, крайници), посочват се
сетивните органи и тяхното предназначение.
2. Перспективни: усвояване на знания за хигиена на основните човешки органи, знания за органите
на движението, правилно, здравословно хранене.
XI.Междупредметни връзки:
1. Български език и литература – създаване на тескт по картина, описание на наблюдавани обекти.
2. Дигитална компетентност – визуализиране на органите на човешкото тяло на мултимедия
XII.Очаквани разултати:
1. Да се формира знание за основните органи в човешкото тяло – мозък, сърце, кръсоносни съдове,
бели дробове, стомах, черва.
2. Да се формира представа за положението на основните човешки органи и тяхната форма и
размери.
3. Да се формира представа за функциите, които извършват основните органи в човешкото тяло.
Ход на урока
I.Организация на работа
П: Здравейте, ученици!
У: Здравейте, г-жо Иванова!
П: Пригответе си учебника по Човекът и природата и тетрадката за работа в клас. Отворете
тетрадките, запишете днешната дата и се обледнете назад.
II.Актуализация на старите знания
П: Погледнете към мултимедията. Искам от вас да си спомните, кои са частите на тялото?
У: На първо място, най-отгоре е главата. След това е торсът и горните и долните крайници.
П: Отлично! Частите на тялото са глава, торс, долни и горни крайници. Кои са горните крайници?
У: Това са ръцете.
П: Да, а кои са долните крайници?
У: Това са краката.
П: Точно така. Горните крайници са ръцете, а долните краката.
П: На следващата картинка задачата е да разберем кой сетивен орган използва всеки от показаните
герои на рискунките. Нека първо си припомним кои са сетивните органи.
У: Сетивните органи са очи, уши, нос, език, кожа.
П: Отлично! Сетивните органи на човека са очи, уши, нос, език, кожа. (Учителят показва)
П: Кой сетивен орган използва момчето, което слуша музика?
У: Той използва ушите си.
П: Да, момчето използва сетивния орган уши, за да слуша музика и не само това. Всички звуци в
природата се възприемат от ушите.
Кой сетивен орган използва момичето, за да усети аромата на цветето?
У: Тя използва сетивния орган нос.
П: Със сетивния орган нос ние усещаме ароматите около нас.
Кой сетивен орган използва момчето на третата картинка. Той гали зайчето и усеща неговата мека
козина. Кой е този сетивен орган?
У: Това е сетивният орган кожа. С нея усещаме допира на предметите.
П: Така е, кожата усеща допира на всеки предмет, дали е гладко, грапаво и др.
На четвъртата картинка момичето се оглажда в огледалото и така кой сетивен орган използва?
У: Тя използва сетивния орган очи. С очите ние виждаме всичко, което ни заобикаля.
П: Да, със сетивния орган очи ние виждаме заобикалящия ни свят.
На последната картинка момчето кой сетивен орган използва, за да усети вкуса на лимона?
У: Той използва сетивния орган език. С него усеща вкусът на храната.
П: Да, той използва езика си като сетивен орган, за да усети вкуса на храната.
III.Емоционална нагласа П: Тялото на човек е изградено от много органи. Изброихме частите на
тялото и групата на сетивните органи. Има други органи, които работят непрестанно, свързани са
помежду си и работят заедно в екип.
IV.Поставяне и мотивиране на темата Това са основните органи - мозък, бели дробове, сърце,
кръвоносни съдове, стомах и черва. С тези органи ние живеем пълноценно, защото те ни дават
възможност да дишаме, да мислим, да се храним. Ще разгледаме всеки един от тях в днешния урок.
Запишете си в тетрадките днешната дата и раздела на новата тема „Човекът и здравословният начин
на живот“ и заглавието на днешния урок „Основни органи в човешкото тяло“.
V.План на урока
1.Мозък
2.Бели дробове
3.Сърце
А) кръвоносни
4. Стомах
А) червa
VI.Разработване на новите знания
Запишете си 1. Мозък

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Основни органи в човешкото тяло

План-конспект на урок по "Човекът и природата" за 3. клас...
Изпратен от:
Стоянка
на 2019-11-08
Добавен в:
Планове
по Педагогика
Статистика:
0 сваляния
виж още
Материалът се намира в следните категории:
Планове по Педагогика за Ученици несваляни с 7 - 10 страници Други
 
Подобни материали
 

Здравословно хранене

14 окт 2010
·
689
·
9
·
602
·
1,001
·
7

І. Образователни цели. • Запознаване с основните групи хранителни вещества и тяхното значение за човешкия организъм. • Създаване на вътрешна нагласа за здравословно хранене....
 

План - конспект по биология (урок за нови знания)

21 мар 2007
·
641
·
3
·
563
·
271

След като вече сте се запознали с устройството и функциите на храносмилателната система ,днес ще се разгледаме хигиената на храненето .
 

Здравословно хранене

22 сеп 2011
·
425
·
6
·
670
·
752
·
3

Една интересна ситуация, в която децата разбират какво е полезно за тяхното здраве и как да се хранят здравословно....
 

План - конспект за 3-4 годишни деца " Аз имам право на здравословен начин на живот "

15 ное 2007
·
1,348
·
6
·
673
·
1,358
·
5

Цели, задачи и разработка на урок, свързан с материала по Социален свят.
 

Разделно хранене

06 апр 2009
·
163
·
9
·
1,328
·
186
·
1

Организатор на курса за здравословно хранене „Бъди приятел с килограмите” е учебен център „Капри”. Центърт стартира на 16 Април, 2006 г. и разработва различни курсове за обучение на възрастни за свободното време...
1 2 3 »
 
Онлайн тестове по Педагогика
Методика на обучението по математика в детската градина - І-ва част
тематичен тест по Педагогика за Студенти от 5 курс
Тестът е разделен на три части и включва 150 въпроса от затворен тип, свързани с методиката на обучението по математика в детската градина. Предназначен е за студенти - магистри, със специалност начална и предучилищна педагогика. Всички въпроси са от затворен тип - само с един верен отговор.
(Лесен)
49
5
1
28 мин
14.08.2019
Изкуство и възпитание
изпитен тест по Педагогика за Студенти от 5 курс
Учебен тест от материала по "Изкуство и възпитание" за студенти магистри. Въпросите имат само по един верен отговор.
(Труден)
47
1
1
19 мин
03.10.2019
» виж всички онлайн тестове по педагогика

Основни органи в човешкото тяло

Материал № 1355742, от 08 ное 2019
Свален: 0 пъти
Предмет: Педагогика
Тип: План
Брой страници: 9
Брой думи: 1,359
Брой символи: 7,809

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Основни органи в човешкото тяло"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Преслава Станева
преподава по Педагогика
в град Попово
с опит от  2 години

Ваня Петрова
преподава по Педагогика
в град София
с опит от  35 години
36

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения