Големина на текста:
1.Тема на урока: Повествованието в текста
2.Модул: Български език и литература
3.Дисциплина: български език
4.Клас: пети
5.Вид на урока: за нови знания
6.Продължителност: 45 мин.
7.Основни понятия: повествование, глагол, сфера на общуване
8.Използвани методи в урока: Диалог – проверовъчен, модификация на мозъчна
атака, евристична беседа, наблюдение, съвместно(кооперативно) обучение
9.Дидактически средства: текстове, таблица
10. Цели на урока:
1.Образователни:
- учениците да осмислят същността на повествованието като функционално-
смислов тип реч и на разказа по действителна случка като вид
повествователен текст;
- да овладеят знания за основни структурни, функционални и езикови
характеристики на изучавания вид текст.
2.Възпитателни:
– да формират умения за толерантно речево поведение и уважение към
мнението на другите в процеса на общуване.
3.Развиващи:
- да усъвършенстват уменията си да създават устни и писмени текстове
повествование.
11. Междупредметни връзки: литература, история и цивилизация
12. Вътрешнопредметни връзки: с темата Текстът в общуването
13. Принципи: нагледност, съзнателност, активност, достъпност
14. Очаквани резултати
Разпознава повествованието в текста. Възприема, осмисля и обработва информация
от повествователен текст.
15. Предварителна подготовка:
1.На учителя – определя дидактическите методи на обучение, разработва
различни образователни материали и свързва поставените цели с процеса на
обучение и очакваните резултати.
2.На ученика – умение да разпознават текст описание
16. План на урока:
Повествованието в текста
1.Особености на текст повествование
2.Сфери на употреба на повествователните текстове
Ход на урока:
Основни
структурни
компоненти на
урока
Съдържание Дидактически
методи и
инструменти
Дейност на учителяДейност на ученика
Активиране на
сетивния опит и
опорните знания
Актуализиране на знания
върху текст описание -
Учителят раздава три текста-
описание, повествование и
разсъждение.
Учениците разпознават текст
описание, като обясняват, че
в него преобладават
съществителни и
прилагателни имена.
Диалог –
проверовъчен
Мотивиране на
учебната дейност
на учениците
Повествованието в
текста
1.Особености на текст
повествование
2.Сфери на употреба на
повествователните текстове
Учебна ситуация
за разгръщане на
темата
Учителят разделя учениците
на 4 групи по 5 . Записва на
дъската 15 опорни думи-
глаголи. /Опорните думи са
взети от откъс от текст
повествование-откъс от „Ян
Бибиян на Луната“ – покача,
размахам, подам, прегърна,
се простя, изпратя, отворя,
потъна, седя, наблюдавам,
целуна, пресегна, играя,
вдигна/. Поставя задача
всяка група да създаде текст
от 10 изречения.
Време за работа 20 минути
Членовете на групата си
определят: пишещ
записва и подрежда
предложените изречения в
текст; четец - чете текста
пред другите групи; критик
- коментира текста (какви са
изреченията по цел на
общуване, употребени ли са
всички зададени опорни
думи, динамичност или
статичност се наблюдава в
текста); статистик - изготвя
таблица, в която отразява
частите на речта и техния
брой.
След изтичане на времето
всяка група чете своя текст,
критикът коментира,
статистиците записват броя
на частите на речта в
таблица на дъската.
Модификация
на мозъчна
атака
съвместно
(кооперативно)
обучение
Учителят раздава отпечатан
оригиналния текст.
Разглеждат се частите на
речта в него/записват се в
таблицата на дъската/-
установява се засилена
употреба на глаголи, текстът
е повествование - притежава
динамичност. Учениците
сравняват своите текстове с
оригиналния. Определят, че
даденият текст е
Евристична
беседа
художествен.
Учителят раздава откъси от
повествователни текстове
(от всекидневието, научни
текстове и новини в
медиите).
Коментират
социокултурните сфери, в
които се използват
повествователни текстове.
Наблюдение,
евристична
беседа
Обобщение и
систематизиране
на знанията
Обобщава характеристиките
на текст повествование и
сферите на употреба.
Формулиране на
изводи от урока
Текст повествование рядко
се среща в чист вид, често се
съчетава с описание и/или
разсъждение. Използва се
във всички сфери на
общуването.
Съобщаване на
домашната работа
Учениците да изберат
урочна статия от учебника
по история и цивилизация и
да потърсят в нея елементи
на повествование. Да
открият и да запишат
глаголите от текста, които
представят последователно
действията.

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Повествованието в текста

Разработка на урок за нови знания по български език за пети клас...
Изпратен от:
choparng
на 2019-10-08
Добавен в:
Планове
по Педагогика
Статистика:
1 сваляния
виж още
Материалът се намира в следните категории:
Планове по Педагогика от Русе за Учители несваляни с 3 страници Други
 
Подобни материали
 

Мотивиране на учебната дейност чрез използването на ИКТ

02 яну 2008
·
501
·
8
·
2,018
·
214
·
3

Голяма част от този доклад е базиран на анализи от намерени проучвания по въпроса за ефектите на ИКТ върху ученици обвързани с технологиите в контекста на учене. Как ИКТ може да стимулира, завиши и подбуди интереса на учениците за учене и успех.
 

Български език за 7 клас

13 ное 2006
·
3,175
·
30
·
3,325
·
2,364
·
5
·
14
·

Български език за 7 клас- таблици за справка.
 

Видове общуване

26 ное 2009
·
206
·
3
·
754
·
571

В процеса на общуването могат да бъдат изпозвани разнообразни видове, форми и средства на общуване.Добре е да се познават техните особености, начин на използване, комбинацийте между тях за да се оползотворят в максимална степен възможностите им....
 

Стилове на езика (8 клас)

26 ное 2006
·
2,055
·
2
·
285
·
1,373
·
4
·
12

Разговорен, художествен, публицистичен стил.
 

БЕЛ

14 яну 2008
·
624
·
16
·
7,240
·
1,017

Културно-образователната област БЕЛ се състои от един общ предмет.В І и ІІ кл. Преобладава изучаването на б.е.-начално ограмотяване, обучение по четене, овладяване основите на писмена и устна реч...
1 2 3 4 5 » 9
 
Онлайн тестове по Педагогика
Методика на обучението по математика в детската градина - І-ва част
тематичен тест по Педагогика за Студенти от 5 курс
Тестът е разделен на три части и включва 150 въпроса от затворен тип, свързани с методиката на обучението по математика в детската градина. Предназначен е за студенти - магистри, със специалност начална и предучилищна педагогика. Всички въпроси са от затворен тип - само с един верен отговор.
(Лесен)
49
18
1
14 мин
14.08.2019
Тест по педагогика на тема: Изкуство и възпитание
тематичен тест по Педагогика за Студенти от 2 курс
Тематичен тест за студенти по педагогика върху тематиката - изкуство и възпитание. Всички въпроси имат само един верен отговор-
(Лесен)
45
64
1
1 мин
15.10.2013
» виж всички онлайн тестове по педагогика

Повествованието в текста

Материал № 1353954, от 08 окт 2019
Свален: 1 пъти
Прегледан: 15 пъти
Предмет: Педагогика
Тип: План
Брой страници: 3
Брой думи: 524
Брой символи: 3,544

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Повествованието в текста"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Любка Кунчева
преподава по Педагогика
в град Варна
с опит от  10 години
33

Борислав Борисов
преподава по Педагогика
в град Пловдив
с опит от  5 години
1 130 5

виж още преподаватели...
Последно видяха материала