
Неизменяеми
части на
речта.Наречие
урок за преговор и нови
знания
v клас
Изготвил: Т.Стоядинова

ст.учител БЕЛ, Обединено училище”Христо
Ботев”с.Цонево
Цели: а) образователни:
-разграничава неизменяемите части на речта от
изменяемите части на речта;
-разпознава наречието в изречението и го
разграничава от прилагателното име;
б) възпитателни:
-уместно употребява наречието в речевата си
практика и води продуктивен диалог;
в) развиващи:
-прилага правописните и правоговорните правила
при употреба на наречие;
-подбира и съчетава езиковите средства;
-осмисля правилната употреба на наречието,за да
не допуска грешки;
Методи и похвати: беседа,диалог,работа в екип,работа по
групи,диференцирана работа,интерактивен подход-игра
Нови понятия и термини: наречие,неизменяеми части
Използвани източници: Учебник по български език за 5
клас изд.”Просвета 1945”,учебник по български език за 5
клас изд.”Анубис’
Характеристика на класа: Учениците са билингви.По-
голяма част не владеят добре български език, с оскъден
речников запас.Подборът на упражнения и начинът на
поднасяне на информацията е съобразен с нивото им по
преценка на учителя.

Структ
ура на
урока
Ход на урокаЗабележка
Организа
ция на
класа за
работа
ПР
Поздрав на учителя.Проверка и
подготовка за час.
П.Кои са изменяемите части на
речта?
У.Същ.име,прил.
име,числ.име,местоим. и глагол.
П.Защо се наричат изменяеми?
У.Защото се изменят-същ.,прил. и
числ. по род ,число и
определеност,мест. и по
определеност,а глаголът по
време,лице,число,спрежение,поня
кога и по род.
П.Точно така.Сега ще прочетем
един текст,от който ще разберем
дали децата са се справили с
окачването на картината.
Близнаците Чавдар и Стела
получиха картина за рождения си
ден.Момчето я окачваше,а
момичето постоянно му даваше
съвети:
-Премести я вдясно!Много
нататък я измести!Върни назад!
Гвоздеят трябва да бъде забит по-
дълбоко!Утре картината ще
падне!
Учителят чете текста.Пред
всички има разпечатан
текст.