Големина на текста:
План конспект на урок по Човекът и обществото за 3. клас.
1. Задължителна подготовка – 3. Клас
2. Тема на урока : СЪЗДАВАНЕ НА БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВА
3. Продължителност – 1 учебен час- 40 мин.
4. Тип на урока – за нови знания
5. Цели на урока:
> Да се осмисли ролята на държавата като обединител и защитник на интересите на живеещото
в нея население и за нейното съществуване имат заслуга владетелите,които укрепили границите
и изградили дворци и крепости.
> Въвеждането на учениците в идеята,че възниква нова държава в резултат от двубой между
силната Византия и българите.
> Осъзнаване,че за нейното съществуване имат заслуга владетелите , които укрепили
границите и изградили дворци и крепости.
> Да се откроят причините за образуването на българската държава, нейните функции като
обединител и защитник на българи и славяни; да се очертае първоначалната роля на всеки един
от етносите.
6. Очаквани резултати по темата:
> Разказват за основаването и укрепването на Дунавска България, дейността на хан Аспарух,
хан Крум, хан Омуртаг.
> Посочват на картата територията на България при основаването и, столицата.Познават ярки
паметници на културното наследство.
7. Основни понятия: държава, владетел, закони, културно наследство.
8. Методи: работа с историческа карта, беседа, разказ, наблюдение.
9. Учебни средства: изображения, задачите и текстовете в учебника и учебната тетрадка,
стенна историческа карта.
10. План на урока:
1. Основаване на България на река Дунав:
а) битка с византийците;
б) съюз на българите със славяните;
в) мирен договор с Византия;
2. Укрепване на българската държава:
а) законите на хан Крум;
б) мирната дейност на хан Омуртаг;
Ход на урока:
I. Организационна част-Проверка на организацията на работното място на учениците-
необходими материали, учебник, учебна тетрадка.
II. Фаза: „Събуждане на интереса”
„Десетминутно непрекъснато четене” в две групи. Едната за славяните,а другата за древните
българи. Споделяне на информацията в малки групи и пред класа.
III. Фаза: „Осъзнаване на смисъла”
Основният метод в тази тема е разказ за създаването и развитието на българската държава при
хановете Аспарух, Крум, Омуртаг.
Сравнителната беседа върху написаното за славяни и българи има за цел откроявайки
различията между тях, вниманието да се насочи върху общата им цел – да отвоюват от
Византия правото да живеят свободно в земите, в които са се населили. Като помощно средство
се използва историческата карта от учебната тетрадка, която припомня и обобщава знанията за
посоката на придвижване на славяни и българи и заселването им на територията на Византия.
Попълва се задача 1 от учебната тетрадка.
Разказът за създаването на българската държава насочва към извода, че основаната от хан
Аспарух в съюз със славяните държава е продължение на Кубратова България, но при
променени условия – върху земи, отвоювани от Византия. Създаването на държавата се
проследява на етапи : война с Византия, взаимодействие на българи и славяни, признаване на
държавата, определяне на столицата.
Второто съдържателно ядро на темата е укрепването на българската държава до средата на IX
век. Това е процес от последователни стъпки във времето под ръководството на владетели, при
които България от военно обединение на племена се превръща в истинска държава с владетели,
които се сменят на престола, закони, управление, войска.
Запознаваме учениците с Крумовите закони. Беседва се върху функцията на законите като
всеобщи правила за живота на обществото. Задачата има връзка с гражданското образование и
интегриране на знанията към съвременността.
Съобразно възрастовите особености на възприятията на учениците историческият принос на
владетелите се изгражда в образи: хан Аспарух – създателя, хан Крум – законодателя, хан
Омуртаг – строителя. Разкрива се строителната дейност на Омуртаг, чрез разказ и изображения
от: http:// ziezi.net/sarmizigetusa. html; http://www.kroraina.com/fadlan/pliska.html. Учениците
наблюдават останки от крепостната стена на Плиска, от голямата базилика, изображения на
Мадарския конник и двореца на хан Крум.
IV. Фаза: „Рефлексия”
Попълва се сравнителна таблица, в която се посочват най-значимите постижения на първите
български владетели.
Аспарух Крум Омуртаг
Методи за проверка и оценка: Използват се задачи 2 и 3 от учебната тетрадка, в които
учениците самостоятелно попълват липсващи думи от текст и откриват имената на владетелите
по описание за направеното от тях.

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
17 яну 2020 в 11:49 студент на 30 години от Плевен - Педагогически колеж към ВУ "Св.Св.Кирил и Методий", факулетет - Педагогика, специалност - НУП, випуск 2018
08 яну 2020 в 18:00 студент на 24 години от Велико Търново - ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий", факулетет - Педагогически, специалност - ПНУП, випуск 2019
03 яну 2020 в 12:28 родител
02 яну 2020 в 22:55 студент на 42 години от Хасково - Филиал "Икономика и управление" към УНСС- София, факулетет - икономически, специалност - Счетоводство и контрол, випуск 2015
07 май 2019 в 13:21 ученик на 22 години от Стара Загора - ТГ "Княз Симеон Търновски", випуск 2016
07 апр 2019 в 20:38 студент на 41 години от Стара Загора - Тракийски университет, факулетет - Педагогически факултет, специалност - Предучилищна и начална училищна педагогика, випуск 2018
05 апр 2019 в 14:27 студент на 23 години от Благоевград - Югозападен университет "Неофит Рилски", факулетет - Педагогически факултет, специалност - НУПЧЕ, випуск 2019
 
Подобни материали
 

Славяни. Произход, разселване и идването им на Балканския полуостров

01 апр 2006
·
851
·
8
·
1,403
·
1,892
·
2

Славяни. Произход, разселване - поминък и обществен живот, уръдия на труда, вярвания, заселване на Балканския полуостров и последици.
 

Герба на България

28 юли 2007
·
240
·
6
·
149
·
197
·
1

Развитието на българския герб през годините в картинки........
 

Теми по История на България

16 апр 2008
·
1,451
·
13
·
11,683
·
1,906
·
1
·
1

Прабългари и славяни през епохата на "Великото преселение на народите" (ІV-VІІ в.. Основаване и начално развитие на българската държава при хан Аспарух и хан Тервел. Териториално разширение и централизация на България през първата половина на ІХ в...
 

Академичните институции и интелектуалците във Византия

27 дек 2007
·
63
·
9
·
2,102
·
25
·
1

Плод на всяка образователна система, независимо от нейния характер, е създаването на слой от интелигенция и в това отношение Византия не прави изключение.
 

Славяни - бит и култура

02 ное 2006
·
565
·
3
·
656
·
106

Славяните принадлежат към многобройното семейство на индоевропейските народи...
1 2 3 4 5 » 11
 
Онлайн тестове по Човекът и обществото
Изходно ниво по Човекът и обществото за 3-ти клас
изходен тест по Човекът и обществото за Ученици от 3 клас
Тестът съдържа 11 въпроса, всеки от които има само по един верен отговор. Въпросите са над двете основни изучавани области: 1. Ориентирам се на географската карта и 2. Познавам историята на своя народ.
(Много лесен)
11
178
1
11.04.2017
Тест по човекът и обществото за 4-ти клас
входен тест по Човекът и обществото за Учители от 4 клас
Входен тест за учениците от 4 клас за проверка на знанията им по предмета Човекът и обществото. Всички въпроси имат само един верен отговор.
(Много лесен)
13
238
1
03.07.2013
» виж всички онлайн тестове по човекът и обществото

Урок по Човекът и обществото

Материал № 1322767, от 16 юни 2018
Свален: 33 пъти
Прегледан: 55 пъти
Предмет: Човекът и обществото
Тип: Урок
Брой страници: 3
Брой думи: 575
Брой символи: 3,595

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Урок по Човекът и обществото"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Евелина Владимирова
преподава по Човекът и обществото
в град София
с опит от  2 години
33

Ралица Василева
преподава по Човекът и обществото
в град Варна
с опит от  26 години
126

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения