Големина на текста:
ПЛАНКОНСПЕКТ НА УРОК
По Човекът и обществото
Предмет: Човекът и обществото.
Тема: Българите в Османската империя през XV – XVIII век.
Вид на урока: Урок за нови знания
Клас: IV клас
Място: Ядро: Човекът и неговата среда
Водещи цели:
?Да се въведат общи познания за Османската империязавоевания,
уредба, роля на исляма в държавата.
?Да се разбере и осмисли драстичната промяна за българите след
унищожаването на държавността.
?Да се изяснят механизмите за съхраняването на българите като
етническа общност под чужда власт.
?Да се въведат знания за етническите и религиозните общности,
съжителствали в българските земи в рамките на Османската империя
чрез фрагменти от тяхната история, за да се разбере и осмисли от
учениците на достъпно ниво ролята на религията за културното
своеобразие.
?Да се представят пространствата и формите на общуване между
различните общности като основа за културното многообразие на
България и Балканите в наши дни
Очаквани резултати на ниво учебна програма:
?Разбира ролята на религията за културното своеобразие.
?Разбира и приема своеобразието на културата на различните
етнически общности.
?Проявява емпатия.
Урокът покрива:
Ядро 2, Стандарт 1: Знае ролята на езика, религията и традициите за
съхраняването и развитието на българския народ. Разбира значимостта на
религията в живота на хората.
Принципи: Нагледност, съзнателност, активност, достъпност, системност,
последователност, индивидуален подход.
Методи и форми: фронтална работа, беседа, групова работа,
самостоятелна работа, устно изложение на учителя, обяснение, работа с
илюстративния материал.
Ресурсно осигуряване: учебник, учебна тетрадка, дъска, маркери и др.
ХОД НА УРОКА:
Равнища в
урока
Дейност на учителя Дейност на
учениците
Врем
етрае
не
I. Регулативно-
подготвителен
компонент
- Добър ден, деца.
-Деца хайде да си припомним къде възниква
османската империя? През кой век те
навлизат на Балканите? Кой цар управлява
по това време в България?
Защо според вас османските турци са успели
да завладеят България? Как се е отразило
това на българите?
-Добър ден.
Отговарят.
Беседа по
задаваните
въпроси.
5
минути
II. Емпирико-
теоретичен
компонент
Днес урокът е свързан с българите в
Османската империя през XV – XVIII век.
Запишете в тетрадките името на урока.
1
минута
III. Практико-
приложен
.-Отворете учебника на страница 43.
Разгледайте картата, кои страни са завладени
от османските турци?
-Точно така. За три столетия с неспирни
успешни войни от малко княжество в
Анадола (Мала Азия) държавата на
османските турци се превръща в империя на
три континента, по-голяма дори от Римската
империя. През XV в. Превзели
Константинопол и го превърнали в своя
столица с името Инстамбул.
-Запишете в тетрадките първа точка
Империята на османците.
Начело на тази огромна империя стоял
султанът. Вижте снимката на страница 42.
Султан Сюлейман, наричан още
Великолепния или Законодателя, по негово
време империята изживяла своя най-голям
Отварят
учебника
Вдигат ръка,
посоченото дете
отговаря.
Записват
31
минути

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
16 ное 2020 в 10:18 потребител на 26 години
14 ное 2020 в 13:20 ученичка на 26 години от Пловдив - СОУ "Св. Паисий Хилендарски", випуск 2013
09 ное 2020 в 17:03 студент на 20 години от София - СУ "Св. Климент Охридски", факулетет - Исторически факултет, специалност - История, випуск 2020
08 ное 2020 в 22:12 ученик на 17 години от Генерал Тошево - СОУ "Никола Йонков Вапцаров", випуск 2022
06 ное 2020 в 20:18 учител на 43 години
13 окт 2020 в 16:52 родител на 41 години
08 окт 2020 в 14:36 студентка на 40 години от Стара Загора - Тракийски университет, факулетет - Педагогически факултет, специалност - Специална педагогика, випуск 2018
30 сеп 2020 в 20:20 студент на 36 години от Стара Загора - Тракийски университет, факулетет - Педагогически факултет, специалност - ПНУП, випуск 2017
17 сеп 2020 в 13:45 студент на 53 години от София - Югозападен Университет " Неофит Рилски", випуск 2021
14 сеп 2020 в 16:57 студентка на 28 години от Силистра - СА "Д.А.Ценов"
 
 
Онлайн тестове по Човекът и обществото
Изходно ниво по Човекът и обществото за 3-ти клас
изходен тест по Човекът и обществото за Ученици от 3 клас
Тестът съдържа 11 въпроса, всеки от които има само по един верен отговор. Въпросите са над двете основни изучавани области: 1. Ориентирам се на географската карта и 2. Познавам историята на своя народ.
(Много лесен)
11
204
1
11.04.2017
Българското Възраждане (XVIII-XIX в.)
тематичен тест по Човекът и обществото за Учители от 4 клас
Тест по "Човекът и обществото" за 4-ти клас. Въпросите са от затворен тип и имат само по един верен отговор.
(Много лесен)
14
3
1
2 мин
01.08.2019
» виж всички онлайн тестове по човекът и обществото

План-конспект на урок - Българите в Османската империя

Материал № 1321635, от 05 юни 2018
Свален: 90 пъти
Прегледан: 160 пъти
Предмет: Човекът и обществото
Тип: Урок
Брой страници: 5
Брой думи: 761
Брой символи: 4,720

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План-конспект на урок - Българите в Османската  ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Последно видяха материала