Големина на текста:
Тема: Дивите животни през зимата
Образователно направление:Природен свят
Възрастова група: 5 - 6 години
Образователно ядро: Животински свят
Цели на игровата ситуация:
Образователни: Ориентиране в животинския свят, типичен за условията на
средата, в която живее.
Възпитателни:Овладяване на стратегии за осмисляне ценността наживото
в природата.
Развиващи: Осъзнаване на достъпни причинни връзки - влияние на
природните фактори върху живота и поведението на обекти от живата
природа
Очаквани резултати:
а) Знания: Децата имат конкретни представи за външните особености
на животните, за основните и специфични потребности на животните - вода,
въздух, храна (тревопасни и хищници) и обобщени представи за начина на
защита - използване на укрития, сливане със средата, нападение и др.
б) Умения: Да сравнява видими приззнаци на животни - покритие, части
на тялото, обеснява морфологични признаци на животни съобразно средата на
живот и природозащитна дейност на човека (хранилки).
в) Отношения: Да изразява положително емоционално - оценъчно
отношение към животни - предпочитания, наблюдателност, любопитство и
любознателност.
ПРЕДВАРИТЕЛНА ПОДГОТОВКА:
Къщичка под снега”, „Лакомото мече” , „Палавница”, атлас по биология
Ход на ситуацията:
У: Здравейте деца!
- Сега ще ви прочета откъс от приказка, а вие ще познаете коя е.
Зимата дойде. Сняг заваля. Вредом побеля. Остана заекът без подслон. Легна под един трън в полето. Зъзне,
размишлява: “Сега накъде? Навсякъде зверове, навсякъде враговеРазбира сеще се мре!”.
Поплака си Зайо, поплака, пък заспа от умора под тръна. През нощта снегът валя, валя. Затрупа гори, затрупа
поля. Навред насипа и тръна засипа. Събуди се Зайо. Що да види! В бяла къщичка лежи. С бели стени, с бял
таван. Няма маса, стол, ни печка. Няма дори вратичка. Но вътре топло, светло, нито вее, нито духа.
Зарадва се Зайо. Зашъта. Направи си под снега врата. Ледени стъкла постави. Нищо не забрави. И се
разположи в своя дом. Нощем скита за храна, сутрин се прибира. Следите си крие, никой къщата да не
открие. Така доживя до пролетта, на скрито място, де няма зверове, де няма врагове
У: Да познахте това е приказкатаКъщичка под снега
-Деца, днес ще си припомним как някой диви животни се приготвят за
зимата, къде живият и с какво се хранят.
- Чели сме много приказки за тях и затова искам всички да участват.
- Но нека първо да си припомним кои животни са домашни и кои диви. Да
разгледаме Учебните табла -1, 2 .
- Деца запомнете че, дивите животни се грижат сами за своята защита и
прехрана, а домашните животни не могат да живеят без грижите на хората,
които им осигоряват храна, вода, подслон и подържат тяхната чистота.
--- Какво знаете за вълка?-фиг. 1
Д - /голямо сиво куче/
- Къде живее?
Как се движат вълците през зимата?
Д- / на глутници/
- С какво се хранят?
- Какви животни са вълците ?
Д-/хищни/
- През зимата, когато не могат да си намерят храна те се самоизяждат.
Деца, как вълците се приготвят за зимата?
Какво знаете за мечката? Фиг. 2
Д- / тя е голяма и тромава/ -
Защо има нокти на краката?
- С какво се храни мечката?
- Как се наричат тези мечки, които ядат месо?
Д- /стръвници/
- Къде живее мечката?
Д- / в гъсти гори, в дупки и пещери/
- Какво прави тя през зимата?
Д- / затлъстява и търси удобно място за зимен сън/
У-Кой ще разкаже за лисицата?-фиг. 3
Д-Тя е хитра, тялото и е много гъвкаво има дълга опашка.
Покрита е с козина. Има много силно развито зрение и слух. Тя се храни с
кокошки и зайци. Лисицата яде плячката си далеч от дупката си, за де не я
открият ловците. Те живеят в гъсти гори.
У-– Защо?
У-За заека, кой ще разкаже?-фиг. 4
- Кой ще го опише как изглежда?
- Къде живее?
- С какво се храни?
- Заека спи ли зимен сън?
-Къде зимува?
У- На кое животно космената й покривка се означава каточетина
Д- Дивата свиня (глиган)
У-Дъбовите и букови жълъди са нейна любима храна. Двата кучешки зъба са
големи и стърчат навън от устата и се наричат глиги.
Да разгледаме прил. 1.,и кажете по какво си приличат и по какво се
различават глигана и прасето?

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Дивите животни през зимата

Тема: Дивите животни през зимата. Образователно направление: "Природен свят". Възрастова група: 5 - 6 години. Образователно ядро: Животински свят. Цели на игровата ситуация...
Изпратен от:
Donka Jeliazova
на 2018-05-31
Добавен в:
Уроци
по Човекът и природата
Статистика:
32 сваляния
виж още
Материалът се намира в следните категории:
Уроци по Човекът и природата от Шумен за Студенти от несваляни с 5 страници Други
 
Подобни материали
 

Нашата храна

10 ное 2011
·
121
·
16
·
489
·
259
·
5

Млякото и млечните продукти са едни от най- пълноценните видове храни, познати от древността. Това е първата храна, приемана от бозайниците след тяхното раждане. Млякото е основен източник на високо стойностни белтъчини...
 
Онлайн тестове по Човекът и природата
Изходно ниво по "Човекът и природата" за IV-ти клас
изходен тест по Човекът и природата за Ученици от 4 клас
Тестът е предназначен за проверка на знанията на учениците при завършването на 4-ти клас. Съдържа 20 въпроса, като всички са само с един верен отговор.
(Много лесен)
20
50
1
1 мин
19.12.2018
Входно ниво по Човекът и природата, 6 клас
входен тест по Човекът и природата за Ученици от 6 клас
Тестови задачи за установяване на входното ниво в 6. клас. Всеки въпрос има само един верен отговор.
(Труден)
12
9
1
3 мин
24.01.2020
» виж всички онлайн тестове по човекът и природата

Дивите животни през зимата

Материал № 1321062, от 31 май 2018
Свален: 32 пъти
Прегледан: 66 пъти
Предмет: Човекът и природата
Тип: Урок
Брой страници: 5
Брой думи: 971
Брой символи: 5,191

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Дивите животни през зимата"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Последно видяха материала
Сродни търсения