
1.Образователно направление : Конструиране и технологии
2. Образователно ядро: Обработване на материали, съединяване и свързване
3. Тема: Плик за дядо Коледа
4. Възрастова група: 3та група
5. Цел:
-Натрупване на индивидуален опит чрез изработване на модел по
образец;
-Диференциране на видовете операции и тяхната последователност в
зависимост от материала;
6. Задачи:
-Развиване на умението за изрязване на основа и елементи , прегъване
по пунктирна линия ;
-Развиване на уменията за лепене на готови форми;
-Стимулиране на празнично настроение при децата ;
7.Очаквани резултати:
Умения:
-Показва сръчност и прецизност при изпълнение на действията
-Усъвършенстване на уменията си за рязане и лепене
Отношения:
-Изразява уважение към националните традиции
-Преживява емоционална подготовка за празника, очаква с нетърпение
празничните изненади
Методи:
-показ на образец, действен анализ и насоки;

8. Материали и инструменти: ножица, хартия и лепило
9. Нагледни средства : готов изработен плик и схеми
Ход на ситуацията :
(чува се музика, звучи песента „ Дядо коледа не спал” )
Дядо Коледа не спал
и джуджетата събрал
работа на всички дал
както той си знал. (2)
Дал да режат и лепят
да приготвят както щат
куп играчки за деца
кукли, колелца. (2)
И джуджетата не спят,
чукат, режат, майсторят,
за да има пълен кош
в празничната нощ. (2)
ДУ: Деца, наближава Коледа и всички чакаме подаръци, нали?
(децата отговарят)
ДУ: За да получим подарък, какво трябва да напишем?
(децата отговарят)
ДУ: Да точно така, деца ! Трябва да напишем писмо до Дядо Коледа, за да
знае той какъв подарък желаем. Първото нещо, което трябва да направим е
плик, в който да сложим писмото. За да зарадваме дядо коледа днес ще си
направим много красив плик . Донеса съм ви цветни картонени листи, от
които ще направим плика. А накрая ще изрежете тези елхички, с които ще
украсите вашите пликове. Сега ще ви покажа как се прави:

-Алгоритъм на дейността:
Учителя показва на децата и обяснява, като се спазват етапите:
1.Срязване по непрекъсната линия
2.Прегъване по пунктирните линии