Силвия Денчева
преподава по Литература
в град София
Големина на текста:
План- конспект на урок по литература в IV "г" клас
Тема на урока: Малкият спасител /Георги Райчев/
Вид на урока: за нови знания / възприемане на ново произведение/
Цели на урока:
I. Образователни:
1. Цялостно възприемане на художествен текст.
2. Формиране на умения за възприемане и интерпретация на идейно-
емоционалното съдържание на творбата.
II. Възпитателни:
1. Вникване в нравствено- етическото съдържание на творбата.
III. Задачи:
1. Усъвършенстване на четивните умения
2. Самостоятелна работа с текста
3. Усъвършенстване на уменията за анализ на съдържанието и
обосновка на твърденията
Междупредметни връзки: Български език, Човекът и природата, Изобразително
изкуство
Дата на проведане: 19.03.18 г.
Пореден час: III
Разработила: Милена Куртова-Радева
Ход на урока
Дейност на учителяДейност на ученика
I. Подготвителна част на урока
1. Поздрав от учителя, проверка на
отсъстващите ученици
2. На дъската е начертана кръстословица
Насоки за попълване:
1. Прил. име, м.р , ед.ч- пояснява човек,
който се стреми последователно към
осъществяване на цел.
2. Годишен сезон
3. Съпружеска двойка и живеещите с нея
роднини
4. Естествено съобщество, в което
съжителстват много растения и животни.
5. Чувство и състояние на пълно
удовлетворение.
Коя дума се получи?
Какво означава помощ?
Разбира се, някой който е изпаднал в
нужда, в неволя.
3. Помните ли приказката за неволята?
Какъв съвет дал бащата на синовете си,
1. упорит
2. пролет
3. семейство
4. гора
5. щастие
Помощ
Да помогнеш на някого в нужда, в беда
ако им се счупи колата?
А кой всъщност поправил колата?
II .Основна част
1. Поставяне на темата
Днес ще се запознаем с един разказ, в
който героите срещат неволята, но
исторята завършва с щастлив край заради
упоритостта на едно малко момче.
Малкият спасител
Георги Райчев.
Запишете заглавието в тетрадките за
работа в клас, е забравяйте датата -19.03.
2. Първи прочит от учителя
Отворете читанките на стр. 96. моля да
слушате внимателно и да следите текста.
Как се почувствахте? Развълнувахте ли
се? Какви въпроси ви идват наум след
като чухте разказа? Предлагам да ги
запишем на дъската и в края на часа да им
отговорим.
3. Беседа- проверка степента на
цялостното възприемане на текста:
Кога се случва историята?
Кои са героите?
Къде се развива случката?
Кой помага на Найден да слезе от
дървото?
Как се чувства семейството вечерта?
4. Речникова работа
Да запишем в тетрадките непознати думи:
Склаждам- подреждам
Харман- място за вършитба
Чатал- дървен прът, раздвоен в края си.
Пояс- широка ивица домашно изтъкано
платно за опасване около кръста.
5. Работа върху текста- чрез беседа и
подборно четене
Намерете в текста и прочетете какво
правят хората от селото в началото на
есента.
Да викат неволята.
Самите синове.
Децата изказват въпроси, които ги
вълнуват.
Как успява Бочо да повдигне голямото
дърво, като е толкова малък?
През есента
Бочо, баща му- Найден и майката Кера
В гората
Малкото момче
Щастливо
За какво се използват младите листнати
клони?
Сам ли отива Найден в гората? Защо?
Какво научихме за Бочо от текста?
Прочетете разговора между майката и
бащата
Какво прави бащата на Бочо в гората?
Какво се случва, след като бащата си
отпочива? Посочете с текста!
Как се чувства момчето в този момент?
Какво го съветва баща му да направи
първо?
Какво успява да направи малкото момче
след това?
Струвало ли му е това много усилие?
Намерете словосъчетанията и изрази от
текста, които доказват усилията на
момчето.
Защо Бочо успява да помогне на баща си?
Само баща си ли спасява момчето?
Докажете с текст.
Как оценявате постъпката на Бочо?
На дъската съм записала различни
епитети. Кои от тях се отнасят за Бочо?
Препишете в тетрадките!
Добър
Непослушен
Изпълнителен
Съобразителен
За храна на добитъка пред зимата.
Синът на Найден и Кера, ученик в първи
клас.
Отсича две прави дървета, след това сече
листници
Разтреперва се от страх, чуди се как да
помогне
Да отдръпне брадвата.
Успява да помогне на баща си да слезе на
земята
Потънал в пот, сетни сили, голяма мъка,
половин час се труди, рамото му се
израни.
Защото го обича, защото е привързан към
близките си хора, защото разбира, че баща
му ще загине, ако не му помогне, защото
вижда, че той е единствената надежда за
баща си.
Ученик прочита думите на майката.
Смел е, упорит, постъпил е правилно, като
е помогнал на баща си.
Децата записват и след това четат-
Бочо е........

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

План-конспект на урок по литература в IV "г" клас

План-конспект на урок по литература за 4 клас на учебник по изд.Булвест. Подробно описан с дейност на учителя и дейност на ученика, лично аз съм го писала, проверена съм в този час...
Изпратен от:
Милена Куртова-Радева
на 2018-04-22
Добавен в:
Уроци
по Литература
Статистика:
396 сваляния
виж още
Материалът се намира в следните категории:
Уроци по Литература за Неучащи несваляни с 5 страници Други
 
Домашни по темата на материала
Домашно по литература 8 клас
добавена от hdhw 06.04.2019
0
20
Подобни материали
 

План- конспект на урок по литература за II клас

12 дек 2008
·
736
·
5
·
847
·
1,479
·
1

Езопови басни /”Костенурка и заек”, “Селянинът и неговите синове”/ Вид: Урок за възприемане и осмисляне на литературната творба. Цели: Образователни...
 

План-конспект на урок по литература

12 май 2008
·
1,407
·
10
·
1,257
·
2,441
·
1
·
3

Да открият идейното послание, че приятелството означава взаимност, човечност и сърдечност; да осъзнаят, че приятелството е голямо богатство.
 

"Мъничък свят" Георги Райчев

19 юни 2009
·
94
·
8
·
1,915

Обект на интерес в цялото творчество на писателя, независимо от спорния характер на част от него, става човешката душа - нейният “мъничък свят"....
 

План на урок по литература

29 ное 2009
·
504
·
10
·
1,470
·
1,742
·
2

Разработка на урок по литература за 5 клас на тема "Календари и празници"...
 

Георги Райчев – психоанализа и литература

06 апр 2011
·
96
·
1
·
440
·
159

Героите, сюжети, повестта „Мъничък свят“. Водещи мотиви в разказите и повестите на писателя...
1 2 3 4 5 » 6
 
Онлайн тестове по Литература
Българско Възраждане
тематичен тест по Литература за Ученици от 9 клас
Тестът е за проверка на знанията на учениците. Съдържа въпроси с един верен отговор.
(Лесен)
18
1
1
2 мин
10.08.2020
Поезията на Елисавета Багряна
междинен тест по Литература за Ученици от 12 клас
Теста проверява знанията за творчеството на Елисавета Багряна. Въпросите имат само един верен отговор.
(Лесен)
25
1
13 мин
17.08.2020
» виж всички онлайн тестове по литература

План-конспект на урок по литература в IV "г" клас

Материал № 1316159, от 22 апр 2018
Свален: 396 пъти
Прегледан: 755 пъти
Предмет: Литература
Тип: Урок
Брой страници: 5
Брой думи: 757
Брой символи: 4,276

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План-конспект на урок по литература в IV "г" клас"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Ирен Кълвачева
преподава по Литература
в град Пловдив
с опит от  3 години
302 25

Силвия Денчева
преподава по Литература
в град София
с опит от  30 години
157 7

виж още преподаватели...
Последно видяха материала