
ПЛАН – КОНСПЕКТ
НА УРОК ПО МАТЕМАТИКА
ЗА I КЛАС
(Урок № 34)
Тема на урока: Числото 9.
Учебник: изд. “Анубис”; авторски колектив – Т. Витанов, Г. Кирова
Вид на урока: за нови знания
Цели на урока: Да се формира понятието „числото девет” и се въведе неговия знак-
цифрата 9
1 .Образователни: Допълване на числовата редица с числото 9, формиране на
умения за четене и пасане на 9, броене в прав и обратен ред, сравняване на числата до
9
2 Развиващи: Да се съдейства за развитие на наблюдателността, развиване на
понятието „редица на естествените числа”, усъвършенстване на умението за броене и
сравняване.
3. Възпитателни: възпитаване в любознателност към математиката и желание за
нейното изечаване.
Методи, форми и средства на обучение:
а/методи: устно смятане, беседа, упражнение, самостоятелна работа
б/форми:колективна и индивидуална
в/средства на обучение:компютър, стихотворение за числото 9, индивидуални
дидактически материали, сметало, учебник, учебна тетрадка
Подготовка за урока:
-на учителя- подготвил е задачи за устно смятане, подходящо стихче
-на учениците- подготвили са самостоятелно домашните си работи и необходимите
учебници и тетрадки.
Основни понятия: число девет, цифра 9, количествено и редно значение на числото.
Ход на урока
Основни
компоненти на
урока
Дейности на учителя Дейности на
учениците
Забележка
1.Организация
на класа за
работа
-Добър ден, ученици!
Седнете, готови ли сте за
работа? В края на часа ще
събера тетрадките, за да
проверя как сте се справили с
домашната работа
Индивидуална
проверка на
домашната
работа

2.Актуализация
на опорните
знания и минал
опит
И понеже много обичате
игрите, предлагам да играем
на „Мълчанка”. Извадете
картончетата с цифрите. (На
дъската се написва задача от
изучените случаи, децата
решават наум и по сигнал
едновременно всички вдигат
картонче с отговора. Това се
повтаря няколкократно.
Пресметнете сбора на
числата
6 и 2 5 и 3 7 и 1
5 и 2 4 и 2 3 и 4
Намерете разликата на числата
7 и 3 6 и 4 6 и 5
8 и 5 7и 6 8 и 2
Едното събираемо е 5, а
другото 1. Намерете сбора.
Кажете числото с 2 по-малко
от 6
Числото с 3 единици по-
голямо от 5.
Числото между 6 и 8
Ани е на 4 години, а брат й е с
2 години по-голям. На колко
години е брат й?
Ще ви кажа една гатанка.Ще
Учениците
пресмятат, а
учителят показва
задачите на
дъската от
начертаната
„мълчанка”
Четири
Четири
Осем
Седем
Шест
Намиране на
сбор и разлика
на две числа
Решаване на
текстова
задача с едно
пресмятане

3.Съобщаване на
темата.
Мотивация
откриете отговора эв учебника
на стр. 42, най-горе на
картината.
Голям кошер с пчели:
през лятото утихва,
през зимата оживява .
Що е то?
Къде са те?
Има ли за всеки ученик маса?
Дали ще има за всеки чашка?
Има ли за всеки ученик чашка?
Тогава какво можем да кажем
за учениците и чашките?
Пребройте колко са чашките.
Колко са чинийките?
След като и чашките и
чинийките са 9, тогава какво
можем да кажем за тях?
С какво обичат да си играят
котетата?
Колко са кълбетата?
Днес ще се запознаем с
числото 9, ще се научим да
пишем красиво цифрата 9.
Колко са монетите с левовете?
-5. А каква е общата им
стойност – 9
Отговор-
училището
В столовата
Учениците са
повече от масите
Свързват децата
с чашка
Има
Че учениците са
толкова, колкото
са чашките
Чашките са 9
чинийките са 9
Че чашките и
чинийките са
поравно.
С кълбото
прежда
Девет
Установява се
съответствие
между
количества
чрез
илюстрацията