Любка Кунчева
преподава по Педагогика
в град Варна
Големина на текста:
План-конспект на урок по Технологии и предприемачество
VI клас
Учител:
……………………………………………………………………………………………………………
……………..
I:.Тема КАЧЕСТВО НА ПРОДУКТИТЕ И ЕРГОНОМИЯ
II.Дата:10.10.2017г
III.За нови знания
IV.Клас:VI - I-ва група
Брой ученици:16
Присъстващи:16
Отсъстващи:няма
Пореден час:VI-ти
V. Цели:
- Усвояване на знания за критерии и показатели за качество на изделията;
- Формиране на умения за представяне на аргументи за оценяване на качеството на изделията;
- Формиране на умения за оценяване на идейни проекти според конструктивни и ергономични
изисквания.
VI. Очаквани резултати:
- Познава критерии и показатели за качество на изделията;
- Представя аргументи за оценяване на качеството на изработено изделие;
- Оценява идейни проекти според конструктивни и ергономични изисквания.
VII.Понятия: качество, оценка на качеството, стандарти за качество; ергономия.
VIII.Вътрешнопредметни връзки: технологии и предприемачество в начален етап и пети клас –
оценяване и самооценяване на изработените изделия, свойства на материалите и определянето
им, анализиране на конструкции, информационни технологии познава възможностите за
комуникации в реално време, познава и спазва правилата за безопасно поведение в интернет,
създаване на файлова структура, копиране и преместване на файлове и папки.
IX.Междупредметни връзки:
с човек и природа предмети и изделия от различни материали, свързва приложението на
веществата с техните свойства;
с математика измерване с различни уреди и инструменти, изработване на схеми, таблици,
карти;
с български език – назовава, описва, характеризира обекти, процеси и явления;
с изобразително изкуство познава цветовете и тяхното въздействие и въздействието на
светлината;
X.Методи-беседа, диалог, работа по групи, дискутиране върху изискванията на произ- водители,
разпространители и потребители за качеството на различни продукти. извличане на изводи
XI.Нагледни средства:работа с текст от учебника,различни артикули безалкохолни
напитки,закупени от магазин срещу училището.
XII.Ход на урока:
1.Актуализиране на знанията от миналия урок-Изобразяване на разрези и сечения.Урокът започва
с фронтална беседа,като учителя задава въпроси и очаква отговори,свързани с учебното
съдържание от предходния урок.
2.Въвеждане на новата тема
Учителят въвежда новата тема чрез беседа.Отнася въпроси към учениците,свързани с избора на
предлагани продукти в магазина,с изискванията към тях.Той обобщава техните отговори и
записва темата на урока на дъската и плана към него.
Темата насочва към разбиране, че качеството на един продукт е съвкупност от важни съществени
свойства, белези и особености.Разглеждат се продукти и тяхното качество, обсъждат се различни текстове
за качеството им върху етикетите за съдържание на захар, консерванти, за количеството, вида на
опаковката, за означаването на стандарта и други. Дава се възможност на учениците да се запознаят с
текста от учебника и дискутират върху изискванията на производители, разпространители и потребители
за качеството на различни продукти.Учителят е поставил нагледно 4 артикула безалкохолни
напитки.Разделя учениците на 2 групи и им дава възможност да влязат в ролята на оценители, за да
определят качеството на всеки продукт по предварително изготвени критерии.
Урокът продължава със запознаване на учениците с Ергономията като наука и примери за предмети и
вещи от бита.
XIII.План на урока
1.Kачество на продуктите
2.Критерии за оценяване на продуктите
3.Ергономията като наука
XIV.Затвърждаване
Учениците сами да оценят качеството на избрани продукти по критерии,изработени от самите
тях.
XV.Обобщение
Урокът завършва с обобщителна част,в която учителят припомня изучените понятия.Използва
въпроси към учениците.
Кой продукт за вас е качествен?
Какви съвети бихте дали на производителите?
Как се наричат уредите,предметите,инструментите,които са направени или могат да се
настройват според ръста и анатомичните особености на човека
XVI.Преценка на работата на учениците и оценка.
Учителят дава оценка за работата на групата като цяло,а на активните ученици,взели
участие в урока –поставя оценки в бележниците
-ПЛАН КОНСПЕКТ
НА УРОК ЗА НОВИ ЗНАНИЯ ПО ФРЕНСКИ ЕЗИК
9 КЛАС
17.11.2017 .Дата на провежданегод
: ТЕМА Les hommes sont difficiles ( Мъжете са капризни)
Учител:
……………………………………………………………………………………………………………
………………………………….
Учебник:Panorama1
II.Дата:17.11.2017г
III.Клас:IX - група
Брой ученици:16
Присъстващи:
Отсъстващи:
Пореден час:I-ви
IV. : Тип на урока за нови знания
V. :Вид на урока ( )комбиниранлексикалени граматически
VI. : Цел на урока
- : Образователна Усъвършенстванена лексиката от предходния урок ивъвеждане на нова
, a, лексика свързана с темата за вкусовете и предпочитанията на хоратусвояване на спрежението
на глагол от III-та група-SAVOIR-зная,в сег.време
- Развиваща . Подобряванена четенето и произношението Формиране на фонематичен слух и на
.навицизаслушане с разбиране
-: Възпитателна Толерантност и респект към чуждакултура
VII. : Методи , ,,, - четене наблюдение обяснения повторение нагледни методиснимков материал от
учебника
VIII. : Междупредметни връзки ,Български език Музика
IX.Очаквани резултати:
Учениците да усвоят основната лексика и фрази,свързани с вкусовете към различните
алкохолни и безалкохолни напитки
Да усвоят и прилагат глагола Savoir-зная в изречения.
X.Ход на урока
1.Организация на класа за работа(поздрав на фр.език-Bonjour les eleves!Comment ca va?
-проверка на присъствие-Il y a des absents?
2.Проверка на дом.работа-(Да състaвят кратък диалог по картинките от стр.12)Учителят
проверява дом.работа на учениците и коригира допуснатите грешки.
3.Проверка на знанията от предходен урок.Припомня устно спрежението на глагола
„Aimer”-обичам,след което посочва ученик да го запише на дъската.
4.Учителят подканва учениците да отворят учебниците на стр.14 и да запишат новата
тема на урока:Ouvrez les manuels-page 14 et ecrivez le titre de notre lecon!
Учителят записва темата на дъската.
„Les homes sont difficiles” се прочита от учителя при отворени учебници.След прочита,
той задава няколко контролни въпроса,за да провери до каква степен текстът е разбран
от учениците.
Например:Vous comprenez le texte?Ou sont Margot,Carine et Vincent?Que font-ils?
Учителят прочита още веднъж текста .Записва новите думи на дъската:
Savoir-зная,
un aperitif-aперитив,

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
15 окт 2021 в 08:27 студент на 36 години от Благоевград - Югозападен университет "Неофит Рилски", факулетет - Педагогически, специалност - Предучилищна и начална училищна педагогика, випуск 2022
 
 
Онлайн тестове по Предприемачество
Предприемачество
изходен тест по Предприемачество за Ученици от 11 клас
Изходно ниво по предприемачество за ЗИП в 11. клас по старата учебна програма. Може да се ползва и по новата програма. Включените въпроси имат само един верен отговор.
(Лесен)
11
4
1
3 мин
20.08.2020
Тест по предприемачество на тема: Предприемаческият план
тематичен тест по Предприемачество за Студенти от 3 курс
Тест по Предприемачество и малък бизнес върху тема №10 „Предприемаческият план“. Всички въпроси имат само един верен отговор.
(Лесен)
19
47
1
1 мин
12.09.2013
» виж всички онлайн тестове по предприемачество

План-конспект на уроци по Предприемачество и френски език

Материал № 1312757, от 20 мар 2018
Свален: 120 пъти
Прегледан: 474 пъти
Предмет: Предприемачество, Икономика
Тип: Урок
Брой страници: 4
Брой думи: 999
Брой символи: 6,092

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План-конспект на уроци по Предприемачество и фр ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Любка Кунчева
преподава по Педагогика
в град Варна
с опит от  10 години
96

Марио Мънков
преподава по Предприемачество
в град София
с опит от  2 години
1 394

виж още преподаватели...
Последно видяха материала