Големина на текста:
ПЛАНКОНСПЕКТ
на урок по Изобразително изкуство за IV клас
Ядро: Зрител и творба
Учебен проблем: Народно творчество, Народни художествени занаяти
Тема : Народна носия
Клас: 4
Цели:
1.Запознаване с декоративна композиция и със свързването на декоративните
елементи в носията.
Задачи:
1.Изразяване на емоционално отношение при възприемане на народното творчество;
2.Затвърдяване на умението за разкриване на основните линии, цветове, форми при
народната носия, шевица;
3.Усвояване на начални знания и умения за декоративна композиция .
4.Изобразяване на богатството на българските носии или отделни елементи от тях.
5.Затвърдяване на уменията на учениците за работа в екип.
6.Възпитава чувства и усет към красивото чрез произведения на народното
творчество.
Очаквани резултати:
1.Планира и организира изпълнението на поставената задача;
2.Ученикът да разбира елементите на народната носия, на орнаментите.
3.Да умее да интерпретира собственото си виждане за народна носия.
4.Да покаже собствен стил като рисува носия с характерните орнаменти
( геометрични, растителни).
Основни дейности:
1.Учениците се запознават с различни визуални средства (снимки, картини),
свързани с народната носия, богато украсена с различни орнаменти.
2.Дискусия върху частите на народната носия, цветовете и фигурите при
орнаментите в носията.
3.Учениците да представят устно впечатленията от произведенията на народното
творчество.
4.Рисуване на народна носия.
Ключови понятия: народно творчество,носия, шевица,орнамент.
Необходими материали: блок за рисуване, бои, плоска четка, флумастери, моливи.
Тракийски университетСтара Загора
Педагогически факултет
Издание:1.0
Вид на документа:
Оперативен документ
на документа:
7.5.1 _OD_1.2.11_PF
В сила от:14.09.2011
Име на документа
ПЛАН-КОНСПЕКТ
Страница:
1 от 13
Методи: беседа, наблюдение, демонстрация, групова работа, обяснение, корекция.
Междупредметни връзки: човек и природа, български език и литература.
Ход на урока:
Поздрав към учениците.
Проверка на готовността за работа и налични материали.
На дъската са написани следните думи: калпак, забрадка, риза, елек, пояс,
потури,сукман, престилка,навуща.
П: Прочетете написаните думи. С какво ги свързвате?
У: Това са части на народна носия.
П: Точно така.Браво! Днес ще разгледаме именно народната носия като една най-
забележителните творби на народното творчество. Народната ни носия е била вид
документ за самоличност. По отличителните й белези е можело да се разбере от коя
област идва даден човек, от кой род е и дори дали е семеен, или не. Шевиците по
дрехите не били просто шарки, а древни мотиви предавани от поколение на поколение.
Съобщаване на темата.
П: Къде днес можем да срещнем хора, облечени в народни носии?
У: На различни празници, фолклорни фестивали.
П: Носията е традиционно облекло, което имала специфично значение във
всекидневните и празнични дейности на българина. Днес, както сами казахте, народните
носии не са всекидневно облекло, а празнично.Обличаме ги, когато трябва да
представим красотата на нашето народно творчество.(На учениците се представят
материали на различни носии ( мъжки и женски) от Тракия , на шевици. Води се
дискусия върху разгледаните материали.)
П:Кои цветовете на отделните части на женската и мъжката носия?
У: Риза- бяла; сукман- черен, кафяв, червен; забрадкабяла, червена; елек- червен,
черен; потури- черни, кафяви.
П: . Всеки регион на България има своя носия с характерни мотиви, които не се
повтарят никъде другаде. По кои части на носията има украса?
У: Украса по пазвата, краища на ръкави, поли, престилка.
П: Коя част на българската народна дреха е най- пищна?
У: Престилката.
П: Разглеждайки украсата по носията, може ли да определите с какви елементи е
украсена носията?
У: С цветя, геометрични фигури.
П: Да, точно така, орнаментите могат да бъдат с различни елементи- растения,
клони, плодове, линии, триъгълници, ромбове, квадрати, кръгове с различна големина.А
как са разположени орнаментите- повтарят ли се или са разнообразни?
У: Орнаментите се повтарят .
П: Една или няколко шарки се повтарят в дълга редица.Основните цветове, които се
използват в направата на шевицата са червено и зелено върху бяла основа ( ризата).Но
има и шевици, в които са използвани и синьо, жълто, оранжево и розово. (Демонстрация
на няколко стилизирани елемента.Показване на готов образец на различни шевици и
Страница 2 от 13
рисунка на народна носия. Коментира се разположението на фигурата на листа и
пропорциите на тялото).
П: Обърнете внимание къде са разположени орнаментите, как се повтарят
елементите в шевицата, на цветовете- ярки и наситени.Като имате предвид всички тези
особености на народната носия, се опитайте да нарисувате народната носия, която си
представяте и такава, с която бихте искали да отидете на празник.
Самостоятелна работа на учениците.
П: Наблюдава, извършва корекции ( общи, групови и индивидуални) и стимулира
творчеството.
Конферанс:
Преглед и оценка на готовите рисунки.
Обобщена преценка на резултатите:
Днес работихте добре.Проявихте старание, сръчност, оригиналност и направихте
много хубави носии.Вземете и ги покажете на вашите роднини, за да се гордеят, че сте
успели да се докоснете до духа на народното творчество.
Страница 3 от 13

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
30 ное 2022 в 11:36 потребител
 
Подобни материали
 

План на урок по изобразително изкуство в НУ

19 мар 2010
·
1,687
·
3
·
549
·
4,128
·
9

план-конспект на урок по изобразително изкуство в началното училище на тема "Пейзаж от пластилин"...
 

План-сценарий на урок по изобразително изкуство

12 яну 2011
·
1,899
·
6
·
1,205
·
4,614
·
8

на урок по Изобразително изкуство за 3 клас 1. Тема : 2. Дата: м. март (24-та учебна седмица) 3. Вид на урока: Урок за разработване и усвояване на нови знания 4. Методически комплекс: Изобразителни материали и техники...
 

Тестови въпроси по изобразително изкуство

24 юни 2008
·
145
·
8
·
1,292

Въпроси за тест по изобразително изкуство върху втора и трета глава от книгата "Детето и творбата". Верните отговори са посочени с зелен цвят.
 

Изкуството на Древна Гърция

13 мар 2009
·
459
·
11
·
2,544
·
570
·
1

Материалът представя развитието на архитектурата, скулптурата и изобразителното изкуство в Древна Гърция....
 

Урок по изобразително изкуство за втори клас - "Весели рисунки"

10 яну 2010
·
539
·
3
·
462
·
1,090
·
3
·
1

I.Организационна част: Учител: Добър ден, ученици! Седнете. Казвам се госпожа Шабан и ще ви преподавам този час.Има ли отсъстващи за часа? Пригответе се за работа...
1 2 3 4 5 » 11
 
Онлайн тестове по Изобр. изкуство
Стилове и етапи в историята на европейското изкуство - част 3
изпитен тест по Изобр. изкуство за Студенти от 2 курс
Проект за тест на тема Стилове и етапи в историята на европейското изкуство. За историята на изкуството, специализираният език на изкуството, изобразителноизразни елементи, илюзията за пространство, композиция, художествено съдържание и форма. Тестът съдържа 25 затворени въпроса, всеки от които изисква един верен отговор.
(Лесен)
25
9
1
6 мин
26.02.2015
История на изкуството
матура тест по Изобр. изкуство за Ученици от 12 клас
Общо подбрани въпроси за матурата по "История на изкуството". Част от тези въпроси се паднаха на матурата 2018 г. на НГПИД "Академик Д. Узунов'' град Казанлък. Включени са само въпроси от затворен тип, с един верен отговор.
(Лесен)
22
10
1
3 мин
15.07.2019
» виж всички онлайн тестове по изобр. изкуство

Урок по изобразително изкуство

Материал № 1310456, от 24 фев 2018
Свален: 1,260 пъти
Прегледан: 2,898 пъти
Предмет: Изобр. изкуство
Тип: План
Брой страници: 13
Брой думи: 2,140
Брой символи: 13,029

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Урок по изобразително изкуство"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Миглена Цвяткова
преподава по Изобр. изкуство
в град София
с опит от  4 години
23

Михаил Николов
преподава по Изобр. изкуство
в град София
с опит от  24 години
70

виж още преподаватели...
Последно видяха материала