Големина на текста:
ПЛАНКОНСПЕКТ
на урок по Изобразително изкуство за IV клас
Ядро: Зрител и творба
Учебен проблем: Народно творчество, Народни художествени занаяти
Тема : Народна носия
Клас: 4
Цели:
1.Запознаване с декоративна композиция и със свързването на декоративните
елементи в носията.
Задачи:
1.Изразяване на емоционално отношение при възприемане на народното творчество;
2.Затвърдяване на умението за разкриване на основните линии, цветове, форми при
народната носия, шевица;
3.Усвояване на начални знания и умения за декоративна композиция .
4.Изобразяване на богатството на българските носии или отделни елементи от тях.
5.Затвърдяване на уменията на учениците за работа в екип.
6.Възпитава чувства и усет към красивото чрез произведения на народното
творчество.
Очаквани резултати:
1.Планира и организира изпълнението на поставената задача;
2.Ученикът да разбира елементите на народната носия, на орнаментите.
3.Да умее да интерпретира собственото си виждане за народна носия.
4.Да покаже собствен стил като рисува носия с характерните орнаменти
( геометрични, растителни).
Основни дейности:
1.Учениците се запознават с различни визуални средства (снимки, картини),
свързани с народната носия, богато украсена с различни орнаменти.
2.Дискусия върху частите на народната носия, цветовете и фигурите при
орнаментите в носията.
3.Учениците да представят устно впечатленията от произведенията на народното
творчество.
4.Рисуване на народна носия.
Ключови понятия: народно творчество,носия, шевица,орнамент.
Необходими материали: блок за рисуване, бои, плоска четка, флумастери, моливи.
Тракийски университетСтара Загора
Педагогически факултет
Издание:1.0
Вид на документа:
Оперативен документ
на документа:
7.5.1 _OD_1.2.11_PF
В сила от:14.09.2011
Име на документа
ПЛАН-КОНСПЕКТ
Страница:
1 от 13
Методи: беседа, наблюдение, демонстрация, групова работа, обяснение, корекция.
Междупредметни връзки: човек и природа, български език и литература.
Ход на урока:
Поздрав към учениците.
Проверка на готовността за работа и налични материали.
На дъската са написани следните думи: калпак, забрадка, риза, елек, пояс,
потури,сукман, престилка,навуща.
П: Прочетете написаните думи. С какво ги свързвате?
У: Това са части на народна носия.
П: Точно така.Браво! Днес ще разгледаме именно народната носия като една най-
забележителните творби на народното творчество. Народната ни носия е била вид
документ за самоличност. По отличителните й белези е можело да се разбере от коя
област идва даден човек, от кой род е и дори дали е семеен, или не. Шевиците по
дрехите не били просто шарки, а древни мотиви предавани от поколение на поколение.
Съобщаване на темата.
П: Къде днес можем да срещнем хора, облечени в народни носии?
У: На различни празници, фолклорни фестивали.
П: Носията е традиционно облекло, което имала специфично значение във
всекидневните и празнични дейности на българина. Днес, както сами казахте, народните
носии не са всекидневно облекло, а празнично.Обличаме ги, когато трябва да
представим красотата на нашето народно творчество.(На учениците се представят
материали на различни носии ( мъжки и женски) от Тракия , на шевици. Води се
дискусия върху разгледаните материали.)
П:Кои цветовете на отделните части на женската и мъжката носия?
У: Риза- бяла; сукман- черен, кафяв, червен; забрадкабяла, червена; елек- червен,
черен; потури- черни, кафяви.
П: . Всеки регион на България има своя носия с характерни мотиви, които не се
повтарят никъде другаде. По кои части на носията има украса?
У: Украса по пазвата, краища на ръкави, поли, престилка.
П: Коя част на българската народна дреха е най- пищна?
У: Престилката.
П: Разглеждайки украсата по носията, може ли да определите с какви елементи е
украсена носията?
У: С цветя, геометрични фигури.
П: Да, точно така, орнаментите могат да бъдат с различни елементи- растения,
клони, плодове, линии, триъгълници, ромбове, квадрати, кръгове с различна големина.А
как са разположени орнаментите- повтарят ли се или са разнообразни?
У: Орнаментите се повтарят .
П: Една или няколко шарки се повтарят в дълга редица.Основните цветове, които се
използват в направата на шевицата са червено и зелено върху бяла основа ( ризата).Но
има и шевици, в които са използвани и синьо, жълто, оранжево и розово. (Демонстрация
на няколко стилизирани елемента.Показване на готов образец на различни шевици и
Страница 2 от 13
рисунка на народна носия. Коментира се разположението на фигурата на листа и
пропорциите на тялото).
П: Обърнете внимание къде са разположени орнаментите, как се повтарят
елементите в шевицата, на цветовете- ярки и наситени.Като имате предвид всички тези
особености на народната носия, се опитайте да нарисувате народната носия, която си
представяте и такава, с която бихте искали да отидете на празник.
Самостоятелна работа на учениците.
П: Наблюдава, извършва корекции ( общи, групови и индивидуални) и стимулира
творчеството.
Конферанс:
Преглед и оценка на готовите рисунки.
Обобщена преценка на резултатите:
Днес работихте добре.Проявихте старание, сръчност, оригиналност и направихте
много хубави носии.Вземете и ги покажете на вашите роднини, за да се гордеят, че сте
успели да се докоснете до духа на народното творчество.
Страница 3 от 13

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Урок по изобразително изкуство

Урок по изобразително изкуство за първи клас, предназначен за студенти...
Изпратен от:
Ayceto
на 2018-02-24
Добавен в:
Планове
по Изобр. изкуство
Статистика:
691 сваляния
виж още
 
Подобни материали
 

План на урок по изобразително изкуство в НУ

19 мар 2010
·
1,366
·
3
·
549
·
3,010
·
9

план-конспект на урок по изобразително изкуство в началното училище на тема "Пейзаж от пластилин"...
 

План-сценарий на урок по изобразително изкуство

12 яну 2011
·
1,523
·
6
·
1,205
·
3,499
·
10

на урок по Изобразително изкуство за 3 клас 1. Тема : 2. Дата: м. март (24-та учебна седмица) 3. Вид на урока: Урок за разработване и усвояване на нови знания 4. Методически комплекс: Изобразителни материали и техники...
 

Тестови въпроси по изобразително изкуство

24 юни 2008
·
145
·
8
·
1,292

Въпроси за тест по изобразително изкуство върху втора и трета глава от книгата "Детето и творбата". Верните отговори са посочени с зелен цвят.
 

Изкуството на Древна Гърция

13 мар 2009
·
431
·
11
·
2,544
·
503
·
1

Материалът представя развитието на архитектурата, скулптурата и изобразителното изкуство в Древна Гърция....
 

Урок по изобразително изкуство за втори клас - "Весели рисунки"

10 яну 2010
·
483
·
3
·
462
·
892
·
1

I.Организационна част: Учител: Добър ден, ученици! Седнете. Казвам се госпожа Шабан и ще ви преподавам този час.Има ли отсъстващи за часа? Пригответе се за работа...
1 2 3 4 5 » 11
 
Онлайн тестове по Изобр. изкуство
Тест по Изобразително изкуство за 6-ти клас
междинен тест по Изобр. изкуство за Ученици от 6 клас
Тестът е междинен и съдържа 10 въпроса, всеки от които има само един верен отговор. Предназначен е за ученици от 6-ти клас и покрива материала от първия срок, изучен по Изобразително изкуство.
(Лесен)
10
92
1
04.11.2016
Методика на обучението по изобразително изкуство в детска градина
тематичен тест по Изобр. изкуство за Студенти от 1 курс
Примерен тест по методика на преподаването на изобразително изкуство в детска градина. Всеки въпрос има само един верен отговор.
(Лесен)
30
4
1
11 мин
12.07.2019
» виж всички онлайн тестове по изобр. изкуство

Урок по изобразително изкуство

Материал № 1310456, от 24 фев 2018
Свален: 691 пъти
Прегледан: 1,392 пъти
Предмет: Изобр. изкуство
Тип: План
Брой страници: 13
Брой думи: 2,140
Брой символи: 13,029

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Урок по изобразително изкуство"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Ина Николова
преподава по Изобр. изкуство
в град София
с опит от  3 години
1 181 29

Марина Пейчева
преподава по Изобр. изкуство
в град София
с опит от  5 години
95 29

виж още преподаватели...
Последно видяха материала