Големина на текста:
Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”
ПНУП – Магистър
План – конспект
На урок : по БЕЛ – 1 клас
На тема: Звук и буква „Б б”
изготвил: Николина Георгиева
Ф.Н. 1406488114
Тема: Звук и буква „ Б б„ .
/изд. “Булвест 2000”, София 2002; авт. кол.: доц. д-р Татяна Борисова,
Екатерина Котова, Катя Никова, Николина Димитрова/
Клас: 1 клас
Вид на урока: За нови знания
Цели:
-Запознаване със звук Б и неговата печатна буква.
-Усвояване на умения за четене с буква Б.
Задачи:
- Изграждане на умения за разпознаване и характеристика на звука;
- Изграждане на умения за четене на сричкови структури от типа (съгласен–
съгласен–гласен);
- Усъвършенстване на уменията за четене на думи, изречения, текст.
Материално и информационно осигуряване. Материали и дидактически средства:
работен лист, съобразен с възможностите на детето със СОП, илюстративен материал
Ход на урока:
1. Подготвителна част
Насочване на вниманието към звук Б се осъщестява чрез гатанка или възприемане на
кратък текст, в които звукът многократно се повтаря.
У-л: Здравейте, деца! Готови ли сте за работа? Сега ще ви задам една гатанка.
Аз го бия колко мога,
а то вика чак до бога.
Що е то? (помощ с илюстрация)
У-л: Да, правилно това е барабан.Чуйте внимателно стихотворението „Бръмбар“
“Бръмнал бръмбар: „Бръм-бръм-бръм!
Брей, бръмлив бъбривец, ей!
Бръмбар най-бръмливец съм!
Ей, бъбрив бръмливец, брей!“
У-л: Забелязахте ли кой звук се чува най-често в стихотворението.
Правилно – това е звука Б.
2. Поставяне на темата
У-л: Днес ние ще се запознаем със звука „б”, ще четем думи и изречения,
започващи с него.
Деца, при образуването на звука „б” гласът иска да излезе, но се затварят горната и
долната устна и се получава преграда между тях и гласът се затруднява да излезе.
Получава се шум с малко глас. Чуйте внимателно. Хайде сега и вие. Нека всички
изговорим новият звук. Щом се чува и глас и шум, то тогава звук Б е звучен съгласен
звук.
(Учителят произнаса правилно звука, а след това и децата като наблюдават неговите
артикуционни характеристики. Обръщам внимание на детето, което има специфични
нарушения на способността за учене – проблем с паметта и вниманието; да изговори
правилно изучавания звук.
Проследявайки изговора на звук Б, учениците достигат до обобщението, че при
произнасянето му се чува както глас, така и шум, следователно той е звучен съгласен
звук.)
Хайде да изиграем една игра, която се нарича „Улови звука”. Аз ще ви казвам думи, а
вие ще пляскате тогава, когато чуете звука „б” в началото на думата./ детето със СОП
чрез игра е мотивирано да изпълни поставената задача/
бебе, риба, робот, балон
У-л: Браво деца, а сега отворете Буквара на стр. 40./ детето предпочита да получава
информацията визуално, затова за него е изготвен самостоятелен работен лист,
който включва по-опростени адаптирани задачи/
- Разгледайте илюстрацията.
- Назовете думи, които започват със звук Б.
Балони Багер Банан Ботуши
Илюстрациите са от работния лист на детето със СОП
(балони, багер, барабан, бебе, биберон)
- Какви изречения можете да съставите?
На работния лист има картинка, след като няколко деца са
съставили изречения карам детето със СОП, да състави изречение по картинката.
- Опитайте се да свържите изреченията в кратко разказче.
У- л: А сега разгледайте картинките вляво, нека да направим звуков модел на думите.
(При звуковия анализ на думите, предложени в буквара, учениците определят
количеството на звуковете в думите; тяхната последователност; точната позиция
на изучавания звук)
У-л: Коя е първата дума? (багер). Разгледайте схемата.
- От колко звука се състои? Къде е мястото на звука „б”? Кой е следващия звук? Той
гласен звук ли е или съгласен звук? Кой звук следва? А можем ли да разделим думата на
срички? / На работния лист за улеснение съм изписала буквите с цветни букви, което
ще улесни детето/
А сега да видим следващите две картинки, кой ще направи звуковият им модел? (балон,
булка)
(Следва запознаване с графичния белег на звука – буквата.)
У-л: Разгледайте главната и малката печатна буква „Б”
/Показвам картон с буквата, който се поставя на дъската. Показват се и буквите в
буквара./ Главната печатна буква Б, малката печатна буква “б”/

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
16 май 2021 в 12:47 родител на 38 години
15 май 2021 в 12:18 студент на 42 години от Шумен - Шуменски университет "Епископ Константин Преславски", факулетет - педагогически, специалност - Предучилищна и начална училищна педагогика, випуск 2019
11 май 2021 в 10:36 студент на 39 години от Добрич - Шуменски унивеститет "Епископ Константин Преславски " Колеж-Добрич, факулетет - Колеж Добрич, специалност - НУПИТ, випуск 2022
10 май 2021 в 19:19 в момента не учи на 36 години
10 май 2021 в 09:37 студентка на 37 години от Русе - Русенски университет "Ангел Кънчев", факулетет - Природни науки и образование, специалност - ПНУП, випуск 2019
09 май 2021 в 18:36 студент на 24 години от Стара Загора - Тракийски университет, факулетет - Педагогически факултет, специалност - Начална училищна педагогика, випуск 2021
08 май 2021 в 21:26 студентка на 39 години от Пловдив - ПУ "Паисий Хилендарски", факулетет - Философско-исторически факултет, специалност - Теология, випуск 2018
08 май 2021 в 20:07 в момента не учи на 38 години от Крумовград
08 май 2021 в 12:48 студент на 41 години от Пловдив - ПУ "Паисий Хилендарски", факулетет - Педагогически факултет, специалност - Предучилищна и начална училищна педагогика, випуск 2022
08 май 2021 в 10:17 в момента не учи на 43 години
 
Подобни материали
 

Звук и буква

25 окт 2009
·
640
·
2
·
337
·
3
·
1

Разработен урок по български език за 1 клас, предназначен за ученици в начален етап....
 

Звук и буква "м"

29 май 2009
·
757
·
4
·
644
·
1,274
·
3

Внимавайте! Щом чуете звука М, плеснете с ръце....
 

Запознаване с буква Ю

23 май 2009
·
440
·
2
·
138
·
785
·
1

Урокът е предназначен за деца със специални образователни потребности...
 

Българската граматика в таблици и схеми за прогимназисти

10 ное 2006
·
3,892
·
3
·
763
·
10

Българската граматика в таблици и схеми за прогимназисти.
 

"Запознаване със звук и буква Т"

17 фев 2012
·
872
·
5
·
420
·
1,430
·
1

Цели: Запознаване на учениците със звук и буква ‘’Т ‘’. Да разпознават и назовават основни граматични единици - фонема, звук и дума. Правилно произнасяне и правилно четене в срички, думи и изречения на новата буква...
1 2 3 4 5 » 9
 
Онлайн тестове по Български език
Глаголи и причастия
междинен тест по Български език за Ученици от 6 клас
Тестът е за проверка на знанията по български език. Въпросите имат само един верен отговор.
(Труден)
10
39
2
2 мин
08.10.2019
Текстът в общуването
изпитен тест по Български език за Ученици от 7 клас
Тест по български език за проверка на знанията на учениците по раздела. Въпросите имат само един верен отговор.
(Лесен)
9
5
1
4 мин
12.08.2020
» виж всички онлайн тестове по български език

Звук и буква Б,б

Материал № 1308585, от 06 фев 2018
Свален: 390 пъти
Прегледан: 535 пъти
Предмет: Български език
Тип: Урок
Брой страници: 6
Брой думи: 1,101
Брой символи: 6,080

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Звук и буква Б,б"?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Таня Стоева
преподава по Български език
в град Кърджали
с опит от  2 години
75

Ирен Кълвачева
преподава по Български език
в град Пловдив
с опит от  3 години
318 25

виж още преподаватели...
Последно видяха материала