Големина на текста:
ЮГOЗAПAДEН УНИВЕРСИТЕТ „НЕОФИТ
РИЛСКИ“
БЛАГОЕВГРАД
План – конспект
на педагогическа ситуация по български език
на тема:
„ Къщичка под снега”
изготвил: Симона Георгиева
ПУП, Магистър, I курс, задочно обучение
Фак. № 16200342138
1.Тема: „ Къщичка под снега” (Емилиян Станев)
2.Образователни задачи:
Ядро: „Художествена литература”
Възприемане разказа на Емилиян Станев „Къщичка под снега” и
осмисляне на взаимоотношенията между героите;
Опознаване, съпреживяване и изразяване характерните чувства
на всеки от героите;
Слухово възприемане и преразказ на разказа от позиция на
избран герой;
Ядро: „Речник”
Слухово възприемане и осмисляне на умалителни съществителни
имена (килимчета, вратичка, къщичка).
Уточняване смисъла на сравнението „като стрела” чрез обяснение
и имитация на движения.
Ядро: „Граматически правилна реч”
Разширяване на речевия опит за изразяване чрез кратки прости
изречения (Дойде есента. Заваляха дъждове. Задухаха ветрове.)
Ядро: „Звукова култура на речта”
Слухово възприемане, различаване и изказване на разказни,
въпросителни и възклицателни изречения чрез примери от текста.
Очаквани резултати:
Слухово възприема разказа на Емилиян Станев „Къщичка под снега” и
участва в разговор за взаимоотношенията между героите.
Наблюдава изпълнение на роля, опознава, съпреживява и изразява
характерните чувства на всеки от героите.
Преразказва разказа от позиция на изпълнявана роля.
Ядро: „Речник”
Слухово възприема и разбира смисъла на умалителни съществителни
имена (килимчета, вратичка, къщичка).
Разбира смисъла на сравнението „като стрела” и извършва подходящи
имитационни движения.
Ядро: „Граматически правилна реч”
Слухово възприема, различава и изказва кратки, прости изречения, като
спазва словореда на автора (Дойде есента. Заваляха дъждове. Задухаха
ветрове…).
Ядро: „Звукова култура на речта”
Слухово възприема, различава и изказва разказни, въпросителни и
възклицателни изречения по примери от текста.
Ход на ситуацията
Деца, днес при нас нагости е дошъл Зайко. (Показва се плюшено зайче)
Аз му разказах за вас колко сте добри и послушни, но нека го попитаме защо
е дошъл!
-Зайо, защо си тук?Да не се е случило нещо?
-Дойдох и бързах за да ви разкажа какво ми се случи вчера във гората.
-Какво е станало Зайо?
-Ох много се изморих докато дойда.Затова съм ви написал своят разказ във
ето това писмо. (Учителката вади писмо). Също така съм ви приготвил и
няколко задачки.
О-о Зайо много си мил.Я да видим за какво се разказва в писмото.!?
Разказът се казва ,,Къщичка под снега,, от Емилиян Станев.(учителят
прочита ясно и изразително разказа)
Деца, хареса ли ви разказа на Зайо?
А сега е време да отговорим на неговите загадки, за да ни научи на някоя
нова игра!
(Зайо задава въпроси, а децата отговарят)
-Деца, запомнихте ли как се казва разказа? Точно така!
-А кои са героите в него?
-А кой от героите си търси дом?
- А помните ли защо си търся дом? Кой сезон е в момента?
- А помните ли при кого първо отидох?
- И какво ми каза катеричката?
-Точно така! Но дойдоха совата и свраките и ме изгониха!
- Къде отидох, деца?
-А помните ли какво имаше в дома на Ежко? (постели меки, килимчета и
дюшеци.) А защо е казано килимчета, а не килими? (обясняване начина на
употреба на умалителните съществителни имена)
-Но какво стана после?
- Какво направихме Ежко и аз от страх?
- И след като Лиса ме прогони къде отидох аз?
- Но какво стана тогава, деца?

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

Автодидактична игра "Къщичка под снега"

Автодидактична игра, теоретичен анализ и описание на авторска автодидактична игра...
Изпратен от:
Simona Valerieva
на 2018-01-16
Добавен в:
Реферати
по Педагогика
Статистика:
103 сваляния
виж още
 
Подобни материали
 

Анималистичната проза на Емилиян Станев за деца

20 фев 2011
·
223
·
9
·
2,227
·
453

В центъра на описанието най – често е природата и нейните обитатели. книгите на Емилиян Станев разкриват пред малките истината за животинския свят и същевременно възпитават у тях усет към красотата и хармонията в природата...
 

Възприемане на приказка - „ Три сестрички” от Ушински

21 фев 2010
·
700
·
4
·
451
·
1,099
·
4

План-конспект на занятие за ІІ-ра група в детската градина за възприемане на приказка...
 

Възприемане на музика

14 дек 2006
·
1,181
·
5
·
937
·
1

Една от основните видове музикална дейност в детската градина е възприемането на музика.Тя се изразява преди всичко в умението активно да се чувства и емоционално преживява музиката.Наред с това децата...
 

Процес на обучение

24 дек 2006
·
2,327
·
2
·
433
·
739
·
1
·
1

Обучението е организационно функционално единстжо между преподаването на учителя и ученето (дейността на ученика)...
 

Структурен анализ на педагогическото общуване

01 дек 2007
·
332
·
1
·
279
·
92

Тук ще намерите основните характеристики на педагогическото общуване...
1 2 »
 
Онлайн тестове по Педагогика
Методика на обучението по математика в детската градина - І-ва част
тематичен тест по Педагогика за Студенти от 5 курс
Тестът е разделен на три части и включва 150 въпроса от затворен тип, свързани с методиката на обучението по математика в детската градина. Предназначен е за студенти - магистри, със специалност начална и предучилищна педагогика. Всички въпроси са от затворен тип - само с един верен отговор.
(Лесен)
49
13
1
17 мин
14.08.2019
Изкуство и възпитание - характеристика на възпитанието чрез изкуство
тематичен тест по Педагогика за Студенти
Тестът е предназначен за студенти по ПУП или НУП. Включени са въпроси за възпитанието чрез изкуство. Всички въпроси имат само по един верен отговор.
(За отличници)
46
06.08.2019
» виж всички онлайн тестове по педагогика

Автодидактична игра "Къщичка под снега"

Материал № 1306033, от 16 яну 2018
Свален: 103 пъти
Прегледан: 160 пъти
Предмет: Педагогика
Тип: Реферат
Брой страници: 4
Брой думи: 618
Брой символи: 3,422

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "Автодидактична игра "Къщичка под снега""?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Любка Кунчева
преподава по Педагогика
в град Варна
с опит от  10 години
10

Борислав Борисов
преподава по Педагогика
в град Пловдив
с опит от  5 години
1 81 5

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения