
РУСЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ
„АНГЕЛ КЪНЧЕВ“
Факултет: Природни науки и образование
Специалност: Предучилищна и начална училищна педагогика
ПЛАН-КОНСПЕКТ
На урок
По Изобразително изкуство
За 4-ти клас
Издателство „Просвета“
Автори: Лучия Ангелова и Пламен Легкоступ
Тема: Магията на цветовете
Изготвил: Елиз Сюлейман
Специалност:ПНУП, магистър,
задочно обучение,
фак. №: 156949
Проверил:.............................
/гл.ас.д-р В. Радева/
Гр.Русе 2017г.

ПЛАН-КОНСПЕКТ
На урок по изобразително изкуство за 4–ти клас
Издателство „Просвета“
Тема: Магията на цветовете.
Вид на урока: комбиниран.
Цели:
•Изразяване на емоционално отношение към възприеманите обекти и
явления от околната среда.
•Откриване изразните възможности на цвета за отразяване на
контраст между цветове и пластични стойности.
•Изразяване на емоционално – естетическо отношение при
възприемане на красотата на природата и художествени творби ,
свързани с категориите красиво – грозно и смешно – страшно.
•Откриване и затвърдяване на изразните възможности на топлите,
студените, хармоничните и неутралните цветове за отразяване на
чувства и настроения при възприемане на картини и създаване на
цветни рисунки.
•Затвърдяване на уменията за съчетаване и за получаване на нюанси
чрез смесване на основни, допълнителни и производни цветове.
•Създаване на умения за проучване и определяне на локален цвят на
предмети и среда.
•Формиране на усет за цветова хармония, цветови център и динамика
на цветовите линии и петна.
•Затвърдяване на знанията и уменията за работа с акварелни и
темперни бои при смесване на бои, за получаване на цветове,
различни по светлосила и контраст.
Задачи:
•Учениците да се запознаят обстойно с цветовия спектър и различните
видове цветове.
•Учениците да умеят да получават производните цветове чрез
смесване на основните цветове.
Очаквани резултати от обучението в методичната единица:
Ученикът разбира елементарни отношения между цветовете и ги представя
чрез изобразителна дейност. Описва и визуализира чрез цветове
впечатления от промени на емоционалното състояние. Разкрива типични
връзки между обекти и знаци и значението им за визуалната комуникация.
Области на компетентност:

Знания, умения и отношения:
•Асоциира обекти с общ локален цвят.
•Преценява изображения на обекти от различни гледни точки.
•Преценява ролята на локалните цветове при изобразяване на обекти.
Глобални теми: Образи и цветове – локален цвят.
Компетентности като очаквани резултати от обучението:
•Определя локални (постоянни) цветове на различни обекти.
•Изобразява обекти с различни локални цветове.
Нови понятия: локален цвят
Ключови понятия: основни, допълнителни, производни, топли, студени,
неутрални, локални, хармонични цветове; нюанс.
Ключови компетентности:
•Умения за учене
•Инициативност и предприемчивост
Дейности и междупредметни връзки:
•човекът и природата, български език, математика, музика.
Форма на работа:
•по памет.
Задължителни изисквания към учениците:
•Да носят необходимите за работа материали и инструменти.
Избираеми изисквания към учениците:
•Творческо отношение и индивидуални решения на конкретната
задача.
Използвани методи и похвати:
•беседа, наблюдение, демонстрация.
Използвани материали и инструменти: акварелни и темперни бои,
блоков лист, четка за рисуване.
Ход на урока: