Големина на текста:
План конспект по тема 54 УМНОЖЕНИЕ за втори клас
Цели:
1. Да се запознаят учениците с действие умножение като събиране на
равни събираеми.
2. Да се запознаят учениците с начина на записване на действието
умножение.
Задачи:
1. Определяне на повтарящо се събираемо;
2. Определяне на броя повторения на това събираемо;
3. Записване на сбор от събираеми чрез словосъчетанието „...пъти
по...”.
Ход на урока
Ученици, нека да разгледаме илюстрацията в учебника. На игрището
деца играят на народна топка. Колко отбора играят при тази игра? Точно
такаиграят два отбора. Хайде да преброите колко участника има в
единият отбор (седем). А в двата отбора? (четиринадесет). А сега ученици,
съставете задача по илюстрацията като условието еколко деца играят
народна топка”.
Ученик излиза на дъската и съставя задачата като обяснява как го е
пресметнал. 7+7=14
Ученици, както виждате в тази задача имаме равни по между си
събираеми (7). Колко е броя на събираемите? Точно така – 2.
Сега погледнете илюстрацията с топките. Колко вида са топките,
ученици? Точно такадва вида. А по колко топки са от всеки вид топките?
По пет. А сега вие пресметнете общия брой на топките. Кое аритметично
действие ще използвате? Точно такасъбиране. А какви са събираемите в
тази задача? Отново са равни помежду си.
Сега да погледнем какво ни казва совата. Събирането на равни
събираеми се нарича умножение. Знакът за умножение е точка „.” И се
наричапо”.
Тези, задачи, които решихме със равни събираеми могат да се
запишат по един друг начин.
По първата задача 7+7= 14 се записва 2.7 =14, от тук 7+7=2.7=14
Как ще прочетем израза 2.7? Два пъти по седем. Числото две показва
колко пъти числото 7 се повтаря в задачата като събираемо.
По следващата задача 5+5=10 се записва 2.5=10 5+5=2.5=10
Как ще прочетем израза? Два пъти по пет.
Тук числото две отново ни показва колко пъти числото 5 се повтаря в
задачата като събираемо.
Да разгледаме останалите задачи в учебника. Да пресметнем колко са
топките за тенис. 4+4+4=12
Колко пъти числото 4 се повтаря в задачата? Точно така – 3.
Записваме: 3.4=12 Израза се чете три пъти по четири.
Следващата задача как ще я запишем? 2+2+2+2=8 Числото 2 се
повтаря 4 пътизначи записваме 4.2=8. Израза се чете четири пъти по две.
Да разгледаме и новогодишните играчки – 1+1+1+1+1+1 = 6
Записваме 6.1=6 Изразът се чете шест пъти по едно.
Погледнете следващата задача в учебника. Запишете в тертрадките
сборовете с умножение. (4.3; 2.8; 4.9; 3.6; 5.7; 3.0) Да прочетем изразите.
В следващата задача от вас се иска да запишете изразите със
събиране. ( 9+9+9; 4+4+4+4+4; 2+2+2+2+2+2+2; 6+6+6; 3+3+3+3+3+3)
В последната задача вие трябва да съставите задачи с действие
умножение след като гледате рисунките пред вас . Първо ще прочетем на
глас израза, след което ще го запишем чрез умножение в тетрадките.
Домашна работа................................
Преценка на учителя...................................

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.
Последно свалили материала:
ДАТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
22 ное 2020 в 14:35 студент на 37 години от Пловдив - ПУ "Паисий Хилендарски", факулетет - Педагогически факултет, специалност - Предучилищна и начална училищна педагогика, випуск 2018
17 ное 2020 в 21:58 студент на 26 години от Пловдив - ПУ "Паисий Хилендарски", факулетет - Педагогически факултет, специалност - Предучилищна и начална училищна педагогика, випуск 2021
13 ное 2020 в 23:39 потребител на 24 години
03 ное 2020 в 11:53 студент на 33 години
02 ное 2020 в 20:40 в момента не учи на 26 години
27 окт 2020 в 19:41 студент на 38 години от Стара Загора - Тракийски университет, факулетет - Педагогически факултет, специалност - Предучилищна и начална училищна педагогика, випуск 2021
24 окт 2020 в 15:04 ученик на 22 години от Плевен - ГПЧЕ, випуск 2017
08 окт 2020 в 21:52 родител на 38 години от София
30 сеп 2020 в 09:36 потребител
20 юли 2020 в 15:35 студентка на 26 години от Шумен - Шуменски университет "Епископ Константин Преславски", факулетет - православно - богословски, специалност - Теология, випуск 2013
 
Подобни материали
 

Упражнение върху тригонометрични функции на остър ъгъл

04 юни 2007
·
485
·
3
·
104
·
545
·
1
·
2

Това са упражнения за 9 клас, свързани с тригонометричните функции на острирте ъгли. Посочени са и разяснения относно формулите, които се изпползватпри решаването на задачите.
 

Делител и кратно на дадено число

01 авг 2007
·
250
·
2
·
229
·
275
·
5

Действията събиране и умножение са винаги изпълними, а действията изваждане и деление без остатък са изпълними при известни условия.
 

План-конспект по математика

27 фев 2008
·
864
·
3
·
290
·
1,150
·
9

Материалът е план-конспект по математика за умножение и деление с 7 и 8.
 

Пищови по математика

19 яну 2009
·
310
·
5
·
3,005
·
286
·
1
·
1

Всеки вектор може да се разглежда като наредена съвкупност от реални числа. Например А(а,а1,а2…аn) е n-мерен вектор с координати на числата аj, j=1,2..n или накратко aj, j=1n. Нулев вектор О(0,0…0) се нарича векторът на който всички координати са 0...
 

Умножение с преминаване

24 ное 2009
·
446
·
5
·
498
·
663

Да се усъвършенства и затвърди алгоритъмът за умножение на двуцифрено и трицифрено число с едноцифрено с преминаване в реда на десетиците или в реда на стотиците...
 
Онлайн тестове по Математика
Тест по математика за 9-ти клас - входно ниво
входен тест по Математика за Ученици от 9 клас
Тестът съдържа 10 задачи със затворен отговор. Само един от посочените отговори е верен. Служи за изходно ниво от 8-ми и входно ниво за 9-ти клас.
(Лесен)
10
263
1
07.10.2016
Национално външно оценяване в ІV клас по математика
изходен тест по Математика за Ученици от 4 клас
Тест на Министерството на образованието и науката, даден за Национално външно оценяване в ІV клас по математика на 10 май 2019 г. Включени са само въпросите с избираем отговор. Всеки въпрос има само един верен отговор.
(Много лесен)
16
16
1
10 мин
21.11.2019
» виж всички онлайн тестове по математика

План-конспект за 2-ри клас на тема "Умножение"

Материал № 1295351, от 18 окт 2017
Свален: 164 пъти
Прегледан: 348 пъти
Предмет: Математика
Тип: План
Брой страници: 3
Брой думи: 466
Брой символи: 2,209

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План-конспект за 2-ри клас на тема "Умножение""?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

инж. Анна Йолчева
преподава по Математика
в град Варна
с опит от  12 години
155 22

Иванка Димитрова
преподава по Математика
в град Варна
с опит от  36 години
39 22

виж още преподаватели...
Последно видяха материала