Големина на текста:
Тема: Изреченията в българския език /Просвета – 2. клас, Урок 27/
Вид: Урок за езиково обучение
Цели: Актуализиране на знанията за изречение. Усъвършенстване на уменията за
определяне границите на изречението. Развитие на умения за образуване на
изречения в конкретна речева ситуация. Да се съдейства за развитие на езиковия
усет на учениците.
ХОД НА УРОКА:
І. Организация на класа
/Поздрав, представяне, проверка на готовността за работа/
ІІ. Актуализиране на опорни знания и мотивиране на темата
- Ще започнем нашата работа в този час по български език със задачата, която съм
записала на дъската.
На дъската:
малката пчелабръмчи
работливатазвездаблести
горскататеменужка ухае
- Кой ще прочете думите от първата колона? (Ученик чете.)
- А от втората? (Ученик чете.)
- Да прочетем думите и от третата колона. (Ученик чете.)
- Думите от коя колона са съществителни имена? (Втората)
- Какво се назовава с тях? (Предмети)
- Коя колона е образувана от глаголи? (Трета)
- Какво се назовава с тях? (Действия)
- А от какви думи е образувана първата колона? (Прилагателни)
- Какво се назовава с тях? (Признаци на предметите)
- Задачата ви е да подберете за всяко съществително подходящ глагол и да го
съобщите. (Учителят свързва със стрелки думите от втора и трета колона.)
- А сега за всяко съществително подберете подходящото прилагателно от първата
колона. (Учителят свързва със стрелки думите от втора и първа колона.)
1
- Да проследим стрелките и да видим какво се получи. (Изпитват се различни
ученици да прочетат изреченията, а учителят ги показва на дъската:
Работливата пчела бръмчи.
Малката звезда блести.
Горската теменужка ухае. )
- Да обобщимкакво получихме, след като подредихме думите от различните
колони в определен ред, така че да са свързани по смисъл? (Изречения)
ІІІ. Поставяне на темата
- Този час ще си припомним изученото за изреченията. Ще имате възможност сами
да съставяте, да подреждате и да поправяте изречения.
Запишете: Изреченията в българския език
/Учителят записва на дъската, учениците в тетрадките./
ІV. Работа по темата
- Кой ще повтори - от какво се образуват изреченията? (От думи)
- А сега ще запишете думите, които ще ви продиктувам, в тетрадките, като след
всяка дума поставяте запетая. (Учителят диктува бавно
знам, искам, да, всичко, аз)
- Кой ще прочете записаните думи?
- Изречение ли е това и защо? (Обясняват)
- Какво трябва да се направи с тези думи, за да се получи от тях изречение? (Да се
подредят така, че да се изкаже някаква мисъл.)
- Нека всеки си ги подреди, както сам прецени и да запише изречението на
следващия ред в тетрадката. (Сам. раб., Проверкачетат своите варианти)
- А сега отворете учебника на стр. 56 и погледнете написаното на дъската от
второкласничката. Тя предлага 3 варианта. Кой ще прочете?
- Кое от изреченията според вас е най-благозвучно и добре подредено? (Коментар.)
- Освен, че трябва да подреждаме думите в изреченията, какво още трябва
задължително да спазваме, когато пишем изречение? (Започваме с главна буква и
завършваме със знакточка, въпросителен...)
2
- Ще изпълним още една такава задачапригответе се да записвате думи със
запетайки. . (Учителят диктуваАнтон, да, обича, сладолед, хапва)
- Подредете и запишете изречението. (Сам. раб., Проверка четат своите
изречения.)
- А сега да прочетем условието на първата задача в учебника. Кой желае да го
прочете?
- Прочетете си първата редица от букви и се опитайте да откриете кое изречение е
скрито там. (На лъжата краката са къси.)
- Какъв е смисълът на тази народна мъдросткой ще обясни? (Коментар)
- Напишете изречението в тетрадките. (Сам. работа.)
- Какъв знак поставихте в края?
- Колко думи има в това изречение?
- По същия начин открийте и запишете следващите три изречения. (Сам. работа
при проверката се четат, определя се броят на думите и се тълкува смисъла на
всяко изречение. Обръща се внимание на тирето внай-голямото”)
- Задача втора в учебника ще ви постави в ролята на учители. Да прочетем какво се
изисква от условието. (Ученик чете.)
- Кой ще прочете текста?
- Кои са съдружниците? (Пет лисани и Ани)
- Какво ще отглеждат те? (петли)
- Каква е грешката на първия ред и как ще се поправи? (Коментаручителят
записва посочената от ученик думапетлисани и срещу неяправилния запис
пет лисани )
- А на втория ред какво ще поправите? (Аналогично се коментира и записва.)
- А сега препишете правилно текстчето в тетрадките си. (Сам. раб.)
- Отлично се справихте със задачите дотук. Преминаваме към задача 4 на стр. 57. В
синьото поле са предложени думи за три изречения. Прочетете си ги тихичко и се
опитайте да откриете в кое изречение липсва дума. (Коментар.)
- Каква дума бихте добавили в третото изречение? (на)
3

Това е само предварителен преглед

За да разгледате всички страници от този документ натиснете тук.

План-конспект на урок по Български език за 2-ри клас на тема "Изречения"

Цели: актуализиране на знанията за изречение. Усъвършенстване на уменията за определяне границите на изречението. Развитие на умения за образуване на изречения в конкретна речева ситуация. Да се съдейства за развитие на езиковия усет на учениците...
Изпратен от:
Станимира Николаева
на 2017-08-22
Добавен в:
Уроци
по Български език
Статистика:
51 сваляния
виж още
 
Подобни материали
 

Българската граматика в таблици и схеми за прогимназисти

10 ное 2006
·
3,873
·
3
·
763
·
1,796
·
10

Българската граматика в таблици и схеми за прогимназисти.
 

Сложно изречение

22 окт 2008
·
862
·
16
·
3,090
·
1,129
·
2

Синтаксис на сложно изречение. Сложно съчинено изречение и сложно съставно с едно подчинено изречение.
 

Предмет, задачи и дялове на лексикологията

07 яну 2008
·
428
·
3
·
813
·
192

Лексикологията е дял от езикознанието, който проучава думите като самостоятелни речникови единици и речниковия състав като характерна част от строежа на езика.
 

По дрехите посрещат, по ума изпращат

09 яну 2008
·
479
·
2
·
276
·
460
·
1

Думите са мощно оръжие в ръцете на човека. Чрез тях ние изразяваме чувствата си, мислите си, намеренията си. Не случайна е поговорката : ”По дрехите посрещат по ума изпращат”. Защото езикът е отражение на вътрешната ни същност. Общуването между хората...
 

Моето виждане за най-добрия учител

22 яну 2008
·
620
·
2
·
241
·
941
·
1

Какъв трябва да е съвременния учител? Той трябва да носи с чест тази си отговорност, непрестанно да се учи, да обогатява своя опит за да го предава на другите, да следи за новостите, за да бъде техен носител, да предизвиква уважение с културата си...
1 2 3 4 5 » 6
 
Онлайн тестове по Български език
Местоимения
тематичен тест по Български език за Ученици от 7 клас
Тестът проверява знанията върху местоименията, както и правилната им употреба. Може да се използва и за подготовка за НВО. Всички въпроси са само с един верен отговор.
(Лесен)
19
7
1
4 мин
10.05.2019
Контролна работа по български език за 5-ти клас
изпитен тест по Български език за Ученици от 5 клас
Тестът съдържа въпроси, свързани с изучаваните в 5-ти клас глаголни времена. Всеки въпрос има само по един верен отговор.
(За отличници)
25
01.08.2019
» виж всички онлайн тестове по български език

План-конспект на урок по Български език за 2-ри клас на тема "Изречения"

Материал № 1292531, от 22 авг 2017
Свален: 51 пъти
Прегледан: 53 пъти
Предмет: Български език
Тип: Урок
Брой страници: 4
Брой думи: 851
Брой символи: 4,750

Потърси помощ за своята домашна:

Имаш домашна за "План-конспект на урок по Български език за 2-ри ..."?
Намери бързо решение, с помощтта на потребители на Pomagalo.com:

Намери частен учител

Даниела Лазарова
преподава по Български език
в град Бургас
с опит от  5 години

Росица Георгиева
преподава по Български език
в град София
с опит от  5 години
50

виж още преподаватели...
Последно видяха материала
Сродни търсения