
ПЛАН-КОНСПЕКТ
на
самоподготовка
по
Български език
за IV клас
Тема: Правопис на видовете реч
Основно направление: Български език
Вид: За затвърдяване
Дата:.
Час на провеждане: Място на провеждане:
Възпитател:
Цели:
1. Да се обобщят, затвърдят и приложат знанията за видовете реч.
2. Да се затвърди умението им за правопис на видовете реч.
3. Да се затвърдят знанията им за правописните и
пунктуационните особености на различните видове реч в текста.
4. Да се затвърдят знанията за думата обръщение в дадено
изречение и отделянето му със запетая.
Очаквани резултати:
Ученикът:
?може да прилага знанията за видовете реч;
?може да открива обръщението в дадено изречение;
?може да поставя правилните препинателни знаци в пряката
реч;
?може да отделя обръщенията със запетаи;
?може да съставя диалог.
1

Ход на занятието:
I . Подготвителна част
Да си припомним видовете реч в текста.
?Авторова реч - думите на автора, с които той съобщава кои са
героите и какви са техните действия.
?Пряка реч - думите на героя, предадени без изменения.
?Непряка реч - преразказана пряка реч.
Предварително на дъската са написани примерни кратки текстове, които
показват мястото на авторовата реч, която може да стои:
?преди пряката реч;
Вълкът и лисицата тръгнали на лов. По едно време вълкът
попитал:
- Лисо, червени ли са ми очите?
Лисицата го погледнала и отговорила:
- Червени са, Вълчо, червени са!
Затвърдява се правилото:
Когато авторовата реч завършва с думите каза, рече, добави,
попита, отговори, продума и др., след нея се пишат : (две точки).
Пряката реч започва на нов ред по-навътре с - (тире).
?след пряката реч;
- Счупете дървото на знамето! - извика командирът на трета
дружина.
- Момчета, от вас чака България спасение! - извика един.
Правило: След пряката реч се пише знак за край на изречението. След
него се пише тире и започва авторовата реч с малка буква.
?между частите й.
2

Крали Марко изградил чешмата.
- А сега искам, юначе, ей този камък да хвърлиш, та в наше село
да падне - посочила Елена един голям камък. - Искам да разбере и
старо и младо, че аз на юнак невеста ще стана.
Правило: Авторовата реч в средата на пряката реч се отделя с -
(тире). Изречението може да завърши след авторовата реч. След нея
пак се пише тире. Пряката реч продължава с главна буква.
- Щом не мога - казал си Дедал - да се спася от властта на
Миноснито по сухоземен, нито по морски път, нали небето е свободно за
бягство!
Правило: След пряката реч направо се пише тире. След него
е авторовата реч, която започва с малка буква. След нея пак се пише
тире и пряката реч продължава с малка буква.
- Чуйте ме, сестрици! - рече им Марица, най-старата, най-
умната - която утре първа се пробуди и другите да викне, дружно път
да поемем.
Правило: Пряката реч завършва със знак. След него се пише тире,
след което с малка буква започва авторовата реч. След нея отново се
пише тире и пряката реч продължава с малка буква.
II . Основна част
Възпитателката насочва вниманието на учениците към обръщенията в
изреченията. Поставя се задачата да ги открият и да обяснят пунктуацията
им.
Следва преговаряне на правилото за обръщение:
Обръщение са думите, с които се обръщаме към някого. То може да
стои в началото, в средата, в края на изречението. Съставено е от една
или повече думи. Отделя се със запетая от другите думи.
Възпитателката казва примерни изречения под диктовка, съдържащи
обръщения, а учениците ги записват в тетрадките си. Подчертават думите
обръщение.
- Бате, дай ми водица!
3