
План- конспект по изобразително изкуство
1.Тема: „Шарен килим” – приложно-декоративно изкуство
2.Образователно ядро: Изобразително творчество
3.Изобразителна дейност: рисуване, оцветяване.
4.Цел: развитие на умението за създаване на стилизирани декоративни образи.
5.Задачи:
1)Образователни:
- създаване на собствен проект на обект за изобразяване;
- използване на декоративни мотиви за създаване на стилизиран образ;
- създаване на умение за самостоятелна работа с графични материали за
оформяне на ритмични композиции.
2) Възпитателни:
- умения за усет при подреждане в определена последователност;
- представа за приложно-декоративното изкуство като вид изобразително
изкуство.
6.Очаквани резултати:
-има обобщена представа за сетивните свойства на композицията;
-постига равновесие и ритъм в рисунката си;
-изпитва удовлетворение от творческия резултат.
7.Изобразителна форма на работа: рисуване, оцветяване.
8.Материали и пособия: блок за рисуване, флумастери, цветни моливи.
9. Ход на педагогическата ситуация:
Структурни
ядра
Дейност на учителяДейност на
децата
Забележки
1. Насочване Здравейте, деца! Какво има в една

към темата
2. Поставяне на
задачата и
мотивиране на
дейността чрез
поднасяне на
образец
3. Анализ на
предстоящата
дейност
4.Самостоятелна
работа
5. Обобщение и
преценка
стая?
Да, има толкова много предмети.
Точно така. И както казахте, един от
тях е килимът.
Какви са килимите?
С какви фигури са тъкани
килимите?
Точно така, браво на вас!
Погледнете на дъската. Поставила
съм различни снимки на килими.
Днес, ние ще довършим килими с
различни фигури и ще оцветим в
разнообразни цветове.
След като сте готови с украсяването
на килимчетата, ще направим хубав
кът, където ще са изложени всички
ваши картини.
Украсявате килимчетата с
декоративните мотиви, които са
пред вас като образец.
Следите за цветовата хармония,
съчетавате цветовете, така че да се
получи шарен килим. Спазвайте
контурите, оцветявайте без да
излизате от тях.
Внимавайте, когато украсявате с
декоративните мотиви
килимчетата, те трябва да са
еднакви. Нито по-малки, нито по-
големи. Следете и спазвайте
цветовете, които ще използвате.
/Учителят помага, коригира,
показва, разяснява/.
Желая ви приятна работа, деца.
Ако имате въпроси ме повикайте.
Готовите деца нека се облегнат
назад.
Добре, много ми харесва колко
чисто сте работили.
Направили сте много красиви и
чудни килимчета. А сега нека
направим изложба.
Браво на вас!
Браво, много добре, спазил си
/Децата слушат
внимателно и
отговарят./
Те са шарени,
чудни и красиви.
С цветя, листа,
геометрични
фигури.

цветовата хармония!
Чудесно, успял си да украсиш
много точно декоративните мотиви
и си оцветявал точно по контура.
Справихте се с изпълнението на
задачата.
Създадохте наистина прекрасни
килимчета, старателно ги украсихте
с декоративни мотиви, спазихте
цветовата хармония/цветовото
съчетание/.
Благодаря ви!