
ВТУ „Св.Св.Кирил и Методий”
Филиал Враца
План-конспект
по
Математика в ДГ – III група
Изготвила: Евелин Блехова,ПУП-ЧЕ, II курс, Фак.№ 5118
Образователно направление: Математика
Ядро: Количествени отношения
Тема: Познавам числата до 8
Цели:
1.Обобщаване на представите за числата до 8.
2.Обобщаване на представите за количественото и редното значение за
числата до 8.
3.Определяне, назоваване и отбелязване броя на обекти до 8.
Очаквани резултати:
1. Познава количественото и редното значение на числата до 8.
2. Разпознава цифрите на числата до 8.
3. Може да брои до 8.
4.Осъзнава мястото на числата в числовата редица и отношенията между
две съседни числа.
Методи: беседа, упражнение, дидактична игра
Материали и средства: магнитна дъска и магнитни фигури на цифрите от
1 до 8 ,работни листове
Ход на ситуацията:
У: - Добър ден, деца!
Д: – Добър ден!
У: Знам, че много обичате приказки.Вярно ли е ?
Д: – Да много.

У: – Аз съм ви приготвила откъс от една приказка. Вие трябва внимателно
да чуете откъса и да отговорите от коя приказка е.
/ Чете се избран откъс от приказката „ Снежанка и седемте
джуджета“/
Сега клетото момиченце се видяло сам-самичко в голямата гора и толкова
се изплашило, че само поглеждало листата по дърветата и не знаело как да
си помогне. После се спуснало да бяга и тичало по остри камъни и през
трънаци. Край него припкали диви зверове, без да му сторят зло. Тичало,
тичало , докато му държали краченцата, но скоро се спуснала вечерта. Най-
сетне зърнало една къщурка и влязло да си почине.
В тази къщурка всичко било дребно, но неизказано спретнато и чисто.
Имало една масичка с бяла покривка, а на нея седем малки чинийки, до
всяка чинийка пък имало лъжичка, ножче, виличка и чашка. Край стената
били наредени седем креватчета, всяко със снежнобяло чаршафче.
Снежанка била много огладняла и ожадняла. Хапнала от всяка чинийка по
малко зеленчук и хляб и пийнала от всяка чашка по глътка вино - - не
искала да лиши само едного от всичко. После умората я надвила и тя
лягала ту в едно, ту в друго креватче, но никое не отговаряло на ръста й:
едно било много дълго, друго много късо. Накрая седмото излязло точно по
мярката й, Снежанка останала в него и веднага заспала.
Притъмняло съвсем и дошли стопаните на къщурката - - седем джуджета,
които копаели руда в планината. Запалили седемте си свещички, в
къщурката светнало и те познали, че някой е влизал, защото не всичко било
наредено така, както го оставили.
Първото рекло:
- Кой е седял на столчето ми? Второто:
- Кой е ял от чинийката ми? Третото:
- Кой е отчупил от хлебчето ми?
Четвъртото:
- Кой е хапнал от гозбата ми? Петото:
- Кой е бъркал с виличката ми? Шестото:
- Кой е рязал с ножчето ми? Седмото:
- Кой е пил от чашката ми?
После първото се обърнало, забелязало малка хлътнина на креватчето си и
рекло:
- Кой се е качвал на креватчето ми?
Приближили се другите и викнали:
- И в моето е лежал някой.
А седмото, като погледнало креватчето си, видяло заспалата в него
Снежанка. Повикало другите, затекли се вкупом и ахнали от почуда. После
взели свещичките си и осветили Снежанка.
- Гледай, гледай какво хубаво дете! - - викнали те и тъй много се зарадвали,
че не я събудили, а я оставили да спи в креватчето.

Седмото джудже спало до другарчетата си - - до всяко по един час - и така
минала нощта.
Съмнало, събудила се Снежанка, видяла седемте джуджета и много се
изплашила. Но те се отнесли радушно към нея.
У: Откъс от коя приказка чухте?
Д :От приказката „ Снежанка и седемте джуджета“.
У : Ето, аз съм ви подготвила илюстрация към откъса от текста. Колко от
героите са нарисувани на картината?
Д : Седем от героите.
У : Назовете ги.
Д : Виждаме джуджета.
У : Нека ги преброим.
Д : 1,2,3,4,5,6,7 джуджета
У : Къде живеят джуджетата?
Д : Те живеят в своята къщичка в гората.
У: Колко общо са обитателите на горският дом след като дошла и
Снежанка?
Д : Те са общо осем на брой.Джуджетата и Снежанка
У :Чудесни сте! Нека си припомним какво е това „ число“ и какво е това
„ цифра“?
Д : Числото го произнасяме, а с цифричка го записваме.
У: Да. С числата означаваме някакъв брой предмети, тяхното количество ,
а с помощта на цифрите, записваме числата.
Знаете ли колко на брой са цифрите?
Д: Те са 10 – 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9.
У:С тяхна помощ ние можем да запишем безброй много числа.Ето тук съм
ви поставила разбъркани цифрите на числата до 8, кой ще ги подреди на
магнитната дъска?
У:Заповядай! Подреди на магнитната дъска цифрите на числата от 1 до 8.
Справи ли се………?
Д:Да. Без грешка.
У:Знаете ли как наричаме този начин на подреждане на числата? Наричаме
го числова редица. Кое е първото число в нашата числова редица?/ Излиза
дете – назовава го и посочва./
-Кое е четвъртото, шестото, осмото?/ Редуват се няколко деца./
-Кой ще преброи от 2 до 6; от 1 до 5; от 3 до 8 и от 7 до 1.
- Браво!Справихте се отлично!А сега една по-трудна задача.
У - Аз съм число по-голямо от 6 и по-малко от 8. Кое число съм?
Кое число стои между 2 и 4? Между 4 и 6, кое число се намира?